Taxe balti...

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

filica
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 25 Ian 2009 00:53

Mesaj de filica » 31 Ian 2009 04:33

Levi scrie:
danicristi_79 scrie: Stiti cum vad eu sportul asta...C&R ? Ca mersul la gradina zoologica, sau la muzeu. Te duci, vezi exemplarele , faci o poza cu ele, le atingi.....si ai plecat acasa. La intrare, platesti un pret modic, un pret de bun simt. Ca doar nu fugi cu tabloul.......sau cu zebra la brat.
Bine zis cristi...la asta m-am referit si eu in prima postare, ca nu generezi asa mari costuri cu pescuitul C&R ca si in cazul folosirii unei alte servicii...insa pretul e nejustifcat de mare la unele locuri...
Insa, m-am gandit putin, si mi-am dat seama ca putem face o analogie mai abstracta si anume: balta C&R este un bordel, vine fiecare si-l "inteapa" pestele(cu scula care se numeste carlig ;-) ) si dupa aia il elibereaza...si vin si altii si fac si ei in acest fel...daca ne gandim in asa fel poate ca ar fi justificate preturile pe unele balti C&R, dar ce plm...pescuitul ofera o mai mare placere decat....se pare ca da :mrgreen: :roll: =>glumeam ;-)
cred ca mirosul de peste duce gandul omului la arome cat de cat asemanatoare.Curat bordel, nea Iancule

Avatar utilizator
firu.cristi
member
Mesaje: 113
Membru din: 13 Noi 2008 18:59
Localitate: BRASOV

Mesaj de firu.cristi » 31 Ian 2009 13:44

MariusBarbu scrie:Singura balta unde am primit chitanta in ultimii ani este Colacu unde de altfel au si o taxa de bun simt 30 ron.
iti mai zic eu o balta unde primesti bon fiscal: Belin (taxa e 40 ron). din pacate e cam singurul lucru pe care-l primesti............crapul nu stiu pe unde umbla :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Am avut cateva iesiri in 2008 in care maxim 2-3 pescari din aprox 80, cati eram pe balta, au avut parte de adrenalina unui dril.
Asa ca din punctul meu de vedere. atentia ar trebui totusi indreptata spre raportul taxe/ servicii, si sa lasam persoanele abilitate sa se ocupe de fiscalitate( care e totusi mica fata de alte domenii).
Sustin sus si tare ca taxe mai mici pe baltile C@R ar duce la cresterea numarului de pescari sportivi si nu la alte aspecte negative.....

dinu profesoru
senior member
Mesaje: 320
Membru din: 08 Oct 2006 21:32
Localitate: Oradea

Mesaj de dinu profesoru » 01 Feb 2009 00:14

@ marius barbu
ar fi bine ca cei ce fac afirmatii despre existenta sau lipsa bonului fiscal sa fie mai atenti la exprimare,doar cand ai pescuit pe toate baltile?????....si doar pe una ai primit bon poti sa te exprimi asa...sunt sigur ca nu e cazul tau.

MariusBarbu
member
Mesaje: 109
Membru din: 16 Oct 2008 20:43

Mesaj de MariusBarbu » 01 Feb 2009 00:59

@Dinu
Scuze.In cazul tau chiar sunt sigur.Livada e una din putinele balti pe care revin cu placere si cred ca este parerea tuturor celor care au fost cel putin o data acolo.

Avatar utilizator
tudorgabriel
veteran
Mesaje: 742
Membru din: 28 Dec 2004 20:05
Localitate: Galati

Mesaj de tudorgabriel » 01 Feb 2009 17:28

Buna ziua,sunt din Galati si intervin si eu in discutiile dvs.cu 2 intrebari:

1.eu pescuiesc si in lacuri private si la Dunare,vreau sa stiu si eu unde platesc taxa anul acesta ptr.pescuit sportiv in ape publice( Dunare,Prut,Delta....etc).
2.cine are dreptul prin lege sa administreze fondurile piscicole publice :?: am observat ca s-au infiintat foarte multe asociatii de pescuit(si la Galati)care iti promit multe dar nu fac nimic,intrebarea este :ce imi ofera aceste asociatii nou infiintate sau asociatii mai vechi gen APCR :?:

Va multumesc.

Avatar utilizator
silviu_ms
senior member
Mesaje: 371
Membru din: 07 Apr 2008 09:45

Mesaj de silviu_ms » 01 Feb 2009 22:00

cristi, despre belin iti povestesc eu :mrgreen: din punctul meu de vedere e o balta ok, am fost anul trecut de vreo 4 ori si n-am plecat niciodata acasa fara sa am vreo captura de peste 7 kg, deci mie personal mi=a placut, iar despre taxa e mai mult decat cu bun simt mai ales ca iti taie si bon fiscal ;-)

Avatar utilizator
Vali Vesa
maniac
Mesaje: 1071
Membru din: 20 Ian 2005 16:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa » 02 Feb 2009 10:39

@Dinu,

A primit si la Livada, dar nu stie ca am platit eu... :mrgreen:
Clubul sportiv Ovidius Constanta
www.ovidius.com.ro

Avatar utilizator
ochirosii
senior member
Mesaje: 493
Membru din: 28 Oct 2008 22:57
Localitate: pe site.pe balta.....

Mesaj de ochirosii » 02 Feb 2009 11:38

Dan Cotelici scrie:Nu sunt incantat de taxele de pe baltile private dar imi este foarte clar ca sunt rezultatul cererii si ofertei.Sunt foarte mari.. dar atata timp cat exista suficienti clienti inseamna ca patronii respectivi s-au orientat corect.Sunt afaceri private si patronii sunt liberi sa faca ce vor pe tarlaua lor.

Daca ma gandesc la cat s-a investit pentru amenajari si populari anul trecut pe Tancabesti( cred ca cel putin 75.000E) nu pot sa nu ma intreb daca asta ar fi fost posibil in conditiile unei taxe de 50 Ron/24 ore.
rezultatul cererii si ofertei? sa fim seriosi ,de ce in franta,italia,ungaria etc etc preturile raman nemiscate?????si investitii se fac sigur si pe acele lacuri
aloooo desteptarea ,unii vor sa se vada cu,contul gras la banca in 2-3 ani 8) ,asta-i Romania ce sa faci :roll: ,cum imi explici ca in Franta pe lacuri unde merg de ceva timp la preturi de 250 euro 7 zile si 135 euro 7 zile preturile nu se misca de cca 5 ani iar investitii sau facut la greu ;-) ?

Avatar utilizator
Dan Cotelici
veteran
Mesaje: 704
Membru din: 14 Ian 2003 09:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dan Cotelici » 02 Feb 2009 11:49

1.Pentru ca raportul balti bune/nr.pescari e mult mai mare decat in Romania
2.Pentru ca acolo nu se pescuieste de foame si sunt mult mai putini pescari hoti
3.Pentru ca acolo C&R e poveste mult mai veche
4.Pentru ca Leul romanesc e de fapt o biata pisicutza.
5.Pentru ca acolo organismele abilitate in domeniu nu s-au ocupat doar de deturnarea de fonduri.
Second BEST is FIRST loser

Mindru Viorel
member
Mesaje: 196
Membru din: 04 Mar 2005 19:10
Contact:

Mesaj de Mindru Viorel » 02 Feb 2009 14:36

Intr-un cuvint: prea putine balti c&r.

Scrie răspuns