Taxe balti...

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Razvann
junior member
Mesaje: 93
Membru din: 18 Noi 2007 19:26

Mesaj de Razvann » 02 Feb 2009 21:50

cerere si oferta...se pare ca noi suntem "multi"
si ei prea putini....asa ca ....

tonyboss
new member
Mesaje: 19
Membru din: 20 Ian 2008 16:58
Localitate: oradea
Contact:

Mesaj de tonyboss » 03 Feb 2009 05:44

fratilor e greu!cu baltile la noi. in ungaria am inteles ca statul sprijina aceasta acctivitate in schimb la noi intinde doar mana.in calitate de administrator al lacului valea popii sisterea va pot spune ca cheltuielile de intretinere depasesc incasarile .dar! din dragoste pentru pescuit si acest minunat lac sisterea depunem eforturi financiare si multa munca voluntara fara de care totul sar duce de rapa.cu toate aceste greutati am facut reduceri la pescuitul crapului c&r. pescarilor din carpfan .cs crap arad si detinatorilor de card aventuri la pescuit.vom vedea ce aduce viitorul speram ca numai bine cu respect tony ackerman.
tonyboss

Avatar utilizator
luigino2005
junior member
Mesaje: 78
Membru din: 04 Aug 2008 18:27
Localitate: Galati
Contact:

Mesaj de luigino2005 » 03 Feb 2009 07:12

In Italia am fost pe o singura balta cu plata la pescuit.Taxa era de 20 de euro/24h si daca esti prins cu crap in geanta cum se spune primesti o amenda de 100 de euro/kg.Si banuiesc ca in majoritatea baltilor Italiene este la fel.Nu este vorba de o selectarea persoanelor care vin la pescuit,ca prea putin ii intereseaza daca vin vedete sau oameni de rand.Este un pret accesibil pt. toti cu conditia sa se respecte regurile.De chitanta nici nu mai are rost sa mai vorbesc...La noi se exagereaza destul de mult si parerea mea suntem luati in ras daca se platesc sumele pe care le spuneti si nici chitanta nu se primeste.Daca preturile ar fi asa aici gen 100-200 de euro/24h singurul care ar mai pescui in balta aia ramane patronul.
No Biiiip....No Partyyy.Imagine C&R

Avatar utilizator
Levi
veteran
Mesaje: 563
Membru din: 11 Ian 2008 01:35
Contact:

Mesaj de Levi » 03 Feb 2009 12:50

luigino2005 scrie:La noi se exagereaza destul de mult si parerea mea suntem luati in ras
Bine zis!!! au ei, unii patroni, o marja de profit...cam nesimtzita ;-)

garnai
new member
Mesaje: 9
Membru din: 02 Feb 2009 21:07
Localitate: oradea

Mesaj de garnai » 04 Feb 2009 21:06

in ungaria pe baltile de la Palotas si Maconka (cred ca ati auzit de ele)balti cu recorduri mondiale pline de crapi mari si foarte mari taxele C&R sunt 3-4 mii de forinti aprox 45-60 ron.e full de peste e full de pescari. E liniste deplina si disciplina se poate cu 2 bete .se poate planta .
fir intins!!!!

jenel
senior member
Mesaje: 437
Membru din: 21 Feb 2006 21:05
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de jenel » 04 Feb 2009 22:53

makonka aia e un tel la care cred ca o sa ajung f repede in conditile in care sar preturile la noi in sus asa repede oricum din timisoara in afara de LIvada nu cred ca sunt alte variante cu crapi din 2 cifre si civilizatie pe balta

Avatar utilizator
sorin_s
senior member
Mesaje: 498
Membru din: 03 Ian 2009 15:19
Localitate: timisoara

Mesaj de sorin_s » 05 Feb 2009 00:06

jenel scrie:makonka aia e un tel la care cred ca o sa ajung f repede in conditile in care sar preturile la noi in sus asa repede oricum din timisoara in afara de LIvada nu cred ca sunt alte variante cu crapi din 2 cifre si civilizatie pe balta
ni se promite un carpodrom cu ceva dulapi la topolovat dar momentan se promite! :lol: personal cel mai mare acolo 11kg :oops:

Avatar utilizator
luigino2005
junior member
Mesaje: 78
Membru din: 04 Aug 2008 18:27
Localitate: Galati
Contact:

Mesaj de luigino2005 » 05 Feb 2009 07:54

garnai scrie:in ungaria pe baltile de la Palotas si Maconka (cred ca ati auzit de ele)balti cu recorduri mondiale pline de crapi mari si foarte mari taxele C&R sunt 3-4 mii de forinti aprox 45-60 ron.e full de peste e full de pescari. E liniste deplina si disciplina se poate cu 2 bete .se poate planta .
Este un pret bun 45-60 ron, mai ales la pestii care sunt acolo.Cred ca daca stati aproape de granita va convine mai mult sa pescuiti acolo.
No Biiiip....No Partyyy.Imagine C&R

garnai
new member
Mesaje: 9
Membru din: 02 Feb 2009 21:07
Localitate: oradea

Mesaj de garnai » 05 Feb 2009 19:17

maconka se afla la aprox 300 de km de oradea dar merita sa stai cel putin 4 zile.din pacate nu pre am timp doar in wekend asa ca si eu ajung tot mai putin acolo.dar multumiri lui domnul dinu o avem pe livada (o mica maconka) pentru partide mai scurte. :D
fir intins!!!!

garnai
new member
Mesaje: 9
Membru din: 02 Feb 2009 21:07
Localitate: oradea

Mesaj de garnai » 05 Feb 2009 21:12

ok
fir intins!!!!

Scrie răspuns