Taxe balti...

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Levi
veteran
Mesaje: 563
Membru din: 11 Ian 2008 01:35
Contact:

Taxe balti...

Mesaj de Levi » 30 Ian 2009 12:35

Salut baieti!
Am deschis acest topic din considerentul de a discuta si eventual de a gasi solutii pentru taxele nesimtit de mari pe unele balti din Romania.
Si taxele din anul trecut, dar mai ales cresterea lor cu 50% pentru anul de curs ne blocheaza pe multi dintre noi sa-si permita o partida de vis pe o asemenea balta (Peris, Darvari, etc.).
In primul rand oferta unei balti C&R este o prestatie de servicii: prinzi pestele, dupa aia il eliberezi. Parerea mea este ca pentru un asemenea "lucru" ii nesimtire sa percepi o taxa de ex. de 200Ron/24h. Pe de alta parte, cred ca ii nejustificat din punct de vedere al costurilor baltii (as fi curios cum se amortizeaza crapul in contabilitatea unei balti C&R;-)). Si plata acestei taxe oricum nu iti garanteaza sa pinzi la cat te-ai asteptat(de ex. prinzi o vreme proasta...). Mai bine in locul unei partide de 5 zile, te duci in Tunisia la mare, cu avionul, ptr 7 zile, in hotel de 4 stele etc...ca, daca facem socoteala, tot acolo esti...
Pe de alta parte, de multe ori patronul unei balti este si el pescar, si chiar daca vrea sa scoata maximul din investitie, totusi ar trebui sa ia in consideratie si sa inteleaga situatia multor pescari, doritori sa aiba acces la o asemenea balta...ca noi, pescarii C&R si nu numai suntem intr-un fel o comunitate...Sunt sigur ca aceste taxe sunt stabilite si pentru sortarea clientelei...dar un pescar cu buget redus nu inseamna neaparat un braconier care fura pestele sau cineva care nu poate sa puna crapul pe saltea. Admit ca patronii baltilor au experienta mult mai mare, dar ar fi bine sa se ia in consideratie si faptul amintit mai sus.
Si subliniez, ca nu despre o actiune caritabila este vorba ci despre o taxa corecta! ;-)

Numai fire... :-)

P.S. Cu acest prilej as dori sa-l felicit pe Dl Dinu, patronul baltii Livada de Bihor (si sunt sigur ca si pescar de treaba si cu suflet mare) ca a pastrat taxele anului trecut si pentru anul in curs :D

Tosa
junior member
Mesaje: 94
Membru din: 29 Aug 2008 17:02
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Tosa » 30 Ian 2009 13:17

Fiecare isi conduce afacerea cum vrea....daca practica pretzuri mari se bazeaza pe ceva.Parerea mea personala:nici sa ploua cu 100....nu ash plati un pret nesimtzit de mare:La ski o sa mergem in slovacia si austria...la mare in grecia sau italia...la pescuit la cei cu simtzul masurii.Exp.Italia lague Antille langa Treviso 10 eur.taxa de membru/an si 10 eur./24 ore 4 lansete C&R...Ungaria e mai aproape ca Bucurestiul..Deci fire-ntinse si pretzuri mari...ca tot suntem in criza.Lacuri accesibile Livada,Sisterea ...patroni de lacuri cu alta viziune si cu mult bun simt!!Ps.Ce sa faci daca la Bucuresti se aprinde lumina.

chiorean alin
senior member
Mesaje: 415
Membru din: 14 Iul 2008 21:55
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de chiorean alin » 30 Ian 2009 13:24

Eu cred ca va agitati degeaba,in mediul privat singurul considerent care poate regla un pret este cererea,daca au clienti de ce sa reduca pretul?
Eu in fiecare iarna raman uimit de oamenii ce merg pe valea prahovei la ski,noi mergem in austri si slovacia,cazare intre 15-20 de euro,skipass 160 de euro pe saptamana....tre sa fii nebun sa mergi la noi in tzara, sau.....daca vrei sa itzi etalezi jeepul pe partie....atunci tre sa mergi neaparat la noi....dincolo nu e posibil asa ceva.
Asa ca e simplu....cererea si oferta ....coloana vertebrala a economiei de piatza.

Avatar utilizator
Dan Cotelici
veteran
Mesaje: 704
Membru din: 14 Ian 2003 09:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dan Cotelici » 30 Ian 2009 13:24

Nu sunt incantat de taxele de pe baltile private dar imi este foarte clar ca sunt rezultatul cererii si ofertei.Sunt foarte mari.. dar atata timp cat exista suficienti clienti inseamna ca patronii respectivi s-au orientat corect.Sunt afaceri private si patronii sunt liberi sa faca ce vor pe tarlaua lor.
Nu ma intereseaza calculele interne, amortizarile, etc..Cine-si permite plateste, cine nu-si permite cauta alternative.Cand nu vor mai exista suficienti clienti taxa se va autoregla.
Nu am vazut pana acum patron imbogatit din administrarea baltilor.Evident ca masura in care judecam asta e relativ, si depinde de ceea ce inseamna asta pentru fiecare dintre noi. Majoritatea au investit bani obtinuti din alte afaceri.Poate ca unii au speculat relatiile pe care le aveau.Si ce?Sa zicem ca, da ei vor sa se imbogateasca dar si noi vrem sa prindem MULT si Mare.

Suntem ipocriti.Ne uitam in gradina privatilor carora nu ne obliga nimeni sa le platim taxe dar suntem indiferenti la jaful banilor publici, jaf pe care-l alimentam din munca noastra de zi cu zi.

PS.
Daca ma gandesc la cat s-a investit pentru amenajari si populari anul trecut pe Tancabesti( cred ca cel putin 75.000E) nu pot sa nu ma intreb daca asta ar fi fost posibil in conditiile unei taxe de 50 Ron/24 ore.
Second BEST is FIRST loser

Avatar utilizator
Levi
veteran
Mesaje: 563
Membru din: 11 Ian 2008 01:35
Contact:

Mesaj de Levi » 30 Ian 2009 14:00

Ii normal ca cererea si oferta dicteaza preturile, si un pescuit la tancabesti sau la darvari deja a devenit un lux...Ii adevarat ca fiecare isi conduce afacerea cum vrea, si daca are atatia clienti ca si la o taxa mai mica, de ce n-ar "percepe" o taxa mai mare...dar totusi ii grav.

@Tosa
M-am referit la balti cu taxe peste 150 Ron. 100 Ron sigur ca merge si nu e o taxa nesimtit de mare :-)

Avatar utilizator
danicristi_79
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 07 Iun 2007 10:14
Localitate: Bucuresti

Mesaj de danicristi_79 » 30 Ian 2009 14:15

Dan Cotelici scrie:
Suntem ipocriti.Ne uitam in gradina privatilor carora nu ne obliga nimeni sa le platim taxe dar suntem indiferenti la jaful banilor publici, jaf pe care-l alimentam din munca noastra de zi cu zi.

PS.
Daca ma gandesc la cat s-a investit pentru amenajari si populari anul trecut pe Tancabesti( cred ca cel putin 75.000E) nu pot sa nu ma intreb daca asta ar fi fost posibil in conditiile unei taxe de 50 Ron/24 ore.

Eu cred ca nu suntem ipocriti. Discutam pur si simplu vis-a-vis de pasiunea noastra pentru acest sport, care din ce in ce pare mai dificil de practicat.Nu stiu daca putem rezolva ceva, insa macar un semnal de alarma putem trage.

Ca tot ai adus in discutie Tancabestiul si ai aruncat aceasta suma in fata, suma pe care nimeni nu s-ar fi gandit vreodata nici in cele mai frumoase vis la ea (apropo nu stiu cum ai ajuns la ea).....imi raspunzi te rog la o intrebare ?
Cu 3 zile pe Tancabesti............mergi un weekend la Viena, sau la Roma?
Cu 4 zile pe Darvari........mergi o saptamana la ski in Austria ?

Intr-adevar ai dreptate , insa intr-o singura privinta.......nu e prost cel care cere.....prost e ala care da :-( . Atata timp cat e cerere pe piata......hai sa tragem pe fraieri.

Avatar utilizator
Dan Cotelici
veteran
Mesaje: 704
Membru din: 14 Ian 2003 09:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dan Cotelici » 30 Ian 2009 15:26

Nici daca m-as duce la Roma si as sta 3 zile in aeroport nu as iesi mai ieftin.Am fost, cu LOW COST, fara sa platesc cazare si fara sa ma rup in figuri pe la restaurante de lux.Concluzia e ca nu m-as descurca la aceiasi bani nici daca as veni cu papa de acasa.
Cat despre Austria...cum dracu te descurci sa ajungi ,sa stai o saptamana si sa si schiezi cu 200 Euro, echivalentul a 4 zile de pescuit pe Darvari.

Daca ai impresia ca scot cifre din burta doar asa ca vreau sa-i fiu simpatic lui Parfene, te inseli.
A betonat cu placi malurile baltii de la sosea si a reamenajat drumul de pe malurile ambelor balti , maluri care pana acum fie nu era accesibile fie accesul era dificil.Desi recolteaza nu vinde crap!Selecteaza si populeaza anual!

Ce nu e clar.Cine vrea cantitate si calitate trebuie sa plateasca.

Va sugerez o varinta de va scadea cheltuielile."Catch" de unde nimanui nu-i pasa si "release" in baltile private.
Aveti idee cat ar plati un proprietar de balta daca-i aduceti un crap de peste 20 kg?Eu cred ca nu-i nici unul dintre ei care sa nu va ofere un abonament gratuit.
Ultima oară modificat 30 Ian 2009 15:38 de către Dan Cotelici, modificat 1 dată în total.
Second BEST is FIRST loser

Avatar utilizator
Levi
veteran
Mesaje: 563
Membru din: 11 Ian 2008 01:35
Contact:

Mesaj de Levi » 30 Ian 2009 15:37

Dan Cotelici scrie: Suntem ipocriti.Ne uitam in gradina privatilor carora nu ne obliga nimeni sa le platim taxe dar suntem indiferenti la jaful banilor publici, jaf pe care-l alimentam din munca noastra de zi cu zi.
Cred ca pentru multi dintre noi pescuitul e esential intr-un fel, si de aia discutam preturile privatilor. Taxa unei balti depinde de proprietar...jaful banilor publici este o "organizatie", hai ca sa nu spun mafie...deci va intreb, unde e mai usor sa obtinem ceva(teoretic vorbind)?

Se poate face si un topic cu jaful banilor publici, ca intr-adevar ar fi interesant. Insa nu cred ca nu putem dezbate ambele teme. Cred ca ne putem concentra si la 2 lucruri ;-)

Avatar utilizator
Dan Cotelici
veteran
Mesaje: 704
Membru din: 14 Ian 2003 09:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dan Cotelici » 30 Ian 2009 15:45

Pai Levi tu chiar nu vezi nici o legatura?
Cati ani la rand am fost obligati sa platim cotizatii AGVPS-urilor doar pentru a vedea ca tot fondul piscicol a fost distrus.Unde-s banii?
Cati bani au luat astia de la stat, din impozitele platite de noi, ca sa-si plimbe burtile si pustile prin gipane fara sa le pese de pescari?
Second BEST is FIRST loser

Avatar utilizator
Levi
veteran
Mesaje: 563
Membru din: 11 Ian 2008 01:35
Contact:

Mesaj de Levi » 30 Ian 2009 16:14

Dan Cotelici scrie:Pai Levi tu chiar nu vezi nici o legatura?
Cati ani la rand am fost obligati sa platim cotizatii AGVPS-urilor doar pentru a vedea ca tot fondul piscicol a fost distrus.Unde-s banii?
Cati bani au luat astia de la stat, din impozitele platite de noi, ca sa-si plimbe burtile si pustile prin gipane fara sa le pese de pescari?
Scuze, deodata m-am gandit numa'la impozitele platite la stat...
Hmm...aveti dreptate in privinta aceasta...intr-adevar daca banii astia ar fi fost cheltuite pentru ceea ce a fost destinata lor, exista o sansa mare ca n-am fi nevoiti sa platim asemenea taxe...

P.S. nu prea ma pricep in "politica AGVPS-urilor" si in faptele lor murdare(la noi nu prea am auzit de astea) poate pe privat imi dati si mie cateva informatii. Va multumesc :-)

Scrie răspuns