Aventuri la pescuit

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
danicristi_79
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 07 Iun 2007 10:14
Localitate: Bucuresti

Aventuri la pescuit

Mesaj de danicristi_79 » 15 Feb 2009 14:17

" O dimineata geroasa de inceput de ianuarie se deschidea peste pamanturile adormite sub albul subtire si peticit al al zapezii "

Asa incepe articolul din ultimul numar al Aventuri la pescuit referitor la balta Balaria 1, situata in apropierea Bucurestiului. Un articol care , prin modul in care a fost deschis, parea a descrie o suberba balta de C&R. Aveai senzatia ca cel care vrea s-o promoveze , face un lucru deosebit pentru noi, iubitorii carpfishing-ului.
Insa finalul articolului, un final amar si trist nu intarzie sa apara, si sa-ti spulbere imaginea de inceput pe care parca ti-o conturasei.

"Pescuitul este permis cu 4 lansete si 2 undite de pescar si se retine toata cantitatea de peste prins, fara a avea o limita impusa "

Rusinos, scandalos pentru cei care adiministreaza si comercializeaza aceasta revista ( promotori in acelasi timp ai pescuitului sportiv), care nu fac altceva decat sa "stea in genunchi" in fata banului. Trec peste orice cand e vorba de reclama si bani, si uita de princiipiile lor atat de mult promovate.

Avatar utilizator
maiden
Moderator
Mesaje: 1552
Membru din: 30 Mar 2006 07:55
Localitate: GL,TL
Contact:

Mesaj de maiden » 15 Feb 2009 15:39

Da ce-are nene...omu' mai mananca si peshte...nah.... Ce sa facem acum, sa-l facem specie sfanta, sa ne inchinam la el ca cum se inchina aia-n India la vacă !?

Peste este destul in crescatorii, daca asa e politica locului, cumpara, populeaza si lasa sa fie prins si halit...de ce sa fie scandalos?! E ceva ilegal? Hotie? Ce gaseshti atat de exagerat!? Si te mai iei si de revista?! Eu cred ca prea exageram uneori...parerea mea... :roll:
Daca peşte nu e, nimic nu e !!! :))

Multe sfaturi utile cu privire la forum, si nu numai, găsiţi AICI

Avatar utilizator
sorinacio_1
member
Mesaje: 188
Membru din: 01 Noi 2008 12:46

Mesaj de sorinacio_1 » 15 Feb 2009 16:47

:arrow:
Ultima oară modificat 16 Feb 2009 12:12 de către sorinacio_1, modificat 1 dată în total.
I'm a WINNER...!!!!!!!!!!:D:... :bere:....:bere:s'am sa beu si chefuiesc.....

Avatar utilizator
maiden
Moderator
Mesaje: 1552
Membru din: 30 Mar 2006 07:55
Localitate: GL,TL
Contact:

Mesaj de maiden » 15 Feb 2009 17:08

Sa poate si asta Sorine...uite ca mai spui si tu cate una de "duh" .. :mrgreen: Nu shtii ca hotzului, de hotzi ii e frica!!
Daca peşte nu e, nimic nu e !!! :))

Multe sfaturi utile cu privire la forum, si nu numai, găsiţi AICI

Avatar utilizator
danicristi_79
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 07 Iun 2007 10:14
Localitate: Bucuresti

Mesaj de danicristi_79 » 15 Feb 2009 20:06

maiden scrie:Da ce-are nene...omu' mai mananca si peshte...nah.... Ce sa facem acum, sa-l facem specie sfanta, sa ne inchinam la el ca cum se inchina aia-n India la vacă !?

Peste este destul in crescatorii, daca asa e politica locului, cumpara, populeaza si lasa sa fie prins si halit...de ce sa fie scandalos?! E ceva ilegal? Hotie? Ce gaseshti atat de exagerat!? Si te mai iei si de revista?! Eu cred ca prea exageram uneori...parerea mea... :roll:
Ce mi se pare exagerat :evil: :?: Asta :
se retine toata cantitatea de peste prins, fara a avea o limita impusa
Daca tie nu ti se pare scandalos , si ti se pare normal sa faci reclama unui loc in care pestele e prins si halit ( asa cum spui tu ) nu-mi ramane decat sa te invit sa cumperi si sa citesti in continuare revista. Eu unu....n-o s-o mai fac.
P.S. In niciuna din publicatiile engleze Advanced Carp Fishing, Carpworld, sau Carpology nu o sa vezi astfel de "mizerii" publicate. Stiu...stiu...nu ne putem compara cu ei :-(
P.P.S. Pentru cei care vor sa pescuiasca acolo, in partea de final a articolului aveti si nr de telefon al administratorului. 0727.626.525. Fir intins...si portbagaj plin :evil:

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 15 Feb 2009 20:37

danicristi_79 scrie:
P.S. In niciuna din publicatiile engleze Advanced Carp Fishing, Carpworld, sau Carpology nu o sa vezi astfel de "mizerii" publicate. Stiu...stiu...nu ne putem compara cu ei :-(
Noi ne putem compara cu ei (nu ne costa mare lucru ... :-) ) ...in schimb , revista AVP cu cele enumerate de tine... NUUU :!: :cry:
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

Avatar utilizator
maiden
Moderator
Mesaje: 1552
Membru din: 30 Mar 2006 07:55
Localitate: GL,TL
Contact:

Mesaj de maiden » 15 Feb 2009 20:40

Nene...vinde peshte! Il cumpara cu-n pretz, si-l da cu altul, sau poate la fel! Face si omu' un ban.... Ce e rau in asta?! Nu tin partea nimanui, dar ma intreb ce vrei tu de fapt ?!?!?
Daca peşte nu e, nimic nu e !!! :))

Multe sfaturi utile cu privire la forum, si nu numai, găsiţi AICI

Avatar utilizator
danicristi_79
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 07 Iun 2007 10:14
Localitate: Bucuresti

Mesaj de danicristi_79 » 15 Feb 2009 21:02

maiden scrie:Nene...vinde peshte! Il cumpara cu-n pretz, si-l da cu altul, sau poate la fel! Face si omu' un ban.... Ce e rau in asta?! Nu tin partea nimanui, dar ma intreb ce vrei tu de fapt ?!?!?
Scuza-ma ca-ti spun.........dar nu intelegi absolut nimic. Cu omu' n-am treaba (asa vede el bussines-ul......asa-l face). Eu am cu revista, ca publica astfel de articole.
Ca sa vezi ce vreau de fapt.........reciteste topicul. Consider totusi ca m-am exprimat destul de clar.

serbtudor
junior member
Mesaje: 71
Membru din: 14 Dec 2008 14:52

Mesaj de serbtudor » 15 Feb 2009 21:06

fiecare face vrea...singura pb e ca nu va avea peste mare pe balta...dar pana la urma e o chestie privata.se adreseaza unui anumit segment de pescari care sunt fericiti cu regulile astea...pana la urma care e pb?pb e ca se ia cu portbagaju din delta,de pe olt,mures...nu de pe o balta privata unde asa considera patronu sa isi fac afacerea...e ca si cum te duci la metro si iti alegi petele viu din acavriu,nu vad nici o diferenta...sau nu ar mai trebuii sa manacam peste?sau vita,sau pui sau carne de oaie?
depinde din ce punct de vedere privesti problema...
toata stima...

serbtudor
junior member
Mesaje: 71
Membru din: 14 Dec 2008 14:52

Mesaj de serbtudor » 15 Feb 2009 21:08

si revista nu se adreseaza numai celor care practica C&R,si care sunt din nefericire decat un mic segment (maxim 20%) din cei care pescuiesc..
toata stima

Scrie răspuns