Aventuri la pescuit

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

chiorean alin
senior member
Mesaje: 415
Membru din: 14 Iul 2008 21:55
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de chiorean alin » 15 Feb 2009 21:32

Nu cred ca e buna comparatia Anglia - Romania, daca am avea si noi oceanul in jur iar in magazine si piete somon,cod si alt peste proaspat din ocean...nu cred ca am consuma crap.
Si apropo...in cazul in care mananci peste ocazional ce ai prefera intre un pastrav din supermarchet,indopat cu medicamente (antibiotice si tot felul,asa e tehnologia lui de crestere intensiva) si ingrasat cu tot felul de chestii nicidecum ecologice (auzisem de un caz in care exista un contract cu un abator de pasari) si un peste prins de tine de pe un lac unde cunosti si patron si regimul.

Avatar utilizator
maiden
Moderator
Mesaje: 1552
Membru din: 30 Mar 2006 07:55
Localitate: GL,TL
Contact:

Mesaj de maiden » 15 Feb 2009 21:43

serbtudor scrie:si revista nu se adreseaza numai celor care practica C&R,si care sunt din nefericire decat un mic segment (maxim 20%) din cei care pescuiesc..
toata stima
Evident! Bingo!...asha e cum spune si nenea Tudor! Idea e ca tu nu intelegi ca spunem noi. Cu revista chiar n-ai nici o problema...ea nu se adreseaza decat pescarilor...nicidecum expes celor C&R.
Daca peşte nu e, nimic nu e !!! :))

Multe sfaturi utile cu privire la forum, si nu numai, găsiţi AICI

filica
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 25 Ian 2009 00:53

Mesaj de filica » 16 Feb 2009 02:46

ideea este ca in ANGLIA crapul nu se inmulteste natural din cauza ca apa nu ajunge la temperatura optima de depunere a icrelor.crapul pentru ei este rar si scump, fisheriile de acolo facand mari eforturi sa mentina standardele sus,multi pescri de-ai lor pescuind in FRANTA ,SPANIA si alte tari de pe batranul continent.Apele de acolo sunt mult mai slabe in oxigen motiv pt care cantitatea de nada este restrictionata.Crapul a fost adus in anglia si irlanda prima data de romani ca sursa de hrana.Datorita faptului ca este asa pretios,un exemplar peste 15kg fiind foarte scump s-a dezvoltat o intreaga industrie referitoare la nutritia optima,la sisteme "safe clip",la modul de manipulare,etc.Toate acestea au dus bineinteles la o mai mare sportivitate in arta pescuirii acestui peste.Sa nu inteleaga cineva ca sunt contra c&r.Pescuiesc astfel de peste 6 ani.La noi majoritatea vor pescui c&r cand vor avea salarul mediu peste1000 euro,cand toti vor injecta porcul inainte de taiere,cand nu vor mai fi caini in lanturi, cand fiecare asigurare auto ati va pune la dispozitie alta masina ca sa-ti faci treaba atunci cand pe a ta a izbit-o vre-un binevoitor,cand pescarii vor fi si ei consultati de ministerul apelor privind sanatatea biosistemului unde pescuiesc.Personal citesc cu deosebita placere atat revistele englezesti cat si cele romanesti privind pescuitul sportiv,luind din ele ce ma intereseaza si ce cred ca ami foloseste la modul meu de a privi pescuitul.Ca cineva deschide pescuitului un iaz pe care toamna il pescuieste industrial nu este un lucru rau pt ca ati poti invata copii,sau poti fugi rapid pt ceva ore la o relaxare.Nu este deloc rau nici atunci cand altii administreaza lacuri cu pesti peste 10kg,in regim c&r.Creierul foloseste la distins,ales ,memorat,selectat si cum este democratie economia de piata va selecta ,ridica si falimenta.Numai de bine! :P

Avatar utilizator
Sionut
senior member
Mesaje: 450
Membru din: 23 Apr 2003 12:58
Localitate: Popesti-Leordeni

Mesaj de Sionut » 16 Feb 2009 10:53

serbtudor scrie: un mic segment (maxim 20%) din cei care pescuiesc..
:D :lol: :D Esti foarte optimist domnule.
Asociatia Pescar Sportiv -APS
http://www.pescar-sportiv.ro/

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 16 Feb 2009 12:32

Pana nu demult si eu ajunsesem la extremism cu c&r, asta pentru ca eu nu mananc peste ( de nici un fel) si nu puteam sa ii inteleg pe cei care isi duceau acasa pestele prins. La o discutie cu un alt prieten pescar, care isi duce acasa pestele pe care il prinde( dar in limita bunului simt), incercam sa ii aduc tot felul de argumente in favoarea C&R, iar el imi argumenta nevoia de a duce acasa si din pestii pe care ii prinzi. Unul din argumentele pe care mi le-a spus a fost f simplu si m-a facut sa imi dau seama ca nu toti gandesc si trebuie sa se comporte ca si mine. Mi-a spus asa: ''Ma duc la magazin sa cumpar peste pentru maica-mea si sora-mea, pentru ca este singura carne care le face bine, dau o gramada de bani pe momeala, permise de pescuit si atunci cand prind un peste sa nu il duc acasa?.. Adica imi ceri sa merg la magazin sa cumpar mancare, dar atunci cand mancarea inoata in apa din fata mea si reusesc sa o prind, sa o arunc?""
Sincer, avea foarte mare dreptate, ba mai mult m-a facut si mai constient de anumite aspecte ale C&R. Majoritatea intelegem si promovam C&R pe apele cu taxa ( patronata de administratori care castiga de acolo un ban), nu ii condamnam pe cei care le au, nu ii blamam ca au facut astfel de afaceri, dimpotriva ii felicitam si ii aplaudam, le respectam regulile de pescuit si le eliberam toti pestii multumindu-le pt ospitalitate. Mergem pe aceste ape pentru ca prindem mai bine, platim o taxa din care se intretine o apa si cateva familii probabil, dar f rar aud despre promovatul C&R in apele publice, acolo unde este mai mare nevoie de asa ceva, acolo unde nu apara nimeni aceasta apa si nimeni nu face o afacere din ea, acolo unde nu mi se cer bani cu ziua dar am posibilitatea sa fac ce vreau eu ( sa eliberez sau sa bag in plasa), nu am auzit pe nimeni care sa zica ca merge si cumpara un crap si ii da drumul in Mures, sau pe unul care incearca o actiune de mobilizare pentru curatatea mizerior de pe malul apelor publice. Ne laudam cu scule de mii de euro, cu nada aruncata in apa de cateva milioane pe o partida, de aventuri la pescuit ( C&R) pe ape cu 100, 200 lei taxa pe 24 de ore, dar niciodata nu am citit cum cineva a facut un anunt pentru strangerea de 20 de lei si cumpararea de peste pentru a fi eliberat pe apele publice.
Probabil ca majoritatea consideram ca apele publice nu au nici un viitor, dar asta se intampla din cauza noastra, care nu afcem nimic alceva decat sa stam in spatele tastaturii si sa ii blamam pe cei care nu au prins curentul C&R.
Va spun sincer ca eu cred ca pe apele publice ar trebui facut acest C&R in deosebi, pentru ca acolo este viitorul copiilor nostrii, acolo unde cu un abonament decent pot sa prinda, sa elibereze si sa manance cativa pesti prinsi cu indemanarea lor, supunandu-se regulii ''bunului simt'', nu al unui administrator de ''bun simt''.
Respecte si sa ma anuntati cand aveti o actiune de populare a apelor publice.............particip cu draga inima.
><)))°>-------- Dani

Avatar utilizator
Sigi
member
Mesaje: 233
Membru din: 19 Aug 2004 09:44
Localitate: Timisoara

Mesaj de Sigi » 16 Feb 2009 12:53

Nu sunt exclusiv impotriva pescuitului C&R dar nici 100% pro. Dar nu asta e problema. Dupa parerea voastra cui îi este benefica aceasta metoda de pescuit?
De ce oare ne-a dat Dumnezeu suficienta minte ca sa ne putem da seama ca suntem singurii in plus pe acest Pamant?

Avatar utilizator
radumatica
veteran
Mesaje: 632
Membru din: 26 Dec 2005 21:39

Mesaj de radumatica » 16 Feb 2009 14:58

Sigi scrie:Nu sunt exclusiv impotriva pescuitului C&R dar nici 100% pro. Dar nu asta e problema. Dupa parerea voastra cui îi este benefica aceasta metoda de pescuit?
In general aceasta metoda de pescuit este benefica unei asociatii de pescuit sportiv,al unui proprietar de balta,etc....
Daca se practica C&R,pe parcursul unui an,cu atat mai mic va fi efortul financiar al acelei asociatii,respectiv patron,ptr.repopulare in anul urmator !
Dar sa nu uitam ca C&R este un concept despre pescuitul sportiv si eu personal,tind sa cred ca in viitorul nu prea indepartat va castiga teren in detrimentul locatiilor care nu practica acest sistem !
Practica , pe balta se face!!!

chiorean alin
senior member
Mesaje: 415
Membru din: 14 Iul 2008 21:55
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de chiorean alin » 16 Feb 2009 16:02

,,Respecte si sa ma anuntati cand aveti o actiune de populare a apelor publice.............particip cu draga inima."

Foarte bine spus D-l Daniel Hentiu...chiar nimeni nu poate sa ia o asemenea initiativa? , la concursurile de pescuit de milioane e inghesuila...sa vedem o lista cu donatii in acest scop,daca tot ne batem in piept cu sportivitatea si dragostea noastra fatza de crap.
Am putea sa o facem pe regiuni o asemenea actiune.

Avatar utilizator
radu35
member
Mesaje: 200
Membru din: 10 Feb 2008 23:34
Localitate: satu mare
Contact:

Mesaj de radu35 » 16 Feb 2009 16:11

Un ochi si aici:
http://www.crap.ro/forum/phpBB2/viewtop ... &start=140
Regulamentul baltii trebuie respectat!Proprietarul stie mai precis decit noi de ce a facut acest regulament! in rest,pot fi povesti....
it's nice to be important,but is more important to be nice

Adrian B
member
Mesaje: 223
Membru din: 22 Oct 2007 09:31
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Adrian B » 16 Feb 2009 17:04

Respecte si sa ma anuntati cand aveti o actiune de populare a apelor publice.............particip cu draga inima.

Nu cred ca e necesara o actiune de polulare, a apelor publice. E suficient ca pescarii in marea lor majoritate sa constientizeze ca un viitor frumos inseamna sa-si opreasca (daca nu pescuiesc exclusiv c&r) peste in limita regulamentului si a bunului simt. Pt ca sunt indivizi care pleaca acasa cu sacii...in fine.
Si evident...la modul utopic: stoparea braconajului pe aceste ape.
Daca lucrurile de mai sus ar putea fi aplicabile, eu zic ca in decurs de cativa ani, lucrurile ar fi vizibil mai bune.

Nu sunt exclusiv impotriva pescuitului C&R dar nici 100% pro. Dar nu asta e problema. Dupa parerea voastra cui îi este benefica aceasta metoda de pescuit?

In primul rand pescarilor. Eu asa cred. Chiar si pe baltile private cu regim c&r, benefic ii este pescarului care se bucura de pesti mari asa cum ii aveti dvs la avatar. Evident, ii este benefica si patronului acele balti, iar daca taxele pe anumite balti nu ar fi atat de mari, eu i-as aprecia cu atat mai mult cu cat imi creaza un mediu unde pot pescui pesti mari in conditii decente.
Cu atat mai mult este benefica aceasta metoda de pescuit (c&r sau max 5 kg) pe apele publice.
Daca Dunarea sau Oltul ar fi Ebro, cred ca majoritatea am prefera sa pescuim aici si nu pe balta X cu o taxa mare.
Dar daca "Dunarea" ar fi maine Ebro, peste un an ar ajunge tot "Dunarea", in conditiile actuale.

Scrie răspuns