Aventuri la pescuit

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Luci_Stan
member
Mesaje: 205
Membru din: 03 Ian 2009 17:15
Localitate: Alba-Iulia

Mesaj de Luci_Stan » 16 Feb 2009 17:56

stau si ma intreb ce ati face in urmatorul caz:
mergeti pe o balta X , platiti 30-40 ron ziua de pescuit, dar mai si stiti ca primavara administratorul baltii baga o anumita cantitate de peste,iar toamna ce ramane recolteaza si vinde la supermarket..........
sa-l vad si eu pe ala care practica pescuitul C&R :!: :!:
sa nu ma intelegeti gresit ,eu sunt adeptul C&R, dar in cazul de fata... :roll:

Avatar utilizator
radu35
member
Mesaje: 200
Membru din: 10 Feb 2008 23:34
Localitate: satu mare
Contact:

Mesaj de radu35 » 16 Feb 2009 18:17

Luci_Stan scrie:stau si ma intreb ce ati face in urmatorul caz:
mergeti pe o balta X , platiti 30-40 ron ziua de pescuit, dar mai si stiti ca primavara administratorul baltii baga o anumita cantitate de peste,iar toamna ce ramane recolteaza si vinde la supermarket..........
sa-l vad si eu pe ala care practica pescuitul C&R :!: :!:
sa nu ma intelegeti gresit ,eu sunt adeptul C&R, dar in cazul de fata... :roll:
pina nu sint fraierit,nimic.daca sint(pestii bagati primavara< pestii existenti toamna),caut balta Y....
it's nice to be important,but is more important to be nice

chiorean alin
senior member
Mesaje: 415
Membru din: 14 Iul 2008 21:55
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de chiorean alin » 16 Feb 2009 18:40

Oameni buni...vorbitzi prostii...C&R inca la noi sunt utopii...eu zic sa incepem cu cei care iau crapul de 300-400 grame acasa,caz concret:Lacul Taga,Cluj....s-a oferit un cunoscut sa ii cumpere de la om (avea cam 20 buc) iar acesta a spus ca nu ii vinde ca sunt foarte buni pane! ....asa ca pana la C&R cu acestia trebuie inceput.

filica
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 25 Ian 2009 00:53

Mesaj de filica » 17 Feb 2009 01:07

personal cred ca o conduita mai sportiva pe toate apele va duce simtitor la o crestere a nivelului calitativ al pescuitului ca sport.cred ca pastrarea curateniei si interzicerea retinerii reproducatorilor oricarei specii de peste este suficient.Repopularea facuta aiurea de catre grupuri de pescari fara avizul celor de la mediu poate fi foarte periculoasa,stricand definitiv sisteme biologige cladite de mama natura in sute de ani.nu poti lua orice peste de supermarket sa-l introduci in rau sau balta fara a avea un aviz sanitar veterinar.Am citit recent ca o anumita scoica de provenienta asiatica face ravagii prin bazine piscicole din vest,de asemenea o planta acvatica sufoca rauri intregi in Anglia iar tinerea ei sub control costa milioane de lire.In Irlanda au aparut cleni intr-unul din raurile lor vestite de pastrav si s-a facut o imensa valva pt ca bazinul hidrografic al raului cuprindea o salba de cateva lacuri care aduceau profit imens doar din pescuitul sportiv la pastrav de lac.Cine intelege engleza sa caute pe google"river Inny chub "si veti vedea atunci amploarea unei probleme care dintr-o joaca de pescar a dus la sute de intruniri locale regionale guvernamentale,ajungandu-se la mii de brosuri adresate pescarilor prin care erau rugati sa raporteze orice captura de clean.Cleanul este specie "non nativa "acolo iar de prezenta lui sunt facuti raspunzatori pescarii amatori (probabil englezi).ma scuzati pt abaterea de la tema!VA SALUT! :cry:

Avatar utilizator
Sigi
member
Mesaje: 233
Membru din: 19 Aug 2004 09:44
Localitate: Timisoara

Mesaj de Sigi » 17 Feb 2009 10:10

Nene, fa tu care vrei C&R pe apele publice... Eliberezi imediat puietul - asta da. Dar gandeste-te ca ce eliberezi tu intra in plasele braconierilor care "lucreaza" 100 de metri mai jos de unde pescuiesti tu. Nu pescuitul sportiv distruge populatiile piscicole ci braconajul care mai nou se practica fara vreo jena. Iar prin noile taxe total cretine practicate de institutiile statului se vrea tinerea la distanta a pescarilor sportivi de apele publice tocmai ca sa se poata bracona nestingherit. C&R o sa putem face atunci cand n-o sa ne mai furam unii pe altii si nici n-o sa ne mai lasam furati si batjocoriti de statul asta care parca nu se mai satura odata...
De ce oare ne-a dat Dumnezeu suficienta minte ca sa ne putem da seama ca suntem singurii in plus pe acest Pamant?

chiorean alin
senior member
Mesaje: 415
Membru din: 14 Iul 2008 21:55
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de chiorean alin » 17 Feb 2009 10:21

In primul rand lipseste o asociatie puternica a pescarilor sportivi,una care sa aiba proiecte si programe de repopulare nu doar sa adune cotizatzii.
Nu stiu , afara de AJVPS si ceva cluburi solitare de pescuit mai exista ceva?

Avatar utilizator
Sionut
senior member
Mesaje: 450
Membru din: 23 Apr 2003 12:58
Localitate: Popesti-Leordeni

Mesaj de Sionut » 17 Feb 2009 10:27

chiorean alin scrie:In primul rand lipseste o asociatie puternica a pescarilor sportivi,una care sa aiba proiecte si programe de repopulare nu doar sa adune cotizatzii.
Nu stiu , afara de AJVPS si ceva cluburi solitare de pescuit mai exista ceva?
Chiar daca exista o asociatie puternica, legislatia nu este in favoarea ei.Cine crezi ca investeste intr-un lucru care la anul se poate sa nu-ti mai apartina ?
Asociatia Pescar Sportiv -APS
http://www.pescar-sportiv.ro/

Avatar utilizator
Razvann
junior member
Mesaje: 93
Membru din: 18 Noi 2007 19:26

Mesaj de Razvann » 17 Feb 2009 21:59

http://thepiratebay.org/torrent/4352335 ... _in_France
Dupa ce am vazut filmul asta ......am inteles cu cate sute de ani in urma suntem .......si ce inseamna C&R si ce pacat ca nu sunt francez :)
- incercati sa va uitati la filmulet sunt nishte locuri de pescuit magnifice ....nici in vis nu credeam ca exista asa ceva...lacuri cristaline cu apa albastra si vegetatie abundenta, lebede, nuferi si......multa curatenie.....

Avatar utilizator
tudor oprescu
Moderator
Mesaje: 231
Membru din: 18 Feb 2003 16:24
Localitate: Paris
Contact:

Mesaj de tudor oprescu » 17 Feb 2009 23:04

Poti fi si roman si sa ai norocul acestor conditii in Franta. Dar norocul dureaza numai daca te comporti cum trebuie. Altfel zbori... :lol:

filica
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 25 Ian 2009 00:53

Mesaj de filica » 22 Feb 2009 02:04

Sigi scrie:Nu sunt exclusiv impotriva pescuitului C&R dar nici 100% pro. Dar nu asta e problema. Dupa parerea voastra cui îi este benefica aceasta metoda de pescuit?
Noua si urmasilor urmasilor nostri!

Scrie răspuns