cefaci cand ajungi pe balta?

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 17 Feb 2009 15:23

florincj scrie:............................... dupa aceea ma apuc de treaba . Adica nadesc , de obicei cu catapulta , lansez si ... astept .
.
Bre ,da' de ce e musai sa nadesti inainte ? Eu bag totul la apa si astept sa vad care-i treaba ...poate nu trebuie dat nada din prima ! :lol:
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

florincj
senior member
Mesaje: 337
Membru din: 14 Feb 2008 14:08
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de florincj » 18 Feb 2009 07:40

Asa e la inceputuri bre nea George :lol:

Nick
member
Mesaje: 174
Membru din: 26 Aug 2004 13:14
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de Nick » 18 Feb 2009 08:49

Eu primul lucru ce fac .. deschid o bere.
Dupa aia adopt o fata de indian cu care ma uit la balta. Tot cu gesturi de indian, bag mana in apa si ma fac ca ascult ce are sa-mi zica apa. :mrgreen:

Apoi ..... fuga la locul cu umbra, descarc, sondez, nadesc, pescuiesc si ..... catra casa.

sebastian paul
new member
Mesaje: 16
Membru din: 16 Feb 2009 13:36
Localitate: cluj- napoca

Mesaj de sebastian paul » 18 Feb 2009 12:04

Bun ,... eu nu beau bere :oops: ...da promit sa ma apuc, sau cel putin sa incerc , ca vad ca asta e o conditie( daca tot golesc doza/sticla le pot pastra aproape in cazul in care vaz ceva peste prin preajma sa-i traznesc una in cap? :mrgreen: ).
Sa le dam foc atunci...la tigari , evident.No, ase mai mere :) :lol: :lol: :D . Vreo 2-3 :lol: ,tre sa compensez si io cumva...ca restul beau o bere si baga un tabac.
Si daca tot pufai , bag si o privite tampa :shock: asupra balti (fata de indian + gesturile -sunt la pachet- o luato Nick,...cand am fost eu mai aveau numa fata de prost si asta tampa pe care am luato eu ca era la oferta :lol: ) sa vaz unde e miscare,plauri, cioate, insulite, golfuri, unde e deversorul ...chesti de care sa ma folosesc, cand trebe sa ma justific ca nu am prins peste :evil: ...ca nu au fost conform stas-ului.Eu bag amandoua mainile in apa nu doar una si cu ocazia asta le si spal bine (ciaca daca faci monturile si pregatesti nada cu mainile mirosind a tutun e de rau ,ingheata bambinele sau nu mai suna avertizoarele :-? ) si injur daca mi-o inghetat mainile ca nu mai pot pune nada si bile cu uleiuri ,numai din alea alcoolice care ma nerveaza
Ajuns la locul ales scot un bat cu varf sensibil , un pumb , si incep sa "cartografiez" :evil: :evil: (o veche pasiune de a mea) , ocazie sa ma injure pretini cu care is : "Pai bine mai ... :-): , ne faci sa iti caram noi bagajele ca tu vi in maini de la masina sa nu faci galagie cu tropaitul si cand ajungi unde o sa pescuim te apuci sa sperii pesti?"
Atat deocamdata, pana data viitoare
Intrebare : Fata pe care o port e in concordanta cu atitudinea si gesturile mele? Mai tre sa scot ceva din gesturi sau sa mai adaug cate ceva? :?: :?:
Ma kc pe betele voastre!!!..fara suparare ...

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 18 Feb 2009 14:51

Sa stiti ca asta putea sa fie un topic serios ( parerea mea ), pt. ca exista o rutina care ne caracterizeaza intr-un fel sau altul. Cei care nu prea cunosc pescuitul, ar putea sa ajunga pe balta, sa isi incarce carligele ( pe monturile facute de acasa si care nu au nici o legatura cu cunditile de pescuit), sa arunce betele si sa astpte, doar, doar or prinde un peste.
Cititul apei, naditul, pregatitul monturilor in functie de inspiratie sau cunostinte, + alti si alti pasi care duc la o partida de calitate, sunt aspecte care pot fi inpartasite si discutate, pt ca ele fac probabil diferenta intre succes si esec.
><)))°>-------- Dani

florincj
senior member
Mesaje: 337
Membru din: 14 Feb 2008 14:08
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de florincj » 18 Feb 2009 20:16

@ Daniel Hentiu
,, Si marmota facea masaj la vaca '' si asta ar putea fi serios ! :idea:
Cu cateva amendamente : sa invete sa bea bere pana-i trozneste vacii una-n cap de-si face privirea tampa , sa-i de-a foc cozii pana i se aprinde trabucul din gura si dupa ce-si scoate varful uleios si sensibil ( o fi taur ? :shock: ) sa cartografieze zona ( o veche pasiune ) , lanseaza monturile facute de mama soacra care nu au nici o legtura cu unditele . Invoc spiritul marelui Manitu , ma uit in oglinda si concluzionez ca fata mea e in concordanta cu ce am scris. :roll: :mrgreen:
Pana data viitoare lucrez la gesturi :lol:

Avatar utilizator
Luci_Stan
member
Mesaje: 205
Membru din: 03 Ian 2009 17:15
Localitate: Alba-Iulia

Mesaj de Luci_Stan » 18 Feb 2009 20:28

:lol: :lol: :lol: :lol:

sebastian paul
new member
Mesaje: 16
Membru din: 16 Feb 2009 13:36
Localitate: cluj- napoca

Mesaj de sebastian paul » 18 Feb 2009 22:25

florincj scrie:@ Daniel Hentiu
,, Si marmota facea masaj la vaca '' si asta ar putea fi serios ! :idea:
Cu cateva amendamente : sa invete sa bea bere pana-i trozneste vacii una-n cap de-si face privirea tampa , sa-i de-a foc cozii pana i se aprinde trabucul din gura si dupa ce-si scoate varful uleios si sensibil ( o fi taur ? :shock: ) sa cartografieze zona ( o veche pasiune ) , lanseaza monturile facute de mama soacra care nu au nici o legtura cu unditele . Invoc spiritul marelui Manitu , ma uit in oglinda si concluzionez ca fata mea e in concordanta cu ce am scris. :roll: :mrgreen:
Pana data viitoare lucrez la gesturi :lol:
Deci tu erai ala din spatele meu care o luat ultima fatza ramasa! :mrgreen: :lol: :lol:
Inteleg ca e frustrant ca a ta nu o fost la oferta (pentru genul ala de fete nu se fac reduceri ca oricum plateste clientul cat ceri) In privinta gesturilor cred ca te descurci destul de bine. Exerseaza .Estipe cale sa atingi perfectiunea cat de curand.
Ma kc pe betele voastre!!!..fara suparare ...

florincj
senior member
Mesaje: 337
Membru din: 14 Feb 2008 14:08
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de florincj » 18 Feb 2009 23:52

@ sebastian paul

Raspunsul era adresat dupa cum bine vezi lui Daniel Hentiu ( el stie de gluma ) Trec peste ceea ce ai spus , inteleg ca esti la inceput si nu prea stii de gluma si am sa-ti raspund la modul serios in vreo 5 cuvinte : mai ai mult de invatat . Nu o spun cu rautate , fiind din Cluj ma poti contacta , putem merge impreuna la pescuit , pot sa-ti dau nr. de tel. la cel putin 8 persane care au avut de invatat de la mine ( fara falsa modestie ) , din care unii m-au si intrecut , nu sunt un tip rautacios. Dimpotriva. Scuza-ma daca te-am facut sa te simti prost , prieteneste si fara ranchiuna eu te sfatuiesc sa ai un limbaj ceva mai coerent mai la subiect sau mai clar cum vrei tu , numai sa intelegem si noi cu ce sa te ajutam .
Sa ne auzim cu bine !
PS. Cu ,, genul ala de fete '' , nu prea am inteles . A mea e expert contabil si sunt casatorit de 15 ani . Am luat-o la ,, oferta'' pt ca barbatii adevarati s-au dus la cules de capsuni in Spania ! :mrgreen:

Avatar utilizator
Andrei I.
senior member
Mesaje: 359
Membru din: 13 Oct 2006 08:22
Contact:

Mesaj de Andrei I. » 19 Feb 2009 00:07

Prima data cand ajung pe balta imi salut prietenii: "Multa Bafta baietii" :D

Ma instalez linistit apoi pe scaun(singurul echipament pe care il scot din masina in prima jumatate de ora), imi deschid o bere, fumez o tigara admirand peisajul, incordandu-ma periodic si evitand cu eschive stanga dreapta ploaia de bile aruncate cu cobra inspre mine de prietenii carora le-am urat mai inainte.

Dupa ce imi termint berea si cateva tigari, intru in febra descarcatului, pozitionarii sculelor ... totul imi ia vreo 2 ore cu tot cu lansat. Nadesc si apoi ma culc. Ma trezesc la primul beep al statiei (la 10 minute dupa ce am lansat sau a doua zi dimineata :D )

Abia a doua zi ma apuc de pescuit cu sondatul apei, strategie, observare si tot tacamul pentru ca de obicei ajung seara pe balta si pe langa faptul ca intunericul vine repede sunt prea obosit sa fac strategii, sondari, marcaje ...etc.

Oricum de la o balta la alta e diferit. Ca sa poata raspunde cineva complet intrebarii puse de autorul topicului ... ar trebuie sa scrie cateva pagini ...si tot nu ar spune tot.
APCR - SENIOR CRAP

Scrie răspuns