cefaci cand ajungi pe balta?

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

sebastian paul
new member
Mesaje: 16
Membru din: 16 Feb 2009 13:36
Localitate: cluj- napoca

cefaci cand ajungi pe balta?

Mesaj de sebastian paul » 16 Feb 2009 15:01

Ajungi pe balta si ce faci? Etapizat pe pasi .Ceva de genul:
1)stai si privesti balta (o citesti) sa vezi (unde sar pesti, ce pesti sar, unde sunt zone mai inchise de apa, este apa tulbure pe undeva, valuri?, vant ? inorat? etc ,etc,)....
2)ai ales locul (e primavara - te duci la capatul cu apa mica daca.... sau unde e mai adanca apa daca... ; e vara ... ....:etc , etc)
3)te instalezi pe locul ales (ai 1-2-3-4 lansete si 1 bota pe plutarit):
- arunci phmetrul (hartia de turnesol) e rosie inseamna ca....., e albastra inseamna ca.....Nu ai hartie de turnesol ? Atunci te uiti dupa scoici alge, claritate, luciul apei....inseamna ca.....
-pregatesti nada pentru plutarit si nadasti (cum, cat, unde?)
-arunci lansetele dupa.....sau prima oara batul cu pluta.....
etc, etc
Ceva de genul asta. Vad de multe ori pe balta cum pescari ajung, parcheza , se incarca cu toate si fug "la locul lor" (ala e locul miraculos, doar acolo se prinde, nicaieri altundeva nu, pe toata balta-in mintea lor ) , basculeaza tot jos isi aprind tigara, urla, arunca lansetele oricum , oriunde, arunca batul de pluta, si dupa aia incep sa nadeasca daca isi mai aduc aminte unde le-o picat monturile si pe urma nadesc si la pluta.
Cred ca pentru incepatori si novici in pescuit ar fi ideal dezbaterea pe aceasta tema

sebastian paul
new member
Mesaje: 16
Membru din: 16 Feb 2009 13:36
Localitate: cluj- napoca

Mesaj de sebastian paul » 16 Feb 2009 15:12

sunt o gramada de pescari profesionisti pe forumul asta.Nu ar fi rau sa spuna fiecare cam ce face el pentru inceput.
Cum ziceam inainte anumiti pasi sunt obligatori pentru a ne bucura de o partida de pescuit

Avatar utilizator
maiden
Moderator
Mesaje: 1552
Membru din: 30 Mar 2006 07:55
Localitate: GL,TL
Contact:

Mesaj de maiden » 16 Feb 2009 15:51

Da' matale cine eshti de ne iei pe noi la-ntrebari ?!?! :roll:
Daca peşte nu e, nimic nu e !!! :))

Multe sfaturi utile cu privire la forum, si nu numai, găsiţi AICI

sebastian paul
new member
Mesaje: 16
Membru din: 16 Feb 2009 13:36
Localitate: cluj- napoca

Mesaj de sebastian paul » 16 Feb 2009 16:04

seba e numele meu si sunt unu din aia care vor sa stie cat mai multe .
Ma gandeam ca daca sunt multi de au fost pe la concursuri poate isi mai dau cu parerea sa invatam si restul
Asa sa ne "simtem bine" si noi(incepatori in ale pescuitului) cand mergem la o pescuiala
Nu de alta da sa topai pe mal , urlu, scuip in apa , pun manele la pesti, etc. am vazut cum se face in jurul meu cand ma duc la pescuit si crezui ca aici am sansa sa invat si alte lucruri mai constructive si pasnice :lol:

sebastian paul
new member
Mesaje: 16
Membru din: 16 Feb 2009 13:36
Localitate: cluj- napoca

Mesaj de sebastian paul » 16 Feb 2009 16:04

:roll:
Ultima oară modificat 18 Feb 2009 12:08 de către sebastian paul, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Sionut
senior member
Mesaje: 450
Membru din: 23 Apr 2003 12:58
Localitate: Popesti-Leordeni

Mesaj de Sionut » 16 Feb 2009 16:12

sebastian paul scrie:Ma gandeam ca daca sunt multi de au fost pe la concursuri poate isi mai dau cu parerea sa invatam si restul
Pai la concursuri e mai simplu :D Te duci unde ai tras standul, pescuiesti cand se da semnalul,nu ai voie sa dai la pluta etc...
Asociatia Pescar Sportiv -APS
http://www.pescar-sportiv.ro/

Avatar utilizator
radu35
member
Mesaje: 200
Membru din: 10 Feb 2008 23:34
Localitate: satu mare
Contact:

Mesaj de radu35 » 16 Feb 2009 16:14

sebastian paul scrie:si crezui ca aici am sansa sa invat si alte lucruri mai constructive si pasnice :lol:
:D :D esti oltean!
nu te supara pe Maiden,cred ca vroia sa-ti spuna altceva!
it's nice to be important,but is more important to be nice

sebastian paul
new member
Mesaje: 16
Membru din: 16 Feb 2009 13:36
Localitate: cluj- napoca

Mesaj de sebastian paul » 16 Feb 2009 16:22

nu sunt oltean
mersi pentru cunostintele inpartasite pana acum :-?
Vedeti ca se poate....

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

.

Mesaj de mosharu » 16 Feb 2009 16:52

Salut Seba. De cati ani pescuiesti si dupa ce specie?

sebastian paul
new member
Mesaje: 16
Membru din: 16 Feb 2009 13:36
Localitate: cluj- napoca

Mesaj de sebastian paul » 16 Feb 2009 17:29

de vreo 10 ani sa tot fie cu sculele mele (inainte cu ale altora ;-) ) pe curgatoare si pe stationar .La muscarit am fost de 2 ori iar pe oceanic /mare 0
De cativa ani numa am inceput sa selectez dupa ce dau pana atunci conta numa sa stau pe marginea apei cu batul in mana
Depinde in ce stare de spirit ma aflu si de perioada si apa pe care sunt .
Recordurile mele is crap (oglinda, din ceilalti mai mici) 8kg si ceva, platica 2,700 (e cel mai interesant pescuit dupa mine) ,caras 2 kg + , biban 1,5 kg, (somnotei,scobari, sticute ,avati salau si altele numa pana intrun kg) toate capturile mari au fost pe stationar da cele mai frumoase driiluri au fost pe curgatoare cu pesti mai mici
Acum cand ma duc la peste bag 4 pe 2X2monturi diferite la "mare" si cu una la caras cu feeder la simt pe varful batului (ca la guvizi) sau la pluta sau dupa platica sau dupa biban sau ce glont imi mai trece mie prin cap
Oricum rabdare si voie buna :P

Scrie răspuns