"fomistii"au lovit din nou

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Kuti
junior member
Mesaje: 54
Membru din: 28 Ian 2009 01:43
Localitate: TG_MURES

"fomistii"au lovit din nou

Mesaj de Kuti » 19 Feb 2009 00:20

Peste 200 kilograme de peşte braconat au fost capturate noaptea trecută la Băla.

Doi braconieri au fost surprinşi în timp ce pescuiau ilegal cu plase monofilament. Deşi la vederea forţelor de ordine cei doi au fugit, unul dintre ei a fost prins după o urmărire de peste 5 kilometri. Acesta riscă să i se întocmească dosar penal pentru furt şi braconaj. Paguba se ridică la peste 1000 de lei.

Jandarmii reghineni au făcut din nou o captură importantă. Doi braconeri au fost surprinşi în timp ce furau peşte dintr-un lac din comuna Băla. Ei reuşiseră să prindă peste 200 kilograme de peşte cu plase monofilament. Deşi cei doi au fugit la vederea oamenilor legii, unul dintre ei a fost reţinut după o urmărire de 5 kilometri. Braconierii sunt din Gherla, judeţul Cluj, şi au venit la Băla cu gândul de a fura peste 1.000 kilograme de peşte.

Bartho Laszlo, administratorul fermei, s-a arătat extrem de dezamăgit de experienţa furtului: "Da, e o pagubă "frumoasă", numai acest peşte are peste 11 kg şi în total sunt peste 200 de kg"

Jandarmii speră ca în scurt timp îl vor prinde şi pe al doilea braconier care a reuşit să scape noaptea trecută. Ei spun că majoritatea braconierilor din zonă provin din judeţul Cluj.

"Am organizat această acţiune unde au fost surprinse 2 persoane care l-a apariţia jandarmilor au fugit. După o urmărire de 5 km o persoană a reuşit să fie prinsă şi următoare sperăm ca în scurt timp să ajungă şi ea la sediul secţiei de jandarmi" ne-a declarat Florin Chibulcutean


Braconierul prins riscă să i se facă dosar penal pentru furt calificat şi braconaj cu plase monofilament, ilegale în România.

este vb de balta bala din jud mures,care pana anu trecut era o balta excelenta pe care se mai prindea si crap(era lacul meu preferat) pana siau facut aparitia 'fomistii'astia de doi bani .anu trecut am fost martor la o vanatoare de braconieri dar jandarmii nau reusit sa captureze decat vreo 4-5 saci de peste abandonat de hoti care normal au scapat(si ce ma mirat mai mult ca nu de foame furau ca au scapat cu ditamai jeepane peste dealuri)
NO COMMENT

florincj
senior member
Mesaje: 337
Membru din: 14 Feb 2008 14:08
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de florincj » 19 Feb 2009 00:47

Daca te rog , poti posta ce ai scris la rubrica ,, Locuri de pescuit , raportari '' , topicul , Iernut ' ? Nu de alta , dar am incercat pe alt forum sa le atrag atentia asupra braconajului din lacul respectiv. Cam greu si un lucru rusinos dar adevarat e ca in jud.. Cluj nu ai unde pescui , dar tot de la noi merg la braconat in alte judete , iar eu daca ma duc la pescuit pe locul respectiv si ma intreaba de unde sunt , ma catalogheaza la fel . E ca si cum in Italia indiferent ca esti tigan sau turist roman , esti tratat la fel . Nu-mi place .

chiorean alin
senior member
Mesaje: 415
Membru din: 14 Iul 2008 21:55
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de chiorean alin » 19 Feb 2009 00:57

Aici gresesti Florine,nu sunt din Cluj,majoritatea braconierilor sunt din Gherla,acolo au traditie si experientza avand salba aceea de lacuri langa ei,cunosc personal niste administratori de lacuri din zona si ai fii surprins sa aflii ce tupeu au,am asistat si la prinderea catorva dar...pacat.

Kuti
junior member
Mesaje: 54
Membru din: 28 Ian 2009 01:43
Localitate: TG_MURES

Mesaj de Kuti » 19 Feb 2009 01:42

da florine marea majoritate sunt din cluj(cel putin asha stiem si eu),si fara sa supar clujenii si eu am auzit pe balti vorbe ca citez'unde apar clujenii distrug balta"mie nu mi se pare corect asa cum ai zis si tu ca nu toti romanii din italia sunt hoti, dar poate ca sunt mureseni la voi pe balti nu se stie(braconieri)....dar un lucru e sigur.... e GRAV si daca se continua in halu asta cred ca pe anu viitor nimeni nu o sa mai "pescuiasca"cel putin in jud mures.
alta cchestie , eu cred ca si domnu Bartha,el fiind adminstratoru, are vina lui de ex in vara am fost de n ori pe toldal o balta langa cel de la bala,miam adus din ungaria niste chestii speciale pt fitofagi si am si prins o gramada totzi fiind eliberati pana sa dus vorba pe lac si la un moment dat apare domnu bartha sa se uite la capturile mele ca nu se poate sa prinzi 10 fitofagi pe zi cu lanseta ca trebuia sa fac ceva smecherie,iam expilcat ca asha si aasha si in 20 -30 min am mai scos 3 bucatzi in fata lui,iam dovedit ca se poate.cand iam dat drumu la peste imi zice ca ce fac ca pestele e ranit ca o sa moara si infecteaza balta si din alea!!!!!!!!pana la urma neam inteles ca le tin si le preia un angajat dea lui si ma lasa sa pescuiesc pe gratis,alta chestie pe balta nu e voie sa pescuiesti noaptea eu zic ca e tampenie macar daca ar lasa noapte 1 din 10 pescari daca ar fi ceva suspect tot ar suna la politie cel putin eu asha as face

florincj
senior member
Mesaje: 337
Membru din: 14 Feb 2008 14:08
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de florincj » 19 Feb 2009 02:14

@ Kuti
Toldal e cumva ultimul lac din cele trei de la Faragau cum vii dinspre Cluj ?
Acolo unde e barul si se plateste taxa ? Sunt crapi batrani in lacul ala si tu dai la fitofag ? :lol:
@ Alin
Nu gresesc deloc ;-)
Eugen de pe Brateni s-a lasat de ,, paznicit '' si-a luat navomodel si traieste din pescuit chiar si pe Taul Popii , Silviu de pe Iernut vine la Ciurila la pescuit etc. Sa vezi ce fete au facut cand m-au vazut :lol:

Kuti
junior member
Mesaje: 54
Membru din: 28 Ian 2009 01:43
Localitate: TG_MURES

Mesaj de Kuti » 19 Feb 2009 09:40

da e vb de balta aia,poate erau candva crapi sau inca mai sunt da cred ca is sub 10 buc in tot lacu,in fiecare an e pescuit si de adminstrator si de hotzi......

Scrie răspuns