CE PARERE AVETI DESPRE ACESTA TACTICA DE CASTING?

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

adi.oprea
veteran
Mesaje: 868
Membru din: 15 Ian 2007 19:55
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Mesaj de adi.oprea » 08 Mar 2009 13:24

florincj scrie:Lasand gluma la o parte........nu are ce cauta plumbul in zona de mufare la o aruncare CU PLUMBUL PE PAMANT !
Asa ar fi ideal, sa lasam toti gluma la o parte :D
Sa nu-ti fie frica de perfectiune, niciodata nu o sa o atingi

adi.oprea
veteran
Mesaje: 868
Membru din: 15 Ian 2007 19:55
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Mesaj de adi.oprea » 08 Mar 2009 13:42

sorin_s scrie:Dar sa presupunem ca totusi ai bafta sa agati carligu in ceva pe mal si folosesti si un inaintas textil!!!!!!!!! :roll: :roll: sti care va fi rezultatu?
Daca nu stapanesti bine procedeul de aruncare schimba inaintasul cu unul monofilament.
Sa nu-ti fie frica de perfectiune, niciodata nu o sa o atingi

Avatar utilizator
Cucu Ionel
senior member
Mesaje: 470
Membru din: 08 Ian 2006 15:00
Localitate: Timisoara

Mesaj de Cucu Ionel » 08 Mar 2009 16:58

Sorin, aceasta dilema a avut-o si George, inseamna ca n-ai fost atent. Vlad a sfatuit sa pozitionezi plumbul si carligul, in cazul in care ai agataturi( iarba) pe capacul unei galeti si atunci ai scapat de aceasta problema. ;-)
Fir intins tuturor celor ce-si doresc acest lucru

Neamtul
maniac
Mesaje: 1052
Membru din: 08 Feb 2009 18:56
Localitate: Timis

Mesaj de Neamtul » 08 Mar 2009 17:25

sorin_s scrie:
Neamtul scrie:Crezi ca daca pescuiesti pe un loc cu iarba se agata carligul,sau ce?
Carligul se poate agata doar daca nu esti atent unde asezi plumbul inainte sa lansezi sau daca ai carlig mare si folosesti montura cu acel carlig dupa plumb.In conditii normale pe balta oricum pescuiesti pe iarba.Nu cred sa fie asta o problema,cel putin eu n-am avut. :roll:
Dar sa presupunem ca totusi ai bafta sa agati carligu in ceva pe mal si folosesti si un inaintas textil!!!!!!!!! :roll: :roll: sti care va fi rezultatu?
Aproape sigur vei rupe varful batului!!!!!! :mrgreen: :mrgreen:
acesta e motivul pt care am postat acest film! Eu sunt foarte convins ca e o metoda foarte buna pt casting dar nu ne ajuta in pescuit atat de mult!
Ai si tu dreptate.In film este prezentata o metada de casting dar in conditii reale de pescuit vei avea ocazia destul de rar sa arunci asa.De obicei nici nu e nevoie de lansari extreme.
Pescuitul este o arta...dar si un hobby foarte scump.

filica
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 25 Ian 2009 00:53

Mesaj de filica » 08 Mar 2009 20:13

metoda este ff buna motiv pentru care trebuie felicitati realizatorii emisiunii.este adevarat nu este pentru oricine sau pt oricare, pt a fi aplicata oriunde.Este super pentru cei care pe baltile largi vor sa iasa in fata celorlalti din anumite motive.Este vorba de pescari care se uita cu binoclul ca sa vada cat de departe de marker ai iese spuma pva ca sa stie apoi cam unde fata de patul de nada se afla montura sa inainte de a scoate definitiv markerul. este de asemeni metoda cu care HUTCHINSON inadeste cu spodul la peste 150m,si cu care JASON CANN-a arunct la antrenamentele premergatoare unei competitii din urma cu ceva ani organizata in Great Lindford UK--- 233 YARDS,folosind textil 20lb..Nu este obligatoriu sa faci ca ei daca nu ai unde si mai ales cu ce, insa daca vrei sa te perfectionezi ,ai ce vedea si ce invata pana cand nu apare vreun nastrusnic si inventeaza alta metoda ceea ce pare destul de greu dar probabil nu imposibil. :roll:

Avatar utilizator
vladut mateianu
veteran
Mesaje: 503
Membru din: 23 Ian 2008 13:50
Contact:

Mesaj de vladut mateianu » 08 Mar 2009 20:35

@c&r

cati bani iti iei ptr postarile pertinente de aici ? scrie mai bine cine esti , in ce relatii esti cu "doamna Noemy" :D si apoi posteaza la subiect ! :evil:

C&R
junior member
Mesaje: 33
Membru din: 20 Ian 2009 16:30
Localitate: bucuresti

Mesaj de C&R » 08 Mar 2009 21:30

Domnule Mateianu, ne stim cumva, de veniti cu aceste interventii puerile?

Am incercat sa evit polemicile, mai ales cu necunoscuti agramati care dau lectii de limba romana. Ca de obicei, dvs. si cei din jurul dvs. sunteti mult prea interesati de aspectele grobiene (in cazul in care nu intelegeti, consultati DEX-ul) ca sa va mai preocupe si pescuitul in sine. Se pare ca de la o vreme simtiti ceva rasuflari fierbinti in cefe, din moment ce postarile mele si ale altora sint atit de deranjante. Va inteleg frustrarile, ati pierdut diverse licente, produsele voastre nu prea se vind, iar celebrele bile productie proprie incep sa nu prea mai prinda. Apropo de bile, nu cumva ati avut o scapare cind ati pubicat pozele alea in ultimul nr din revista pe care o conduceti din umbra, cu celebrele capturi de la Tincabesti? Bilele alea nu prea sint omiesaispe. Parerea mea.
Nu stiu cine e domnisoara "noemy", probabil vreuna dintre gheisele care va tin de urit prin corturi in lungile campanii competitionale. La urma urmei, nu vad rostul acestei postari aici, unde ar fi trebuit sa fie o discutie tehnica despre casting, iar culmea tupeului este aceea ca ma acuzati pe mine ca nu postez la subiect. Dar, precum bine stim, tupeul e ceva ce nu va lipseste.

O sa inchei spunindu-va doar atit: felicitari pentru ce ati facut pina acum pentru pescuitul romanesc (ma refer doar la competitiile internationale), dar cred ca vizitatorii forumurilor s-au saturat de porcarii, mai vor si informatii.
Nu va straduiti sa-mi raspundeti, nu voi mai cobori la nivelul dvs. pentru alte discutii fara sens.

Toate cele bune!
"Game xxx are too valuable to be caught only once" Leo Wulff - 1939

Avatar utilizator
vladut mateianu
veteran
Mesaje: 503
Membru din: 23 Ian 2008 13:50
Contact:

Mesaj de vladut mateianu » 08 Mar 2009 23:49

Doare ? :D :roll: Spuneti numele ,barbate ,mai intai si apoi comenteaza despre produsele noastre. ! Respect parerea pescarilor, sugestiile lor, precum si criticile. Dar nu cand sunt facute de concurenta.... :evil:

PS Scuze tuturor ptr off-topic, inteleg ca este criza, dar nu ma gandeam ca exista prostitutie din partea pescarilor ptr o punga de bile nash.... :evil: Continuam pe privat C&r .......daca vrei sa te prezinti !

Scrie răspuns