CE PARERE AVETI DESPRE ACESTA TACTICA DE CASTING?

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
sorin_s
senior member
Mesaje: 498
Membru din: 03 Ian 2009 15:19
Localitate: timisoara

CE PARERE AVETI DESPRE ACESTA TACTICA DE CASTING?

Mesaj de sorin_s » 07 Mar 2009 18:27

Am urmarit cu atentie emisiunea Info Pescar din data de 07.03.09 si am ramas putin ndedumerit! :-? Atentie eu nu critic sunt constient ca lanseta se incarca excelent dar totusi ca tactica mi se pare cam aiuria ce ne arata acolo (LA LANSARE PLUMBUL STA PE PAMANT)! :shock: DE aceea vreau sa aud si parerea voastra.
acesta e lincu cu emisiunea : http://www.infopescar.tv/video.html

florincj
senior member
Mesaje: 337
Membru din: 14 Feb 2008 14:08
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de florincj » 07 Mar 2009 20:55

Daca nu ma insel , tehnica se numeste underground .
Am incercat-o si eu , cu retineri si cu o mica mare diferenta . Plumbul statea in dreptul piciorului din stanga . Am fost surprins de usurinta cu care lansez fara a depune efort , doar printr-o simpla rasucire de trunchi , la aceeasi distanta la care lansam peste cap.
Dar pt. tehnica asta am nevoie de mai mult decat un Chub ;-) si de mai mult spatiu.
Si de exercitiu categoric .

Avatar utilizator
alex_mures
veteran
Mesaje: 593
Membru din: 23 Ian 2008 20:35
Localitate: TG-MURES
Contact:

Mesaj de alex_mures » 07 Mar 2009 21:19

florine
de ce crezi ca un Chub nu e bun pt. procedeul aratat de Vlad Pavlovici?
Crap Livada 10 kg
TGM Carp Team

ReMuS L
junior member
Mesaje: 91
Membru din: 24 Ian 2009 19:39
Localitate: Satu Mare

Mesaj de ReMuS L » 07 Mar 2009 21:23

OTG= of the ground=de pe pamant
Uite si un articol:http://www.xxx.ro/articole/casting- ... pescu.html

C&R
junior member
Mesaje: 33
Membru din: 20 Ian 2009 16:30
Localitate: bucuresti

Mesaj de C&R » 07 Mar 2009 22:24

Sorin,
Nu este nimic aiurit in ce ai vazut acolo, sint metode folosite de cei mai mari pescari ai lumii, de unii chiar in competitii de casting. Faptul ca pescarii romani nu stiu sa arunce astfel nu inseamna ca e ceva aiurea. Incearca si te vei convinge.

Remus,

Aceasta metoda de aruncare se numeste Unitech. Gasesti pe site-ul de la Mainline o descriere completa, e un articol scris de Terry Edmonds, in care ai toate detaliile. Iata link-ul:

http://www.mainline-baits.com/articles/unitechcast.php

OTG-ul, sau aruncarea off the ground, presupune o cu totul alta pozitie de plecare, alta pozitie a lansetei si implicit alte rotatii ale corpului. Ambele sint tehnici de pescuit marin, de pe plaja, derivate mai tirziu in subiecte de competitie. Uite un exemplu:

http://neilmackellow.sea-angler.org/otg.html

Pe youtube gasiti o multime de filmulete cu ambele stiluri de aruncare. Este de ajuns sa tastati in in fereastra de cautare "otg casting" sau "unitech casting"

Succes!
"Game xxx are too valuable to be caught only once" Leo Wulff - 1939

florincj
senior member
Mesaje: 337
Membru din: 14 Feb 2008 14:08
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de florincj » 07 Mar 2009 22:46

@ Remus
Asa e , pe pamant , nu sub pamant :oops: Nu stau bine cu engleza .
@ Alex
Sunt foarte multumit de Chub , dar asta nu inseamna ca nu-i vad limitele. Sau ma rog , eu simt ca mai mult nu poate . Pot nadi cu catapulta la 90-130 m , pot lansa fara nici o problema la distanta asta , pot pescui , dar atat.
La genul asta de lansare , soliciti foarte mult lanseta . Chub avand o actiune mai elastica , nu se potriveste acestui stil de lansare .Aici exista o singura tehnica . Tu ca persoana nu depui efort , pur si simplu faci un balans. Directia mi-am corectat-o din a doua lansare. Recunosc , la mine e si o calitate si un defect in acelasi timp . I-mi place sa lansez .
Daca tot veni vorba , vreau sa-mi cer scuze celor care s-au simtit jigniti intr-un anumit topic , criticati fiind ca au lansete mai scumpe dar care fac acelasi lucru .
Am postat anterior incercarii acestei tehnici de lansare .
Silviu Florescu ne-ar lumina un pic , chiar i-l rog daca vrea...! Primeste o bere ? :lol:

Neamtul
maniac
Mesaje: 1052
Membru din: 08 Feb 2009 18:56
Localitate: Timis

Mesaj de Neamtul » 07 Mar 2009 23:33

Am mai vazut acest stil de aruncare pe youtube cred.Eu incerc sa lucrez cu aceste tehnici de anul trecut,cand mi-am luat primele lansete ptr. crap.
Aproape tot timpul lansez cu plumbul pe pamant cu diferenta ca la mine nu prea are efect daca pun plumbul sub lanseta.Eu prefer sa-l pun dupa lanseta,adica mai in spate.Nu stiu care-i motivul ptr. care anumite detalii explicate in acel film nu functioneaza dar tind sa cred ca e de vina corpul meu.Sunt destul de solid si am un bazin lat si picioarele la fel.Nici bratele mele nu sunt prea lungi,nici degetele nici pumnul nu e prea mare.Deci in ciuda faptului ca sunt construit foarte solid,nu ma ajuta cu nimic cand lansez,neputand sa produc forta necesara si probabil neputand sa reproduc foarte corect miscarile vazute.
Oricum,tot pe aceasta tehnica ma bazez in continuare.O sa incerc sa mai corectez din deficiente,poate mai slabesc si ma reapuc de culturism/powerlifting. :mrgreen: ,cred ca mi-ar fi de ajutor.
Ca un raspuns final,Sorin,cred ca tehinca aratata in acea emisiune e foarte buna si eficienta.Cel putin eu asta am constatat la mine. :roll:
Ultima oară modificat 07 Mar 2009 23:38 de către Neamtul, modificat 1 dată în total.
Pescuitul este o arta...dar si un hobby foarte scump.

florincj
senior member
Mesaje: 337
Membru din: 14 Feb 2008 14:08
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de florincj » 07 Mar 2009 23:37

@ C&R

Cand am postat mesajul tau nu era afisat .
Parerea mea e ca e foarte greu sa gasesti un echipament echilibrat , care sa indeplineasca si una si alta .
Drill-uri cu soacra , casting cu amanta si nadiri cu sotia e greu crede-ma sa mearga bine impreuna fara suparare
:D :D :D
E o gluma bienseur !

C&R
junior member
Mesaje: 33
Membru din: 20 Ian 2009 16:30
Localitate: bucuresti

Mesaj de C&R » 07 Mar 2009 23:39

Neamtule,

Pai singurele explicatii pe care trebuie sa le cauti sint cele pe care fizica le poate explica. Dupa cum spunea si Vlad Pavlovici, daca plumbul se afla in afara proiectiei lansetei, atunci cind incepi miscarea de aruncare el va veni mai intii spre pescar si abia apoi va incepe sa urmareasca lanseta. In schimb, daca plumbul se afla sub lanseta, el incepe sa urmareasca imediat virful lansetei. In acest mod simplu, lanseta se incarca mult mai bine, nu mai exista acel timp mort in care plumbul incearca sa-si gaseasca drumul in viata. :)
"Game xxx are too valuable to be caught only once" Leo Wulff - 1939

Neamtul
maniac
Mesaje: 1052
Membru din: 08 Feb 2009 18:56
Localitate: Timis

Mesaj de Neamtul » 07 Mar 2009 23:42

Trebuie sa schimb mai multe detalii.trebuie sa las firul mai scurt ptr. a executa corect miscarea cu plumbul sub lanseta.Un alt defect,pe care l-am observat la mine,este ca nu prea dau importanta pozitiei picioarelor deci nu prea ma folosesc de ei.
Pescuitul este o arta...dar si un hobby foarte scump.

Scrie răspuns