The Source Base Mix

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

man.fishing
veteran
Mesaje: 603
Membru din: 01 Apr 2008 12:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de man.fishing » 09 Dec 2009 10:05

E ma...........Daniele sincer aici ca e o chestie care tine de noi. Din cate am discutat si cu cativa pescari de afara acolo nu se fac combinatii de mixuri pt ca nu e prea logic pt ei. Si la noi a prins reteta cu amestec 2 mixuri Solar dar am o vaga presimtire ca nu are nimic a face cu cunostiintele si stiinta. Ci pur si simplu s-a plecat de la ideea hai sa facem ca va fi sigur mai bine si a mers. Si a mers pt ca toti au nadit 1-2-3 balti masiv cu asa ceva. Si orcine iti va spune ca daca pe o asemenea balta se va nadi masiv cu BFM cu aroma de Caviar la asta se va prinde cel mai bine.

Si acum nu vreau sa fiu carcotas da cate sezoane si cate balti ai facut tu cu un singur mix gen Meteor sau Source ca sa poti afirma ca pot fi inbunatite?
Nici macar nu stii(stim) exact ce au in compozitie mixurile astea da deja crezi ca pot fi imbunatatite. Nu stiu ce sa zic. Acum dupa cum vezi e diferenta de opinie dar de asta suntem aici.

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 09 Dec 2009 12:55

Este adevarat ca nu am facut sezoane dedicate aceleasi momeli, era doar o parere personala bazata pe cateva partide, si pe anumite combintii facute in timp.....si aici nu ma refer la source sau meteor
><)))°>-------- Dani

Avatar utilizator
radu35
member
Mesaje: 200
Membru din: 10 Feb 2008 23:34
Localitate: satu mare
Contact:

Mesaj de radu35 » 09 Dec 2009 13:35

Probabil ca aveti dreptate ambii...Eu pot sa va impartasesc experienta mea de anul asta in care am pescuit pe o singura balta alaturi de un prieten ,mai destept in nade....Eu pe Source ready made iar el pe Source home made la care a lucrat la partea lichida si putin la mix(ce,cum ,nu stiu pt ca nu a dat din casa in ruptul capului,doar ceva despre Whisky link)....In 3 partide de 36 de ore,a curatat locul iar eu am prins doar peste 3 kg,dar mult mai putin!Sigur imbunatatirile au fost imbunatatiri!
it's nice to be important,but is more important to be nice

Avatar utilizator
lucim23
member
Mesaje: 278
Membru din: 16 Apr 2008 16:25
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de lucim23 » 09 Dec 2009 13:40

radu35 scrie:Eu pe Source ready made iar el pe Source home made la care a lucrat la partea lichida si putin la mix(ce,cum ,nu stiu pt ca nu a dat din casa in ruptul capului,doar ceva despre Whisky link)....In 3 partide de 36 de ore,a curatat locul iar eu am prins doar peste 3 kg,dar mult mai putin!Sigur imbunatatirile au fost imbunatatiri!
eeeeehhhhheeeeee eu la asta ma refeream, cum am spus mai sus, nu la modificarea mixului de baza ci la imbunatatirea partii lichide.................
va multumesc mult pentru detalii si mai astept si altele.........
Dam o ........."Bila" ?

Avatar utilizator
radu35
member
Mesaje: 200
Membru din: 10 Feb 2008 23:34
Localitate: satu mare
Contact:

Mesaj de radu35 » 09 Dec 2009 14:10

lucim23 scrie:
radu35 scrie:Eu pe Source ready made iar el pe Source home made la care a lucrat la partea lichida si putin la mix(ce,cum ,nu stiu pt ca nu a dat din casa in ruptul capului,doar ceva despre Whisky link)....In 3 partide de 36 de ore,a curatat locul iar eu am prins doar peste 3 kg,dar mult mai putin!Sigur imbunatatirile au fost imbunatatiri!
eeeeehhhhheeeeee eu la asta ma refeream, cum am spus mai sus, nu la modificarea mixului de baza ci la imbunatatirea partii lichide.................
va multumesc mult pentru detalii si mai astept si altele.........
Eu te-am inteles bine Luciane inca de la deschiderea topicului,darn-am informatia din pacate!!
it's nice to be important,but is more important to be nice

Avatar utilizator
gusti
senior member
Mesaje: 485
Membru din: 17 Feb 2006 22:36
Localitate: Timisoara

Mesaj de gusti » 09 Dec 2009 22:46

la asta ma refeream si eu dar tre sa citesti printre rinduri :lol: afurisiti is uni numa la necaz si la suparare dau din casa.parca le dai foc la casa ,asa rau se aprind :!: :D e bine si asa.(sau tre sa ne multumim cu atit.) ;-) :D :D

Avatar utilizator
marius.tim
veteran
Mesaje: 816
Membru din: 18 Oct 2007 12:01
Localitate: Timisoara

Mesaj de marius.tim » 10 Dec 2009 14:24

lucim23 scrie:
radu35 scrie:Eu pe Source ready made iar el pe Source home made la care a lucrat la partea lichida si putin la mix(ce,cum ,nu stiu pt ca nu a dat din casa in ruptul capului,doar ceva despre Whisky link)....In 3 partide de 36 de ore,a curatat locul iar eu am prins doar peste 3 kg,dar mult mai putin!Sigur imbunatatirile au fost imbunatatiri!
eeeeehhhhheeeeee eu la asta ma refeream, cum am spus mai sus, nu la modificarea mixului de baza ci la imbunatatirea partii lichide.................
va multumesc mult pentru detalii si mai astept si altele.........
Daca la asta te-ai referit,nu te-ai exprimat suficient de clar.Dupa cum ti-au spus si altii,lasa mixul in pace si ocupa-te de obtinerea unui lichid nutritiv,obtinut din lichidul original Source si diferiti atractanti,uleiuri esentiale si arome.In caz ca nu stii, unele dintre cele mai bune componente sint Red Venom,Chilli Extract,Feedstim Xp si Marine amino Compound,toate de la CC Moore.Citeste despre fiecare atent ce face si respecta toate dozajele recomandate de producator,deoarece sint foarte concentrate.Un amic din Germania foloseste la lichidul nutritiv si 10ml /kg aroma frankfurter si are rezultate mai bune decat in varianta standard.Poti incerca la inceput sa nu folosesti aroma suplimentara, s-ar putea sa nu fie cazul.Daca nu esti satisfacut de rezultate,adauga aroma si observa daca a adus sau nu, un plus de atractie nadei.Informeaza-te despre lichide nutritive si atractanti si cand crezi ca ai inteles ce anume aduc ele suplimentar,intr-o nada,apuca-te de rulat.Incearca sa-ti rulezi si solubile,Source se ruleaza foarte bine si in solubile si da-i bataie la pescuit.
Team Select Bait Romania

Avatar utilizator
marius.tim
veteran
Mesaje: 816
Membru din: 18 Oct 2007 12:01
Localitate: Timisoara

Mesaj de marius.tim » 10 Dec 2009 15:43

Omisesem ceva esential.In mix poti adauga, cate doua linguri mari/kg de coaja de ou uscata si pisata.Pe linga aportul de calciu,va tine pestii pe vad mai mult ,oferindu-le prilejul de a rontzai la bile ceva mai mult Iar efectul creat de o turma de crapi care rontzaie bile,se aude in apa si atrage si alti crapi aflati in trecere.Ready made-urile Source au deja din fabricatie ,coaja de ou pisata,inglobata in mix.
Team Select Bait Romania

man.fishing
veteran
Mesaje: 603
Membru din: 01 Apr 2008 12:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de man.fishing » 10 Dec 2009 16:25

Marius da asta cu rontaitul e general valabila sau e de preferat unde e ten?

Avatar utilizator
marius.tim
veteran
Mesaje: 816
Membru din: 18 Oct 2007 12:01
Localitate: Timisoara

Mesaj de marius.tim » 10 Dec 2009 18:32

man.fishing scrie:Marius da asta cu rontaitul e general valabila sau e de preferat unde e ten?
,, Rontzait" e mai mult o expresie folosita pentru descrierea activitatii crapului aflat in proces de hranire,fara a simti vre-un pericol.Multiple aspiratii,rejectii,reaspiratii a bilelor care incep sa-si piarda forma ca si cum ar fi rontzaite.Poti vedea in filmele de la Korda pe viu acest fenomen.Tenul roade bilele ,dar le si inghite intregi ,daca sint destul de mici sa treaca printre dintii faringieni.Daca nada e buna ,competitia pentru ea va determina si tenii s-o ingita aproape nemestecata.
Team Select Bait Romania

Scrie răspuns