The Source Base Mix

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 10 Dec 2009 20:12

Salut,
Referitor la cojile de ou din boiliesuri: e posibil sa fie valabila ideea ca rontaitul atrage alti crapi pe zona nadita, dar atat cojile de ou cat si scoicile pisate au fost introduse in boiliesuri, nu pentru ca ar atrage pestii in vreun fel ci pentru ca sunt ingrediente de volum foarte ieftine si ajuta la rulajul bilelor. Atat. Ca dupa aceea marii experti au inceput sa bata toba pe faptul ca, vezi doamne ce mult ne ajuta pe noi aceste ingrediente, asta-i alta chestie de marketing.
Daca nu ma credeti pe mine, cautati atricolele lui Mark McKenna despre boiliesurile HNV si veti vedea ca nu vorbesc prostii.
Carpfishing... A way of life!

filica
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 25 Ian 2009 00:53

Mesaj de filica » 11 Dec 2009 04:00

15. Add a 'crunch factor' to your bait - many xxx have food detectors inside their gills, and allowing xxx to experience eating your bait like it was natural food, e.g., like shrimps or snails or mussels, is a great way to 'turn them on' and get more confident feeding and more bites!TIM RICHARDSON

The high level of crustacean extracts give the bait a unique crunchy shell-like texture, thus promoting an important ‘crunch-factor’ sensation as the carp crush the bait with their pharyngeal teeth. This in turn, imitates much of their natural food ie, snails, mussels, caddis etc.------- articol de pe saitul celor de la esential baits

I feel that the ‘crunch’ aspect is vital and I’m positive that it goes a long way towards answering why these baits are so appealing to carp, as I believe it’s one of the major factors that makes Tiger Nuts so attractive. This in-built ‘crunch’ and our special blend of added taste enhancers and appetite stimulators ensures that once the carp start munching on them it would very much appear they can’t stop… a bit like us eating peanuts. They will be eaten at all times of the year and are easily digested.---Quest baits--despre ready made-urile--TIGER NUTS CROUNCH..
Lucruri similare fac si alunele sparte, sparturile de orice fel......coaja de ou aduce aportul ei de calciu si cred ca fiind mai la indemana e mai utila,,,,,,,,SPARTURA DE COCHILIE DE SCOICA E F BUNA adauga greutate bilei insa CAM distruge mesele de rulat!!

Avatar utilizator
marius.tim
veteran
Mesaje: 816
Membru din: 18 Oct 2007 12:01
Localitate: Timisoara

Mesaj de marius.tim » 11 Dec 2009 07:18

Din pacate ,spartura de cohilie de scoica,asa cum zice si Filica strica mesele de rulat.Eu nu o folosesc ,decat atunci cand am nevoie de a aduga greutate bilelor care trebuiesc aruncate mai departe,dacat as pescui in mod normal.In rest coaja de ou este perfecta si cel mai important,este gratis.
Team Select Bait Romania

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 11 Dec 2009 07:37

Filica, tu faci ce faci si iar o dai in citate din marii crapari. Pt Richardson tot respectul, Shaun este unul din putinii care-ti pun in fata informatii care pot fi folosite de catre oricine, dar... Nu tot ce scrie in reviste e util pt noi, ci e util pt marile companii pt a vinde cat mai mult in cat mai scurt timp.
Daca tie iti place sa crezi ca tot ce ai scris e adevarat, nu te voi contrazice, dar da-mi voie sa raman la parerile mele.
Referitor la scoicile pisate, eu faceam referire la marile companii care nu mai ruleaza de mult bilele pe mese de plastic (ca noi) ci pe tamburii aceia din metal care se invart si nu cred ca e usor sa distrugi asa ceva.
Si acum hai sa ne intoarcem putin la The Source.
Ca unul care a folosit si va folosi acest mix in proportie de 80% va sfatuiesc sa nu incercati sa-i aduceti prea multe "imbunatatiri". Incercati-l 1 sezon asa cum vine el, doar mixul, lichidul si ouale sau laptele de porumb. Daca in sezonul urmator simtiti ca rata capturilor scade, atunci poti incerca sa-i aduci unele imbunatatiri, dar daca tu incerci sa-l imbunatatesti inainte de a-l folosi, cred ca nu vei reusi niciodata sa-ti dai seama ce faci bine si ce faci rau.
Toate cele bune, Mihai.
Hai ca plec la pescuit. :lol:
Carpfishing... A way of life!

filica
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 25 Ian 2009 00:53

Mesaj de filica » 11 Dec 2009 15:26

am dat citate pt ca tu singur indrumai lumea care nu te crede pe tine spre articolele lui McKenna!!!in spatele marilor companii e cate un Mc Kenna din asta,,, fie ca-l cheama tomphson,richardson,hutchinson ,gibbinson ,mills,townley!!Eu inca citesc din ei de cate ori apuc,--n-am ajuns inca sa fiu ca nici unul dintre ei!!azi am primit de la Tony Mills un ghid referitor la lichidele nutritive....desigur pe balta se face ultima proba!!!

Avatar utilizator
gusti
senior member
Mesaje: 485
Membru din: 17 Feb 2006 22:36
Localitate: Timisoara

Mesaj de gusti » 11 Dec 2009 22:05

dai cu el pe net. ce te retine? :shock: daca ii tradus e si mai bine
;-)

man.fishing
veteran
Mesaje: 603
Membru din: 01 Apr 2008 12:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de man.fishing » 14 Dec 2009 08:59

MA Filica da tii numai pt tine?
E public articolul? Se poate citi undeva?


Referitor la arome:
Frankfurter cu pruna a fost o combinatie de succes daca nu ma insel la noi.

filica
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 25 Ian 2009 00:53

Mesaj de filica » 14 Dec 2009 13:02

nu e public!!iar fara acceptul lui nu-l pot posta nicaieri..

ciogaby
junior member
Mesaje: 79
Membru din: 07 Mai 2008 12:13

Mesaj de ciogaby » 15 Dec 2009 15:33

La anul vreau sa-mi fac bile acasa si m-am oprit la acest mix de la Dynamite pt. ca este laudat si pt. pretul lui bun.Acuma sa ma ajutati si pe mine cu cateva informatii privind partea asta lichida .Pot sa pun wisky link ?Si daca da ,se poate pune si vara?Se mai poate pune altceva sau il folosesc asa cum este doar cu oua sau lapte de porumb pt. solubile?M-am gandit sa-mi iau 10kg. de mix si fiind prima data cand fac bile orice informatie e binevenita.O sa nadesc cu 80% solubile. Va multumesc !

man.fishing
veteran
Mesaje: 603
Membru din: 01 Apr 2008 12:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de man.fishing » 16 Dec 2009 12:39

Si marmota invelea ciocolata in staniol si pune si whsikey link
:D


Pai nu scrie mai sus o discutie intreaga despre asta?
De ce sa pui Whisky link daca nici macar nu stii ce face mixul asta si cu ce se mananca?

Mergi pe reteta clasica oua + lichid Source + mix. Vezi ce se intampla asa si dupa ce iesi de vreo cateva ori bune pe aceasi balta . Daca vrei solubile poti sa inlocuiesti ouale cu lapte de porumb (diluat 50-50 cu apa calduta cum este indicat). Si daca mergi pe solubile inseamca ca te duci pe o balta in care tu vizezi ciortanii si mai putin pestele mare (presupunand ca este)

Scrie răspuns