Ce anume ne influenteaza atunci cand alegem nada?

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Florian Dinu
new member
Mesaje: 15
Membru din: 06 Dec 2009 17:19

Ce anume ne influenteaza atunci cand alegem nada?

Mesaj de Florian Dinu » 14 Dec 2009 15:11

Daca tot ne-am trezit cu iarna peste noi, va invit sa facem o mica analiza
a factorilor care ne influenteaza sau ne-au influentat alegerile atunci cand
am cautat sa imbunatatim rata capturilor.

Care este factorul decizional atunci cand alegem nada (de exemplu), cu care pescuim?

1.Reclama?
2."Gura Lumii"?
3.Articolele din Revistele de profil?
4.Increderea in Producatorul de Nada?
5.Ambalajele cu un Design Atragator?
6.Capturile reusite pe lacul unde pescuiti?
7.Reducerile de la Finalul Sezonului de pescuit?
8.Pretul - Cu cat mai mic cu atat mai bine?
9.Pretul - Cu cat mai mare cu atat mai multa incredere in nada?
10.Faptul ca alte nume mai "sonore" ale pescuitului la crap folosesc nada respectiva?
11. Altul.

Cateva argumente in compania alegerii(lor) facute sunt bine venite, dar, nu obligatorii!
ex.:In cazul in care ati luat o hotarare in functie de factorii de mai sus, care a fost rezultatul?

Tin sa mentionez ca nu incerc sa fac vreun studiu de piata, platit fiind de vro' firma.
Pur si simplu vreau un fel de schimb de experienta.
If you like carpfishing as much as i do... then, you are addicted too!

Avatar utilizator
lucian76
member
Mesaje: 244
Membru din: 24 Mar 2008 10:34
Localitate: suceava

Mesaj de lucian76 » 14 Dec 2009 15:39

Calitatea produselor e un factor principal , aceasta fiind de multe ori direct proportionala cu pretul si cu renumele producatorului ..in general cred ca un pret ridicat al unui producator consacrat reflecta in aceeasi masura si calitatea ....am testat ceva mixuri si am ajuns la concluzia ca dai un ban dar stai in fata ....stiu ca unii nu sunt de acord ca pretul ridicat inseamna neaparat calitate si poate nu intotdeauna e asa dar la firmele consacrate am observat ca exista o corelatie intre raportul pret-caliate .....dar cel mai sigur este testul pe balta si atunci fiecare se convinge daca a meritat sa dea banii.
Oricum nu exista nada minune :mrgreen:
xxx doesn't think.... because xxx knows everything

Avatar utilizator
Florian Dinu
new member
Mesaje: 15
Membru din: 06 Dec 2009 17:19

Mesaj de Florian Dinu » 14 Dec 2009 16:52

lucian76 scrie:Calitatea produselor e un factor principal , aceasta fiind de multe ori direct proportionala cu pretul si cu renumele producatorului ..in general cred ca un pret ridicat al unui producator consacrat reflecta in aceeasi masura si calitatea
Hai sa zicem ca in cazul marilor firme consacrate se poate aplica teoria ta.
Faptul ca au un nume si ceva ani intr-o piata mai acerba (cea englezeasca de ex.) prezinta oarece garantii.

Dar oare, se poate aplica aceiasi teorie si in cazul producatorilor autohtoni?
Nu de alta, dar am impresia ca in momentul de fata, la noi pe piata se produc si vand cam cele mai scumpe boiliesuri din Lume!
If you like carpfishing as much as i do... then, you are addicted too!

Avatar utilizator
lucim23
member
Mesaje: 278
Membru din: 16 Apr 2008 16:25
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de lucim23 » 14 Dec 2009 17:58

lucian76 scrie: Nu de alta, dar am impresia ca in momentul de fata, la noi pe piata se produc si vand cam cele mai scumpe boiliesuri din Lume!
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
asta cam asa este.......................din pacate................motivul nici eu nu prea il inteleg, poate ne explica unul dintre producatorii autohtoni de bile SCUMPE....................
Dam o ........."Bila" ?

Avatar utilizator
marius.tim
veteran
Mesaje: 816
Membru din: 18 Oct 2007 12:01
Localitate: Timisoara

Mesaj de marius.tim » 14 Dec 2009 18:06

lucian76 scrie:Calitatea produselor e un factor principal , aceasta fiind de multe ori direct proportionala cu pretul si cu renumele producatorului ..in general cred ca un pret ridicat al unui producator consacrat reflecta in aceeasi masura si calitatea ....am testat ceva mixuri si am ajuns la concluzia ca dai un ban dar stai in fata ....stiu ca unii nu sunt de acord ca pretul ridicat inseamna neaparat calitate si poate nu intotdeauna e asa dar la firmele consacrate am observat ca exista o corelatie intre raportul pret-caliate .....dar cel mai sigur este testul pe balta si atunci fiecare se convinge daca a meritat sa dea banii.
Oricum nu exista nada minune :mrgreen:
Nu orice produs cu pret ridicat garanteaza calitatea ,sau ca prinde oricand .Nu exista asa ceva.Exista nade bune carora daca le cunosti macar partial continutul,poti sa-ti faci o impresie asupra raportului calitate-pret.Insa la noi unele produse se vind bine,datorita modei cauzata de folosirea lor in masa.Asta cu toate ca sint alte nade ,la care calitatea este cu mult superioara,dar din lipsa de cunostinte oamenii sint reticenti ,in a le cumpara.Cu toate ca netul abunda de informatii.Pe care putini le citesc,din pacate.
Team Select Bait Romania

Avatar utilizator
marius.tim
veteran
Mesaje: 816
Membru din: 18 Oct 2007 12:01
Localitate: Timisoara

Mesaj de marius.tim » 14 Dec 2009 18:18

Florian Dinu scrie:
lucian76 scrie:Calitatea produselor e un factor principal , aceasta fiind de multe ori direct proportionala cu pretul si cu renumele producatorului ..in general cred ca un pret ridicat al unui producator consacrat reflecta in aceeasi masura si calitatea
Hai sa zicem ca in cazul marilor firme consacrate se poate aplica teoria ta.
Faptul ca au un nume si ceva ani intr-o piata mai acerba (cea englezeasca de ex.) prezinta oarece garantii.

Dar oare, se poate aplica aceiasi teorie si in cazul producatorilor autohtoni?
Nu de alta, dar am impresia ca in momentul de fata, la noi pe piata se produc si vand cam cele mai scumpe boiliesuri din Lume!
Sint cativa producatori autohtoni,la calitatea este asigurata de componentele din Anglia pe care le folosesc.Sint foarte calitative,dar dansii nu considera relevant sa-si informeze clientii asupra originiii indredientelor folosite,ceea ce cred ca este din start o pierdere in afacerea d-lor.Faptul ca costa mult ,fata de alte nade de afara,este explicat de complexitatea mixului si a lichidelor folosite.Chiar ar fi o informatie folositoare daca pescarii ar sti pe ce dau banii. Sa dau un exemplu concret ,,Bilele campionilor"" fabricate de Guguianu si Rudeanu.De cea mai buna calitate ,dar din nou lipsa totala de informatii provoaca o retinere in rindul pescarilor.Poate vre-odata cineva dintre cei doi vor vrea sa stea mai mult de vorba cu noi despre aceste nade.
Team Select Bait Romania

Avatar utilizator
gusti
senior member
Mesaje: 485
Membru din: 17 Feb 2006 22:36
Localitate: Timisoara

Mesaj de gusti » 14 Dec 2009 21:53

poate se multumesc cu reclama din gura in gura ca poate ii cea mai buna reclama.sau poate nu isi permit sa faca produsul la scara mai mare si momentan mai asteapta putin.sau poate...si poate si poate.................. :-? :-? :-? ;-)

Avatar utilizator
lucian76
member
Mesaje: 244
Membru din: 24 Mar 2008 10:34
Localitate: suceava

Mesaj de lucian76 » 14 Dec 2009 22:51

Florian Dinu scrie:
lucian76 scrie:Calitatea produselor e un factor principal , aceasta fiind de multe ori direct proportionala cu pretul si cu renumele producatorului ..in general cred ca un pret ridicat al unui producator consacrat reflecta in aceeasi masura si calitatea
Hai sa zicem ca in cazul marilor firme consacrate se poate aplica teoria ta.
Faptul ca au un nume si ceva ani intr-o piata mai acerba (cea englezeasca de ex.) prezinta oarece garantii.

Dar oare, se poate aplica aceiasi teorie si in cazul producatorilor autohtoni?
Nu de alta, dar am impresia ca in momentul de fata, la noi pe piata se produc si vand cam cele mai scumpe boiliesuri din Lume!
Eu vorbesc doar din experienta propie...am observat ca in general mixurile de "firma'' ca sa zic asa isi fac treaba daca sunt folosite corect ...in plus am folosit mixuri conacrate in paralel si am tras concluzia ca in general mai scump=mai bun ...in general ...nu vorbesc de situatii particulare .....poate sa ma contrazica oricine nu ma supar dar asta e concluzia la care am ajuns....desigur pretul nu este singurul factor dupa care te poti ghida dar daca un producator de renume are doua mixuri consacrate la preturi diferite eu cred ca cel scump are cel putin ingredientele mai bune si mai scumpe . Mai sunt si alti factori care intervin acici , de exemplu unele mixuri sunt concepute pentru anumite perioade ale anului, altele sunt mai solubile ,lucreaza diferit etc... daca folosim prost un mix scump nu putem sa tragem concluzia ca mixul e scump degeaba (exista si exceptii
:mrgreen: ) .

In privinta producatorilor autohtoni nu stiu ce sa zic ...unele mixuri sunt foarte scumpe depasesc preturile practicate de firmele consacrate si cu experienta si cred ca nu prea au de ales ... pentru simplu motiv ca in afara de renumele pesonal al pescarilor din spatele mixurilor nu exista forta financiara ca sa poata scoate un produs bun la preturi rezonabile . Una e sa ai la dispozitie o multitudine de ingrediente si posibilitatea de a testa produsul finit cu costuri mici si altfel e sa cumperi fainurile din postura unui mic producator si sa ai o piata de desfacere foarte mica ...deci daca practici adaos mic te alegi cu munca ...si atunci solutia e sa umflii preturile si sa te bazezi pe renume sau sa lasi pretul la fel ca in piata si sa renunti la calitate si sa te bazezi tot pe renume :-)

Oricum cred ca de la un anumit pret/kg mix nu se merita sa arunci banii si in general la ora actuala un pret de 40-50lei/ kg mix e un pret maximal prentru mine si mai mult nu as plati nici daca m-ar da banii afara din casa .
xxx doesn't think.... because xxx knows everything

man.fishing
veteran
Mesaje: 603
Membru din: 01 Apr 2008 12:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de man.fishing » 15 Dec 2009 09:16

1.Reclama?
Nu ma influenteaza. din sectiunea reclama in plac Newsletterele care te informeaza despre aparitii noi dar cam atata
2."Gura Lumii"?
E bine sa asculti si citesti insa decizia tine de alti factori nu de gura lumii.
3.Articolele din Revistele de profil?
Pai dacaa ar fi asa, ar trebui sa cumparam numai Senzor :O)
4.Increderea in Producatorul de Nada?
Acesta este un factor important dar nu decisiv, insa atarna la decizia finala
5.Ambalajele cu un Design Atragator?
Nu
6.Capturile reusite pe lacul unde pescuiti?
Poate cel mai important
7.Reducerile de la Finalul Sezonului de pescuit?
Discutabil. Exista lichidari facute cu cap care pot fi un plus bine venit pt pescari insa un mix foarte vechi la reducere nu e o afacere buna pt pescari
8.Pretul - Cu cat mai mic cu atat mai bine?
9.Pretul - Cu cat mai mare cu atat mai multa incredere in nada?
Pretul e un aspect "romanesc necesar" care tine de buzunarul fiecaruia, insa cred ca trebuie sa stii sa gasesti un echilibru. CSl si Melasa sunt ieftine, un Source de 10 kg cu oua si cu lichid iti faci cam 15 kg de bile si iesi la aprox 20-25 ron pe kg ceea ce e excelent. Depinde .....sunt si lucruri scumpe care merita si lucruri scumpe care nu merita sau nu isi justifica pretul
10.Faptul ca alte nume mai "sonore" ale pescuitului la crap folosesc nada respectiva?
Fiecare isi face reclama in felul lui. Numele sonore care participa la concurusuri au anumite strategii unele gandite bine altele plesnite ("a nadit echipa lui X atunci hai sa nadim si noi"). Da e bine sa citesti ca pe balta X s-a prins predominant la tipul de nada Y insa poti avea succes daca mergi pe reteta respectiva sau poti sa nu prinzi nimic si asta functie de loc, conditii etc
11. Altul.
Cel mai important cred eu ca sunt 2 aspecte la alegerea nadei: sa te asiguri ca in balta in care dai este peste (si ai conditii ok de pescuit fara umblat la apa etc) si doi sa testezi pe mai multe balti aceasi reteta macar un sezon si dupa sa tragi concluzii despre nada respectiva. Si trebuie mentionat inca ceva decisiv: timpul si experienta.Cu cat pescuiesti mai mult si mai variat si acumulezi experienta in timp cu atat vei stii mai bine sa iti alegi nadele

Avatar utilizator
Florian Dinu
new member
Mesaje: 15
Membru din: 06 Dec 2009 17:19

Mesaj de Florian Dinu » 15 Dec 2009 12:53

marius.tim scrie: Sint cativa producatori autohtoni,la calitatea este asigurata de componentele din Anglia pe care le folosesc.Sint foarte calitative,dar dansii nu considera relevant sa-si informeze clientii asupra originiii indredientelor folosite,ceea ce cred ca este din start o pierdere in afacerea d-lor.Faptul ca costa mult ,fata de alte nade de afara,este explicat de complexitatea mixului si a lichidelor folosite.Chiar ar fi o informatie folositoare daca pescarii ar sti pe ce dau banii. Sa dau un exemplu concret ,,Bilele campionilor"" fabricate de Guguianu si Rudeanu.De cea mai buna calitate ,dar din nou lipsa totala de informatii ...
Pai si de unde ai aflat totusi despre originea "componentelor" si cine ne garanteaza acest lucru?

Poate ca si lasatu' asta in ceata totala o fi vro' politica de vanzare. Ceva la modu' "Nada Campionilor... si atat!"
Chiar sunt curios - Or fi pescuit vreun pescar cu sloganu asta?
Adica a cumparat cineva influentat fiind de notorietatea acestor domni si de faptul ca dansii "garantau" ca pescuiesc cu aceasta nada?
Nu cumva, cei care au cumparat, au facut-o fix din curioziatea de a incerca ceva nou? Sau "hai so'ncerc si p'asta"!
Ultima oară modificat 15 Dec 2009 13:37 de către Florian Dinu, modificat 1 dată în total.
If you like carpfishing as much as i do... then, you are addicted too!

Scrie răspuns