Bile SENZOR

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
florinw
senior member

Mesaj de florinw » 18 Ian 2010 22:44

kkruz scrie:o fi si bucatarie dar tot de pescuit se leaga...
eu te cred ca ai folosit zeci de mixuri...dar pe asta l-ai folosit? oi fi facut eu ceva de nu o iesit chiar cum tre, dar sunt si eu muritor de rand numai....si insusi creatorul mixului a ratato cu el, asa ca ..........
nu si nici nu ma intereseaza! :lol:

piatza e plina de mixuri bune la toate pretzurile.
cine gaseste greseli de ortografie poate sa le pastreze

filica
veteran

Mesaj de filica » 18 Ian 2010 23:01

Bulgarule--cruceste-te tata!!fac si romanii ceva,ajung intr-o revista de xxx si apar "binevoitorii""!!!Bineinteles ca tot romani-asa ca sa moara capra !!si asta nu de azi de ieri!!sunt exemple si-n istorie!!
Asa ca -pt a te lamuri trebuie sa cumperi si tu cateva sa le incerci!!Repede ,ca de nu le duce in primavara iar Mateianu in delta si nu mai apuci!!Frumoasa reclama,BINEVOITORII--EXCELENT!!raspunsuri ferme si pertinente din partea producatorilor care se scuza! :D :D :D :D :D

man.fishing
veteran

Mesaj de man.fishing » 19 Ian 2010 10:02

I-am transmis bulgarului o parere personala bazata pe un oarecare istoric al meu cu Senzor si din ce citesc aici. Sunt multe pareri subiective insa multe au si un gram de adevar sau unele reflecta anumite probleme.

Parerea mea a fost in mare parte obiectiva si a avut si fairplay si anume desi nu mai folosesc Senzor i-am zis totusi sa le incerce chiar el si sa stie ca pe forum sunt pareri impartite.

Ca idee sa concluzionez: mi-ar place sa citesc in reviste de specialitate (desi a mai ramas doar una care am inteles ca e posibil sa treca pe online, nu mai stiu exact ca nu am mai cumparat-o) literatura crapista de calitate (teorie despre nada, cum localizezi crapii, unde ii gasesti cum a fost drilul etc) si mai putin care este cea mai buna si perfecta "nada" si mi-ar place uneori sa sa se afirme ca "gelemutz, betaina si robin red" se aduaga la un mix bun doar asa ca un test si nu ca acest lucru ar avea la baza vreo mare teorie extraordinara (nu tine de cunostinte si teorie e doar o incercare care din pacate nu se poate demonstra daca chiar a avut succes sau a fost o intamplare). Daca citesti printre randuri ce am scris o sa intelegi exact la ce ma refer. Si mi-ar place ca mai multi furnizori de nada sa educe pescarii........sau cand intru intr-un magazin de nada si intreb ce solvent are aroma X sa nu mi se raspunda ca e cea mai buna. Dar poate raman doar un idealist. Sper sa nu te superi si sa iei doar partea pozitiva din acest post.

andrei vladeanu
member

Mesaj de andrei vladeanu » 19 Ian 2010 10:17

dragul meu,
nu am afirmat niciodata ca noi facem cea mai buna nada, asa cum spui tu. pt ca e foarte periculos sa te lansezi in astfel de axiome.
(tu insa, cateva postari mai sus, decretezi insa ca una e SIGUR mai proasta decat alta. citez - pe testate, pe cititite, pe cum o fi )

cred ca nu ai mai cumparat, intr-adevar, de mult revista. pt ca articolul asta nu cred ca l-ai citit.

Ca producător şi vânzător de echipament, şi mai ales de nadă, pentru crap, probabil că te aştepţi să spun altceva. Să spun că dacă vei cumpăra boilies sau ingrediente pentru acestea de la mine, o să prinzi în orice situaţie. Nu pot să susţin aşa ceva. Pot, însă, să dezvolt zece puncte pe care le consider importante pentru creşterea considerabilă a şanselor de a prinde crap. Mult şi, dacă se poate, mare.

intreg articolul, aici
http://www.aventurilapescuit.ro/articol ... scuit.html

intre timp a aparut alta revista. superpescar. primul numar a iesit in ianuarie.
www.superpescar.ro

discutia noastra poate continua. o consider constructiva. pe argumente, pe articole, pe cum o fi :D

zenhor
senior member

Mesaj de zenhor » 19 Ian 2010 11:22

Vizavi de mucegaitul bilelor, se cam spune ca solubilele nu au cum sa mucegaiasca. Mie mi-au mucegait vre-o 2 transe de Source facute solubile. Sincer nu mi-a displacut aspectul asta pentru ca m-am lamurit ca e facut din ingrediente super-naturale si proaspete.
De-atunci prefer sa fac boilies-uri solubile cu putin timp inainte de a pescui sau bilele tari sa le usuc bine daca am de gand sa le tin mult timp.

Eu nu am pescuit cu bile Senzor doar din cauza pretului. Pentru mine si sunt sigur ca pentru multi, aspectul material este esential. De-asta pescuitul cu boilies nu e atat de raspandit. De multe ori si eu sunt nevoie sa folosesc seminte si rezultatele nu sunt chiar slabe.
Cu toate astea am folosit RR, CSL si ceva arome Senzor si sunt ok(raport pret-calitate).
Cat despre betaina, GLM, RR sunt multe articole scrise de nume mari despre aceste subiecte si e clar ca au un substrat comercial.

Cred ca ar trebui observat de catre producatorii autohtoni de nade cum:
- Simon Crow declara ca pe un lac s-a prins foarte bine si cu Trigga
- Frank Warwick afirma ca unii pescari au obtinut rezultate remarcabile cu boilies-urile lui Rod Hutchinson
-Ken Townley incurajeaza pescarii sa foloseasca ulei de somon de la Premier Baits, fiind la fel de bun cu cel Nutrabaits
- Steve Briggs aminteste rezultatele excelelte ale unor pescari cu Active-8.

E genul de reclama care aduce beneficii tuturor. In Romania "strategia de marketing" se afla inca la stadiul in care majoritatea vrea toata piata pentru sine.
Ganditi-va ce frumos ar suna:
"Dom'le concursul s-a castigat cu Carping Club, dar la marimea exemplarelor si in special toamna tarziu, 1016-le a fost mai bun."
...sau
"Daca alegi sa pescuiesti sesiuni prelungite pe acelasi lac iti recomand Meteor, daca vrei sa faci doar un 24 de ore de doua ori pe luna mergi pe 1016."
...sau
"La Peris mergi pe Stinky xxx cand caldura e mare, in rest poti alege linistit intre Solar, Nutrabaits sau CC Moore".

Imi dau seama din pacate ca nu vom auzi prea curand aceste vorbe.
In loc ca lumea sa fie atrasa spre pescuitul de crap, uneori se sperie din cauza certurilor.
In spinning vad ca nu e nici o problema ca cei de la Berti sa pescuiasca cu voblere Cozma sau sa laude o rotativa Mepps.
In stationar la fel, accentul se pune pe maniera de pescuit si nu exclusiv pe nada.

E o parere strict personala si chiar respect toate firmele de nada si magazinele de pescuit care incearca sa ridice calitatea pescuitului.

@Andrei Vladeanu:
V-ati gandit sa faceti si niste documentare gen pescuitul din Delta de anul trecut sau cum spuneati cu lacurile alea din Apuseni? Ma refer la ceva profesional.
Mie unul imi surad aventurile de genul asta dar costa mult si m-as multumi doar sa vad un documentar bine realizat pe tema asta. Pestii ii puteti elibera sau reloca in alte lacuri in care sa fie mai bine paziti.
<*))))))><{

marius.tim
veteran

Mesaj de marius.tim » 19 Ian 2010 11:41

Sincer nu inteleg chestia cu mucegaitul bilelor.Am rulat si Source si alte mixuri,fara probleme.Am solubile facute de anul trecut din iulie ,de care uitasem complet pe Meteor,care in afara ca s-au intarit,nici o problema nu au.Cred ca mucegairea asta,are legatura mai degraba cu conditiile de depozitare anterioara a materialelor de productie pentru solubile.
Team Select Bait Romania

mosharu
maniac

Mesaj de mosharu » 19 Ian 2010 11:57

[quote="zenhor"]Vizavi de mucegaitul bilelor, se cam spune ca solubilele nu au cum sa mucegaiasca. Mie mi-au mucegait vre-o 2 transe de Source facute solubile. Sincer nu mi-a displacut aspectul asta pentru ca m-am lamurit ca e facut din ingrediente super-naturale si proaspete.

Si eu am patit ca tine Horia cu un mix super-consacrat, dar recunosc, a fost greseala mea pt. ca nu le-am tinut la uscat "ca la carte" afara la aer si din cauza vremii le-am tinut cateva zile in boxa de la subsol..... :oops: Le-am spalat cu o solutie de CSL+PPC( si solubile si fierte) si gata, mare smecherie... Da' deh' nene...ie' usor de dat cu piatra in cap la om.
Carcotashii nu se gandesc pana sa posteze negativ ca, orice producator de nada are tot interesul sa scoata pe piata ( MAI ales boilesuri!!!) o gama buna si prinzatoare si nu tzepe! Stie toata lumea, ai luat odata tzeapa a doua oara nu mai cumperi.......direct faliment pentru producator :evil:
Ultima oară modificat 19 Ian 2010 12:04 de către mosharu, modificat 1 dată în total.

man.fishing
veteran

Mesaj de man.fishing » 19 Ian 2010 11:58

Ok. Nu stiam de superpescar. Good point.

"E cea mai buna nada" si crede-ma ca revista tipa/geme la fel cum tipa articolele de crap care in mare majoritate sunt scrise doar de membrii Senzor sau "asociati" (ca sa nu mai zic cum se fac articole la multe din revistele romanesti referitoare la echipamente si stiu bine cum se fac multe din ele). O sa fie polemica din pacate pt ca este reclama multa la nada voastra si voi mai pe oclolite, mai direct, o propuneti ca cea mai buna. E normal sa iti faci reclama si nu sunt absurd doar ca uneori mai vrei sa citesti "de pescuit" si altceva decat reclama si culmea la o aceasi nada/firme care intre timp scade in preferinte. Nu e ceva ciudat totusi?

Nu e cam absurda afirmatia in care se spune ca s-a nadit cu nada scumpa, cam 200 kg, in Delta?

La capitolul experienta pozele si faptele vorbesc de la sine si nu numai pt voi deci nu contest experienta (departe de mine asa ceva). Ce se discuta despre concursuri si cum se castiga si povestile cusute sau nu cu ata alba nu ma intereseaza (mai ales pt ca sa fii un bun pescar nu trebuie sa castigi concursuri). Da ma intereseaza ca cei care produc o nada si ii fac reclama sa aibe si mai mult decat am "testat noi, garantam noi e buna etc" si sa ai parte pe langa partea comerciala si reclama si de putina experienta/tehnica iar daca intrii in amanunte cu cativa din membrii/vanzatori sa nu te bufneasca rasu ca habar nu au ce vorbesc (sau zici ca sunt roboti care repeta o placa). Cam asta ar fi punctul meu de vedere.

Poate mai cool si mai ok e sa te "reinventezi" (ceea ce ar trebui sa faceti desi perioada asta nu e tocmai propice dpdv economic). E de vb, astept raspunsul tau dupa care ma opresc aici.

mosharu
maniac

.

Mesaj de mosharu » 19 Ian 2010 12:03

@Man
reclama sufletul comertului......no comment!

ochirosii
senior member

Mesaj de ochirosii » 19 Ian 2010 12:06

mosharu' scrie: Stie toata lumea, ai luat odata tzeapa a doua oara nu mai cumperi.......direct faliment pentru producator :evil:

Tare bine spui :!: ..... ;-)

Scrie răspuns