Bile SENZOR

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Adrian B
member

Mesaj de Adrian B » 19 Ian 2010 12:06

Daca discutia poate continua si pentru ca a venit vorba si de reviste de pescuit la crap, poate ne spune Andrei Vladeanu cat de onest a fost atunci (si cat de onest a fost intre timp) cand, in sezonul 2007-2008 facea o mare mediatizare impreuna cu cativa prieteni “obiectivi de altfel” impotriva articolelor de crap din AVP din perioada aceea.

Ca sa fiu si mai exact, il acuza pe Vlad Pavlovici ca n-ar fi tocmai onest, ca sunt prea multi “englezoi care pescuiesc cu Nash si Free Spirit”…si ca vrem domne sa citim autori romani gen Tata Nitu, Maty, Iorgos…sa citim despre realitatea de la noi…despre baltile de la noi, si fara ca reclama sa fie scoasa chiar asa in fata.
Ba…chiar ma gandeam ca privind din anumite unghiuri poate avea dreptate (desi cand Mark Hutchinson spunea ca pescuieste cu Free Spirit (care o comercializa Big xxx) pescuia cu Solar (nada cu exclusivitate Senzor pe vremea aceea)
Apoi s-a intamplat mutarea – Andrei Vladeanu redactor sef pe sectiunea crap din AVP si cand credeam ca aplica Andrei o lectie de obiectivitate si profesionalism, asta asa...ca sa arate tuturor ce inseamna un pescar “detasat de comert” ce citim de un an in AVP? Raspunsul: exclusiv articole sau autori care au legatura cu grupul Senzor. De reclama nu mai are rost sa pomenesc. (exceptie Crapi predictibili – un articol f bun)

Nu scriam aceste randuri, pt ca pana la urma fiecare are atata rationament sa-si dea seama cum stau lucrurile mai devreme sau mai tarziu, dar n-am vrut sa-l dezamagesc pe Andrei, care m-a facut sclavul lui Pavlovici de curand. Prin 2007 cand am descoperit crapmania si aveam tot felul de intrebari caraghioase si laude la adresa lor eram un om liber. Eh…ce timpuri. Intre timp, faptul ca am inceput sa vad lucrurile altfel, sunt sclavul ciuva.
Altfel, toti cei care sunt de acord cu opiniile lui Andrei Vladeanu, si le exprima liberi pe forumuri, sunt doar oameni obiectivi. Nu sunt sclavi. Sau sunt?

man.fishing
veteran

Mesaj de man.fishing » 19 Ian 2010 12:09

A si inca ceva...... E nada mult mai buna pe piata acum (si a fost dar multi probabil nu stiam) decat Senzor si sunt pescari care isi fac nada cu ingrediente cumparate, care este mai buna decat Senzor. E normal sa fie asa. Trebuie doar acceptat acest lucru.

marius.tim
veteran

Mesaj de marius.tim » 19 Ian 2010 12:17

In lumea carpfishingului de azi,nadele apar cu o viteze incredibila,firme noi,nade noi etc.Singura constanta, care te poate tine pe linia de plutire,este calitatea fara nici un rabat si pretul.
Team Select Bait Romania

mosharu
maniac

Mesaj de mosharu » 19 Ian 2010 12:29

Adrian B scrie:Daca discutia poate continua si pentru ca a venit vorba si de reviste de pescuit la crap, poate ne spune Andrei Vladeanu cat de onest a fost atunci (si cat de onest a fost intre timp) cand, in sezonul 2007-2008 facea o mare mediatizare impreuna cu cativa prieteni “obiectivi de altfel” impotriva articolelor de crap din AVP din perioada aceea.

Ca sa fiu si mai exact, il acuza pe Vlad Pavlovici ca n-ar fi tocmai onest, ca sunt prea multi “englezoi care pescuiesc cu Nash si Free Spirit”…si ca vrem domne sa citim autori romani gen Tata Nitu, Maty, Iorgos…sa citim despre realitatea de la noi…despre baltile de la noi, si fara ca reclama sa fie scoasa chiar asa in fata.
Ba…chiar ma gandeam ca privind din anumite unghiuri poate avea dreptate (desi cand Mark Hutchinson spunea ca pescuieste cu Free Spirit (care o comercializa Big xxx) pescuia cu Solar (nada cu exclusivitate Senzor pe vremea aceea)
Apoi s-a intamplat mutarea – Andrei Vladeanu redactor sef pe sectiunea crap din AVP si cand credeam ca aplica Andrei o lectie de obiectivitate si profesionalism, asta asa...ca sa arate tuturor ce inseamna un pescar “detasat de comert” ce citim de un an in AVP? Raspunsul: exclusiv articole sau autori care au legatura cu grupul Senzor. De reclama nu mai are rost sa pomenesc. (exceptie Crapi predictibili – un articol f bun)

Nu scriam aceste randuri, pt ca pana la urma fiecare are atata rationament sa-si dea seama cum stau lucrurile mai devreme sau mai tarziu, dar n-am vrut sa-l dezamagesc pe Andrei, care m-a facut sclavul lui Pavlovici de curand. Prin 2007 cand am descoperit crapmania si aveam tot felul de intrebari caraghioase si laude la adresa lor eram un om liber. Eh…ce timpuri. Intre timp, faptul ca am inceput sa vad lucrurile altfel, sunt sclavul ciuva.
Altfel, toti cei care sunt de acord cu opiniile lui Andrei Vladeanu, si le exprima liberi pe forumuri, sunt doar oameni obiectivi. Nu sunt sclavi. Sau sunt?
Adi, imi permit sa-ti raspund pentru ca ne cunostem.
Topicul este despre nada Senzor.....hai sa nu incepem din nou o polemica aiurea ca iar se fac varza postarile. Multumesc pt. intelegere.

Adrian B
member

Mesaj de Adrian B » 19 Ian 2010 12:36

Cristi, Andrei a adus in discutie si articole de pescuit din AVP si a spus ca discutia se poate dezvolta, o considera constructiva, pe argumente, pe articole.
Am inceract sa fac o expunere pe argumente / articole. Poate sunt eu in eroare si vad in ceata. Sa ma scoata Andrei din ea.
Altfel, n-as fi comentat absolut deloc nada Senzor.

man.fishing
veteran

Mesaj de man.fishing » 19 Ian 2010 13:02

Pt Marius

Sfant nene!!!! ......"calitatea fara nici un rabat si pretul"
Cam asta e tot.

E adevarat ce a zis Mosharu comert=reclama da sincer cam prea aiurea si mai ales cand devine sufocant si cand nu e nici pe departe extraordinar de calitativa ba mi mult scade si in preferinte, sa tot o impingi inainte.
Nu mai pui ca multe sunt doar incercari sau teste fara o baza.......punem putin din ala putin din ala .......ca merge.

zenhor
senior member

Mesaj de zenhor » 19 Ian 2010 13:10

Ce pot spune despre nada Senzor(ma refer la bile si mix-uri) este ca sunt mult mai scumpe decat isi pot permite pescarii romani.
Cu banii pe 1 Kg de 1016 iti poti cumpara 2 Kg de Club Mix, lucru care nu e de neglijat. In rest, promotii ok, anumite produse ok la raport calitate-pret, dar atitudinea fata de concurenta un pic cam agresiva. Poate e reciproca dar nu cunosc dedesubturile si nici nu vreau.

Deja cand se ajunge la "afirmatii" de genul celor amintite de Adi mai sus, si vizeaza niste oameni care nu traiesc din pescuit si fac din asta doar un hobby, lucrurile se cam imput.
E ca si cum ati pleca in concediu, undeva la mare, pe plaja si ar veni unu si ar trage o flegma in berea pe care o tii langa tine. Iti cam strica distractia nu-i asa?
Nu ma bag in treburi care nu ma privesc, dar eu am o mare problema cu cei care strica placerile altora.

Exact cum spuneam in postul anterior, lupta incrancenata de a denigra produsele altora(si oamenii care le folosesc) si nu de a demonstra ca ale tale sunt mai bune este cam de prost gust. Stiu ca "nu exista publicitate negativa" dar aici nu se aplica, sau eventual iti atragi de partea ta doar scandalagii si grobienii.
Nu sunt pescar de spinning cu toate ca il practic, dar cand vad discutii de genul asta m-as converti. Acolo e lumea mult mai relaxata si certurile mai putine.
Uneori cand merg pe balti mai "populare" ma ingrozesc ce oameni sunt langa mine. Noroc ca am "buton" de "Ignore" exact ca la Messenger.

P.S. Ca mi-am adus aminte de altceva: Chestionarul de pe superpescar.ro e cumva facut "un pic la misto" sau e pe bune? Cel cu variantele: boilies, mamaliga sau "la plantat"? Sper ca e la misto, cand ii mai aud pe unii ca au prins "la plantat", folosind termenul ca si cum ar fi o nada sau ca si cum ai putea pune si ***** in ac, ca daca plantezi prinzi...unde plantezi, asta-i alta necunoscuta...

Sorry de off-topic :) !
<*))))))><{

zfcristian
senior member

Mesaj de zfcristian » 19 Ian 2010 13:33

Voi omiteti ceva esential si anume faptul ca daca un produs este respins de piata sau scade cererea lui pe piata atunci este normal ca politica de marketing, publicitatea sa fie mai agresiva pentru ca se incearca pe undeva macar mentinerea pe piata daca nu cumva revenirea la vremurile bune cand vanzarile mergeau brici.
Una peste alta am pescuit cu1016 si cu turbojetul , folosesc mhlm sau cum dracu ii zice cu incredere si sunt multumit de rezultate singurul lucru ce il reprosez este pretul si asa cum s-a mai spus se gasesc bile ready made mai bune si mai ieftine pe piata dar sa vedem, din toamna am trecut la Carping club si deocamdata sunt multumit.
1) Esti pe net
2) Esti pe forumul Crap.ro
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi

ciogaby
junior member

Mesaj de ciogaby » 19 Ian 2010 13:56

Sunt bile bune, nu m-au dezamagit anul trecut dar asa cum afirma mai toata lumea , cam scumpe. Cumparam solubile 1016 pt. carlig la cutie de plastic pe care nu e trecut nici macar gramajul(miroase a inselaciune) cu pretul de 33 ron.Mai mult de 300gr. nu cred ca au acele cutii.Deci ,scump domne foarte scump!
Daca reveniti cu picioarele pe pamant si le vindeti la un pret acceptabil pt. buzunarele romanilor o sa vi se mareasca vanzarile,daca nu........nu mai cumparam de la voi!Oricum m-am speriat cand am vazut cati bani v-am virat vara trecuta pe solubile 1016 ,asa ca mi-am cumparat mese de rulat , pistol ,1 sac de 10 kg. The Source si ghici in ce pret imi iasa un kg. de boilies? 20-22 ron/kg fata de 90-100 ron/kg senzor 1016

andrei vladeanu
member

Mesaj de andrei vladeanu » 19 Ian 2010 14:18

zenhor scrie: Cred ca ar trebui observat de catre producatorii autohtoni de nade cum:
- Simon Crow declara ca pe un lac s-a prins foarte bine si cu Trigga
- Frank Warwick afirma ca unii pescari au obtinut rezultate remarcabile cu boilies-urile lui Rod Hutchinson
-Ken Townley incurajeaza pescarii sa foloseasca ulei de somon de la Premier Baits, fiind la fel de bun cu cel Nutrabaits
- Steve Briggs aminteste rezultatele excelelte ale unor pescari cu Active-8.
.
cei patru pomeniti de tine nu sunt producatori de nada.
insa Martin Locke declara numai despre Solar, iar Kevin Nash aminteste de rezultatele pe care le-a avut cu Nash.

http://crapmania.ro/index.php?option=ne ... le&sid=245

acesta este afisul concursului Carp Show desfasurat in vara. In lotul nostru au fost trei producatori romani de boilies, iar siglele tuturor le poti observa. noi colaboram unul cu altul.
in legatura cu articolele, daca eu pescuiesc cu anumite produse, ce sa fac, sa scriu de altceva?

Scrie răspuns