Pastrare porumb?!

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
sergiu_q
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 06 Aug 2007 16:56
Localitate: bucuresti

Mesaj de sergiu_q » 31 Ian 2010 21:42

filica scrie:doar nu esti nebun sa congelezi porumbul in borcan,cu tot cu borcan!!!ia-ti taticule pungi si pune o mana de boabe in miere,melasa,csl sau ce-oi vrea tu!!poti sa le pui si-n inghetata!!da lasa borcanu in pace!!borcanul se tine in boxa,debara,etc!
eu am pus la congelator niste porumb preparat de toamna trecuta :)
faza e ca parintii mei mi-au umplut congelatorul de carne si a trebuit sa mut pungile cu porumb pe balcon. la vremea de dupa revelion cred ca au prins mai multe ingheturi/dezgheturi si eventual va mirosi si a kkt in primavara (la ultima verificare inca mirosau a capsuna :D )dar sunt convins ca va fi prinzator :D
pentru depozitare gasiti pungi ziplock la Ikea . sunt de doua feluri in aceiasi cutie si au o capacitate de ~ 1kg si 500g
Pescuitul este un viciu!
Nu ne nastem cu vicii ci le dobandim in timp datorita slabiciunilor noastre, a absentei ratiunii.Paradoxal e ca esti constient ca-ti face rau si tot continui sa-l faci

Verdete Daniel
member
Mesaje: 277
Membru din: 13 Apr 2004 09:58
Localitate: Mioveni, Arges

Mesaj de Verdete Daniel » 01 Feb 2010 11:30

Cei de la Maros (si sigur nu numai ei) au la vanzare porumb fiert la pungi de 1 kg. Am si eu am acasa 2 pungi din astea si le-am cumparat cred ca de mai bine de un an. Ieri le-am verificat si sunt in regula, are aroma naturala de porumb fiert, nici un altfel de miros, parca acum a fost preparat si ambalat.

Oare cum il prepara cei de la Maros de ramane asa atat de mult timp????
Daniel Verdete

Scrie răspuns