Pret depozit mix Solar

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
vladut mateianu
veteran
Mesaje: 503
Membru din: 23 Ian 2008 13:50
Contact:

Mesaj de vladut mateianu » 27 Ian 2010 11:35

@manfishing

Te rog sa respecti subiectul topicului si sa nu mai postezi doar prin atacuri la persoana. Stiu bine de cine esti pus si nu am de gand sa continui discutia cu tine.... :oops:
zenhor scrie:Am o nelamurire: diferenta de la 35 RON la 16 RON ramane in buzunarul importatorului, vanzatorului autohton, sau se intoarce si la Solar?
La Solar nu se mai intoarce nimic. Dar in pret mai sunt incluse transportul si tva-ul....

PS Cu ultima afirmatie te hazardezi. Senzor poate avea acelasi pret ca la Carpio la produsele Solar, numai ca Senzor si-a ales alt drum : dezvoltarea productiei de nada, precum si exportul pe intreg continentul.
Daca vrei, si ca sa nu mai crezi tot felul de bazaconii legate de exclusivitati, te rog sa contactezi baietii de la Carpdiscount (Coco si Fane) si o sa vezi ce preturi iti pot oferi la Solar sau alte produse ......Plus ca in curand se va deschide un nou magazin pe strada Torentului, magazin de 150 m.p., care va fi dotat si cu Solar adus direct din Anglia , la pret competitiv.
Asa ca, fi te rog mai moderat in afirmatii.... ;-)

Avatar utilizator
zenhor
senior member
Mesaje: 322
Membru din: 01 Iun 2008 13:51
Localitate: Bucuresti

Mesaj de zenhor » 27 Ian 2010 11:52

Imi dau seama ca informatia care imi starneste curiozitate, si anume daca producatorul castiga doar 8 RON/Kg de mix, in timp ce distribuitorul/importatorul castiga 19 RON/kg, este un pic cam aiurea.
Probabil ca multi clienti se vor simti pacaliti, asta e mentalitatea.

Dar cum spunea si Andrei Vladeanu intr-un post:
Uitati recordul montial un crap de 42,6 Kg prins la Club Mix. Cine poate spune ca nada Solar nu e buna sau nu prinde sau ca e prea scumpa?
Intr-adevar rezultatele vorbesc de la sine si s-ar parea sa merite banii.

Pe mine personal nu m-ar influenta deloc aceasta informatie in a cumpara sau nu in viitor produsele respective. Cat timp am rezultate bune e ok. Si vorba aia: cu ce prinzi din prima, parca iti ramane la inima.
Daca e s-o luam asa am prins binsisor si la porumb anul asta si nu voi renunta prea curand la el. O sa incerc doar sa imbunatatesc reteta.
<*))))))><{

Avatar utilizator
zenhor
senior member
Mesaje: 322
Membru din: 01 Iun 2008 13:51
Localitate: Bucuresti

Mesaj de zenhor » 27 Ian 2010 12:06

@Vladut:

Cumpar de unde e ieftin si proaspat. Nu stiam ca cei de la Carpdiscount aduc si Solar.

Oricum e un pic ciudat ca atunci cand vindeati anumite produse erau bune(firele Kryston ca e exemplu recent) si cand nu le-ati mai adus, toate au inceput sa se rupa.
Nu ma dau eu cunoscatorul lui peste, chiar nu sunt...poate nu o faceti intentionat, eu v-am spus cum se intelege si ca oamenii sunt deja bulversati.

Carpdiscount vad ca vinde spre exemplu Kryston, se rup sau nu?
<*))))))><{

man.fishing
veteran
Mesaje: 603
Membru din: 01 Apr 2008 12:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de man.fishing » 27 Ian 2010 12:37

Esti incredibil "gelemutz" (este expresia ta am auzit-o al Tv :D :D :D :D ).

Pe noi toti ne pune cineva, ai ghicit! Noi de fapt nu avem opinii proprii, suntem niste inculti si ignoranti, nu citim nimic (nici o carte, nici un forum britanic, nici o revista de profil, nici macar o discutie cu alti pescari cu experienta nu avem) nu stim nimic si suntem atat de simpli si prosti incat de fiecare data trebuie sa fie o persoana din umbra care ne spuna sa avem o opinie sau sa atacam Senzor!
Daca iti exprimi o opinie mai caustic si pui punctul pe i in unele locuri si exprimi de multe ori un adevar, e clar ca nu poate fi o opinie obiectiva sigur e un complot, e altcineva la mijloc. Noi de fapt suntem uneltele altcuiva (am folosit noi ca am vazut ca nu sunt singur).

Intr-un dictionar, asta este definita ca o boala.
"[].....manifesta un orgoliu excesiv determinat de hipervalorizare, de exces de autoapreciere....[] De asemenea, se caracterizeaza prin componenta cu care, in general, este identificata [] in limbajul comun: neincredere in ceilalti, suspiciune [] ..... are tendinta de a persevera in propriile judecati si convingeri, fara nicio intentie de a verifica valabilitatea lor ""


M-am apucat sa scriu si am sters mult din ce vroiam sa zic. Imi pare rau ca intr-o discutie libera despre nade, ajung sa jignesc. Chiar nu are rost eu ma retrag si e aiurea ca facem circul asta aici. Si ca sa fiu fairplay o sa evit sa intru in topicuri si polemici cu/despre Senzor pt ca deja m-ati etichetat ca "fiind pus de altcineva si sunt impotriva la tot ce inseamna Senzor"

Pt Dan. Poate ar trebui ca producatorii de nada sa posteze separat cumva (topic separat) sau limitat, sa ramana un forum "free", ca sa nu mai "interpretam" gresit reclamele sau sa avem totusi dreptul la o opinie proprie fata de o reclama, nada, firma etc. Stiu ca si tu esti vizat direct prin ceea ce am spus, dar ma refer strict ca ajungem sa iesim din topic si unele pareri sa devina polemici si deja sa atacam persoane si nu sa confruntam/discutam pareri.

Adrian B
member
Mesaje: 223
Membru din: 22 Oct 2007 09:31
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Adrian B » 27 Ian 2010 13:53

man, zenhor,

exemplele cu solar si kriston poate nu sunt foarte clare, dar am eu altul :D

Acum ceva vreme, Harrison Ballista era o lanseta foarte buna. Made in Anglia. Acum, e doar numele de ea. Mai bine cumparam Magic. Evident, asa cum zicea Andrei odata, afirmatia e atat de dramatizata incat n-o ia aproape nimeni in seama, pt ca daca pe cineva, incepator, il intereseaza Ballista si citeste afirmatia lui Vladut Mateianu s-ar putea s-o ia de buna, pt ca l-a vazut in echipamentul Nationalei iar magazinul (ala pe care il stiam eu de la Grozavesti) Senzor era plin de cupe. Cum sa nu-l crezi cand spune asa ceva?
Altfel daca ne trezim noi cativa haiduci, sa spunem ca anumite chestii nu sunt chiar asa, o facem doar pt ca ... ne pune cineva.
Mii de scuze pt off topic.

Adrian B
member
Mesaje: 223
Membru din: 22 Oct 2007 09:31
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Adrian B » 27 Ian 2010 14:07

Chiar nu are rost eu ma retrag si e aiurea ca facem circul asta aici. Si ca sa fiu fairplay o sa evit sa intru in topicuri si polemici cu/despre Senzor pt ca deja m-ati etichetat ca "fiind pus de altcineva si sunt impotriva la tot ce inseamna Senzor

Man, asta e si scopul. Si au reusit.
De multe ori si eu m-am gandit...ce dracu ma, vreau eu sa schimb lumea pescuitului la crap? :)). Cine sunt eu, la cate concursuri am participat? :))
Am tot zis ca lumea are atata rationament, ca la un moment dat sa realizeze cum sta treaba, insa unele lucruri merg mult prea departe.
Toate bune.
Ultima oară modificat 27 Ian 2010 14:09 de către Adrian B, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
andrei vladeanu
member
Mesaje: 124
Membru din: 13 Iul 2004 01:22

Mesaj de andrei vladeanu » 27 Ian 2010 14:08

te asteptam, adriane :D
poate o sa se mire man.fishing, dar aici trebuie sa va dau dreptate amandurora.

man.fishing
veteran
Mesaje: 603
Membru din: 01 Apr 2008 12:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de man.fishing » 27 Ian 2010 14:57

Nice post

Avatar utilizator
vladut mateianu
veteran
Mesaje: 503
Membru din: 23 Ian 2008 13:50
Contact:

Mesaj de vladut mateianu » 27 Ian 2010 15:06

Toate bune si frumoase, va respectam punctul de vedere daca nu stiam ca sunt 4-5 persoane pe acest forum care si-au facut un obicei din a critica produsele Senzor, indiferent de subiectul topicului. Si as numi aici pe Adrian B., Man, Robert N. .... Baieti, tinand cont de relatia voastra apropiata cu patronii mag big xxx, pe care nu o puteti ascunde, parerea voastra nu poate fi obiectiva. Mai mult, ca prieteni ai unor oameni care declara public ca ar da orice sa-i vada morti pe aia de la Senzor :!: (atentie, sunt vorbe grele ! :oops: :evil: ) ,VOI ar trebui sa fiti primi care sa fie acuzati de reclama mascata !

Referitor la discutia de baza, eu nu pot sa zic de un lucru ca este bun cand el nu este. De aceea, nici cand comercializam Ballista (990 la Senzor) nu spuneam la nimeni ca sunt bune ! Laudam doar gama superioara, Torrix, Chimera, Trebuchet ......Atat ! De Kryston Mantis Gold de ce sa zic ca nu se rupe , cand mie mi-au cedat cel putin 4 monturi anul trecut ? :roll: Doar ca sa nu deranjez pe vanzatorii de fire ?
Ce-ati zice daca as posta si lista cu preturile cu care pleaca Krystonul din Anglia ?
Mai lasati-o in mama ei de treaba si mai uitati-va si in curtea voastra, nu doar sa comentati din spatele tastaturii !


PS Am rugamintea sa nu mai intrati la topicurile create de mine, nici eu nu intru la ale voastre.E mai bine asa, ca sa nu creem polemici inutile.....
Apreciez daca tineti cont de aceasta rugaminte.

man.fishing
veteran
Mesaje: 603
Membru din: 01 Apr 2008 12:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de man.fishing » 27 Ian 2010 15:08

Auzi Andrei ca am incurcat persoanele si posturile si a trebuit sa sterg si sa rescriu.

Te intrebi vreodata de ce de la primele postari cu primele mele bile in care care foloseam in partea lichida produse Senzor si aveam si micropelete de la voi si chiar povesteam ca am dat mana la iesire cu tine si m-am bucurat de asta iar acum am ajuns sa am asa discutii cu tine?
Te intereseaza asta sau te intrebi asta? Nu cred pt ca nu conteaza parerea mea sau a lui X Y Z.....

Chiar crezi ca nu ne putem permite opinii fara sa fim infleuntati? Chiar crezi ca daca citesti si discuti nu poti face distinctia intre o nada buna si o nada mai putin buna? Chiar crezi ca e greu sa afli cat costa bulk in China un kg de betaina? Chiar crezi ca zilnic stau si postez aici ideile altcuiva>? Chiar crezi ca ce am citat din cateva carti am facut-o ca sa fie in detrimentul vostru? Chiar crezi ca discutia cu Townley am avut-o ca sa scot in evidenta calitati negative despre Senzor? Si daca un an de zile crezi ca pe baltile din Romania vine cineva cu solubile pe un mix de la Ocean Fresh (ca asta nu cred ca aduce nimeni inca cred) si am nadi toti masiv ar mai fii la fel de succes nada Senzor?

Scrie răspuns