Pret depozit mix Solar

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
vladut mateianu
veteran
Mesaje: 503
Membru din: 23 Ian 2008 13:50
Contact:

Mesaj de vladut mateianu » 27 Ian 2010 09:36

Stiu. Poate o solutie ar fi sa va cuplati mai multi pescari si sa dati comenzi mai mari , ca sa puteti negocia pretul ! Si la CCMore si la Haith's..... ;-)

Avatar utilizator
zenhor
senior member
Mesaje: 322
Membru din: 01 Iun 2008 13:51
Localitate: Bucuresti

Mesaj de zenhor » 27 Ian 2010 09:46

@Valdut:

Am inteles ca pretul pe Kg la Solar, cu care il cumpara importatorul, adica cel cu care il cumparati si voi in 2008, este de 16 RON/kg la galeti de 10 Kg.
Ei pun si un pret recomandat, care se apropie de cel cu care se gaseste in magazin...sa zicem 35 RON.

Am o nelamurire: diferenta de la 35 RON la 16 RON ramane in buzunarul importatorului, vanzatorului autohton, sau se intoarce si la Solar?
Daca ramane in buzunarul importatorului, inseamna ca Solar castiga 8 RON pe Kg(il produce cu 8 si il vinde cu 16), iar importatorul(fara prea mare bataie de cap) castiga 19 RON/Kg.

E clar ca cel mai bun comert il faci cumparand in cantitati mari, executand munca de ambalare/portionare si vanzand in cantitati mici.
Din cate vad, preturile de achizitie in cantitati mari(1000Kg) sunt mai mici decat la 100 Kg, dar nu infinit mai mici. Deci la 8 RON/kg nu poate iesi nici asa un mix cu absolut orice in el.

Toate produsele din supermarket(orez, faina, condimente) e cumparat de la producatori en-gros si vandut en-detail. Am impresia ca cel care vinde en-detail castiga mai mult decat producatorul(care mai are batai de cap si cu avize de mediu, depozitarea produselor secundare productie si poate poluante, calitatea marfurilor, etc.).
<*))))))><{

man.fishing
veteran
Mesaje: 603
Membru din: 01 Apr 2008 12:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de man.fishing » 27 Ian 2010 09:59

Eu ma intreb daca mai erati distribuitori Solar daca mai faceati astfel de postari. Cam dupa fiecare brand pierdut pe care l-ati distribuit si initial l-ati laudat, dupa postati "contre"

man.fishing
veteran
Mesaje: 603
Membru din: 01 Apr 2008 12:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de man.fishing » 27 Ian 2010 10:05

Si spre deosebire de Romania, nu prea merge sa te "cuplezi" mai multi, pt ca cei de afara respecta (unii dintre ei) notiunea de business si cand vrei sa cumperi isi protejeaza furnizorul si iti indica sa cumperi de la dealer nu de la producator.

Avatar utilizator
andrei vladeanu
member
Mesaje: 124
Membru din: 13 Iul 2004 01:22

Mesaj de andrei vladeanu » 27 Ian 2010 10:11

man.fishing scrie:Eu ma intreb daca mai erati distribuitori Solar daca mai faceati astfel de postari. Cam dupa fiecare brand pierdut pe care l-ati distribuit si initial l-ati laudat, dupa postati "contre"
lasa ca nici tu nu stai rau la contre. :-) :-)
cum vezi senzor in fata ochilor cum dai o contra.

firma solar e aleasa intamplator. vladut vrea sa demonstreze cam pe unde se situeaza pretul de productie al unuia dintre cei mai buni producatori mondiali de mixuri.

ps cu solar, senzor, sau altceva eu iti doresc in 2010 cat mai multe contre in lanseta, nu ca in 2009.... :D
Ultima oară modificat 27 Ian 2010 10:12 de către andrei vladeanu, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
zfcristian
senior member
Mesaje: 387
Membru din: 01 Iul 2009 21:01
Localitate: Bucuresti

Mesaj de zfcristian » 27 Ian 2010 10:11

@zenhor : Domnule una este sa vinzi en-gross ca si producator si alta este sa stai sa vinzi la kilogram , producatorul castiga din rulaj .
1) Esti pe net
2) Esti pe forumul Crap.ro
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi

man.fishing
veteran
Mesaje: 603
Membru din: 01 Apr 2008 12:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de man.fishing » 27 Ian 2010 10:36

Ma Andrei tu crezi ca eu duc un razboi direct cu Senzor. Nu e omule asa. Nu am zis ca nada voastra nu prinde sau ca nu am folosit-o sau sa nu mai fie folosita; doar ca la ora actuala ai alternative multe si unele chiar mai bune si macar din curiozitate, nu din agresivitatea de mkt a unui producator, sa incerci si altceva. Nu sunteti voi singuri impotriva tuturor. Si multe din reclame si afirmatii sunt nefondate si chiar cred ca aici nu prea isi au rostul. Si e normal sa fie pareri diferite si opinii diverse si dupa cum spuneam fiecare tine sau nu cont de ele.

Voi nu acceptati nici un minus la voi ca producatori de nada si culmea aruncati cu noroi si calcati in picioare tot. Ati pierdut un tren mare cu pierderea brandurilor si incercati sa promovati Senzor, Ok perfect de acord da faceti-o mai cu bun simt, nu cu atata tenta comerciala si nu va promovati pe voi si nada prin compratii gen "detergentul nostru fata de detergentul obisnuit"(adica aruncand cu noroi in toti si muscand din oricine se ia de Senzor)....Ati pescuit cu succes la Solar si la tv/public prima data parca voi ati lansat reteta cu combinatia cu cele 2 mixuri Solar (eu la infopescar am vazut-o parca si o prezenta Vladut) si acum faci comparatii cu Solar doar pt ca in topicuri s-a vb de nada Senzor unde nu mai pui ca ati pierdut distributia de Solar.

Si ma asteptam doar de la tine la mai mult pt simplu fapt ca ai fost/esti redactor de revista. Nu le mai lua toate, ca un afront fata de Senzor; poate am exagerat si eu, ok da, dar e cam mult.

Avatar utilizator
lucian76
member
Mesaje: 244
Membru din: 24 Mar 2008 10:34
Localitate: suceava

Mesaj de lucian76 » 27 Ian 2010 10:39

si ar mai fi o problema : diferenta de curs valutar ...costul de achizitie poate fluctua in sus sau in jos in functie de stabilitatea cursului de schimb ....ori pretul de vanzare nu-l poti pune in euro sau in lire :mrgreen:
xxx doesn't think.... because xxx knows everything

Avatar utilizator
marius.tim
veteran
Mesaje: 816
Membru din: 18 Oct 2007 12:01
Localitate: Timisoara

Mesaj de marius.tim » 27 Ian 2010 11:03

Daca la noi Solar e scump,uitati aici distribuitorul din Germania ce preturi are.O sa ziceti ca suntem favorizati de boss-ul de la Solar?Deci asa scump cum este la noi,puteti sa dati navala sa luati de afara ,ca e mai ieftin.
http://www.angelzentraleherrieden.de/in ... rubrik=204
Team Select Bait Romania

Avatar utilizator
zenhor
senior member
Mesaje: 322
Membru din: 01 Iun 2008 13:51
Localitate: Bucuresti

Mesaj de zenhor » 27 Ian 2010 11:19

@marius.tim:

In link apare pretul mix-ului Up&Down cu aproximativ 53 Ron/Kg, la xxx e 42 Ron/kg.

@zfcristian:
Nu faceam calculele magazinelor de pescuit, nu le tin eu contabilitatea si nici nu vrea sa le aflu profitul. Nu ma lansez in afaceri.
Sincer pescuiesc cu mix-uri si ingrediente Solar si am prins, pretul mi se pare ok pentru calitate si rezultate. Acum sunt preturi si mai bune pentru Solar la xxx asa ca voi cumpara in continuare. O alta alternativa este cumpararea mix-urilor la galeti mai mari, castigi ceva la pret.

Cred ca toti pescarii de competitie s-au declarat la un moment dat fani Solar(remember celebra reteta pentru 3 kg: 1 Kg mix S&O SBS + 1 Kg mix S&O Solar + 1 Kg mix Red Hering). Inca mai poate fi gasit articolul pe Carpnews.

Inca ceva: sunt de-acord ca Senzorii lauda un produs cat il vand si il acuza cand nu-l mai comercializeaza(mix-uri, fire, fire de forfac, etc.).
Nu e o tactica prea buna. Chiar e un thread pe Crapmania, in care sunt blamate firele Kryston, iar in acelasi thread apare un link in care toti cei care il condamna, aveau pareri foarte bune cu putin timp in urma.
<*))))))><{

Scrie răspuns