Pret depozit mix Solar

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
vladut mateianu
veteran
Mesaje: 503
Membru din: 23 Ian 2008 13:50
Contact:

Pret depozit mix Solar

Mesaj de vladut mateianu » 26 Ian 2010 20:58

Si ptr. ca se discuta pe alte topicuri de preturile de productie al anumitor mixuri, iata aici lista de preturi de la Solar pe 2009, oferta de la care magazinele de pescuit mai au inca un discount de -20 % !!!!!

Solar Tackle trade price list 2009 £




CFBY10 BYT (BELACHAN, YEAST & TIGERS) £42.91 £73.99
CFW10 THE SECRET (SECRET FRUIT BLEND) £42.91 £73.99
CFS10 SQUID & OCTOPUS £42.91 £73.99
CFTB10 xxx BANANA (CARAMEL TOFFEE) £42.91 £73.99
CFF10 xxx FORCE 5 £42.91 £73.99
CFC10 CLUB MIX (SQUID, OCTOPUS & ANCHOVY) £42.91 £73.99
CFR10 RED HERRING (SMOKED SALMON) £42.91 £73.99
CFD10 DAIRYCREAM (FRESH PINEAPPLE) £42.91 £73.99
CFQ10 QUENCH (ORANGE, PINEAPPLE & STRAWBERRY) £42.91 £73.99



Deci, 42.91 -20% = 34.32 lire = 162 lei /galeata de 10 kg !!!!!!!!!!

Oare cat o fi pretul de productie al acestui mix, daca firma Solar il vinde cu 16.2 lei/kg ???????

Va zic eu ? Maxim 8 lei/kg ! Si cam ce credeti ca poate contine un mix de 8 lei/kg care mai si prinde peste ?

PS Si la Nutrabaits preturile sunt tot pe acolo ! ;-)

chiorean alin
senior member
Mesaje: 415
Membru din: 14 Iul 2008 21:55
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de chiorean alin » 26 Ian 2010 21:19

Daca ai trecut granita dincolo de unguri deja absolut toate produsele,iar in unele cazuri si serviciile sunt mai ieftine.
Credeti ca or fii mai proaste ?
La noi in Ardeal,Banat se practica din nou mersul peste granita la cumparaturi.
La intrebarea de ce e mai ieftin cred ca ar trebui sa va raspundeti voi singuri !

Avatar utilizator
Marius_bn
veteran
Mesaje: 548
Membru din: 02 Dec 2005 07:01
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesaj de Marius_bn » 26 Ian 2010 21:38

Ar fi totusi aberant ca unele marci producatoare de nada sa aiba o productie distincta pentru Sud-Estul Europei, asa cum era pe vremuri in industria auto.
Totusi consider ca s-a prea adancit treaba asta cu continutul sau calitatea unui mix dar mai e pana la primavara.
La intrebarea lui Vladut, ce poate contine un kg de mix la 8 lei, poate praf de kkt dar si ala poate fi norocos pana la urma :lol:

LaPeste
junior member
Mesaje: 76
Membru din: 12 Apr 2009 21:25
Localitate: Bucuresti

Mesaj de LaPeste » 26 Ian 2010 22:10

sunteti sigur ca pretul unui kg de faina e pretul real?

credeti ca preturile noastre sunt cele corecte? duceti-va in moldova sa vedeti acolo preturi, aveti impresia ca totul e la mana a doua sau de proasta calitate. la noi sunt de cel putin 3 4 ori mai scumpe sa nu mai zic raportat la vestul europei.


ne-am obisnuit cu niste preturi care nu sunt reale. media si statul ne-a obisnuit cu preturile astea.
Cei care stiu pot sa zica, crapii toti ma stiu de frica.

Avatar utilizator
lucian76
member
Mesaje: 244
Membru din: 24 Mar 2008 10:34
Localitate: suceava

Mesaj de lucian76 » 27 Ian 2010 08:20

Ce anume ai vrut sa subliniezi cu aceasta postare ....8 lei/kg =mix prost ?....100 lei/kg=mix bun? .
Pai eu ma gandesc ca unele firme au forta financiara si isi permit sa cumpere ingredientele in cantitati mari obtinand astfel un pret bun . Eu nu cred ca cei de la Solar au mixuri proaste ...cred ca au preturi de achizitie ok.....eu pot sa-mi fac un mix bunicel cu 15 - 18lei/kg in conditiile in care achizitionez toate fainurile de la magazinele online unde fainurile contin pretul furnizorului +ch.transport +taxe+adaosul comerciantului si atunci ei de ce nu ar putea sa faca un mix foarte bun cu fainuri de la producator la pretul de 8 lei/kg si sa-l vanda la 16 lei/kg ? ..................sunt foarte curios care este adaosul comerciantilor de la noi si care e pretul de achizitie ?......Vladut tu produci mixuri si ii comentezi pe cei de la Solar , atunci de ce nu ne zici si noua cu cat produci tu Mister Crab pe care il vei vinde cu 20 lei/kg si oare ce contine de e mai brez decat un mix de la Solar?
xxx doesn't think.... because xxx knows everything

Avatar utilizator
vladut mateianu
veteran
Mesaje: 503
Membru din: 23 Ian 2008 13:50
Contact:

Mesaj de vladut mateianu » 27 Ian 2010 08:30

@luci

Nu ai inteles. Eu nu am sustinut nicio clipa ca Mister Crab este un mix mai bun decat Solar, chiar daca pe noi fabricarea unui kg de mix ne costa mai mult decat pe Solar. Probabil ca este din pretul ingredientelor, noi luat doar de ordinul tonelor, iar Solar de zeci de tone !
Ideea acestui post nu era sa-mi laud eu mixul, ci sa va arat cat costa la productie un kg de mix (8 lei) si cat ajunge el la vanzare pe piata din Romaia (35 lei).

PS Tu susti ca daca iei ingredientele la preturi super bune, poti face un mix de exceptie cu 8 lei/kg ?

Avatar utilizator
lucian76
member
Mesaje: 244
Membru din: 24 Mar 2008 10:34
Localitate: suceava

Mesaj de lucian76 » 27 Ian 2010 09:05

:D ...nu stiu daca iese de exceptie...dar banuiesc ca prinde crap... mixurile de la Solar prind......oricum pretul final de achizitie nu difera in Romania fata de preturile din Anglia....ma refer la pretul din magazin....diferenta ar fi la puterea de cumparare . Tot timpul mi-am batut capul cum sa fac rost de ingrediente ieftine ...am tot cautat pe net si surpriza ..multe fainuri si extracte se produc in tarile Asiatice ... :mrgreen:
xxx doesn't think.... because xxx knows everything

Avatar utilizator
lucian76
member
Mesaje: 244
Membru din: 24 Mar 2008 10:34
Localitate: suceava

Mesaj de lucian76 » 27 Ian 2010 09:20

si apropo ...e buna ideea de a scoate pe piata un mix la 20 lei /kg , eventual ati putea putea sa asociati si o parte lichida dedicata acestui mix la un pret rezonabil (e mai comod pentru multi pescari ) ;-)
xxx doesn't think.... because xxx knows everything

Avatar utilizator
vladut mateianu
veteran
Mesaje: 503
Membru din: 23 Ian 2008 13:50
Contact:

Mesaj de vladut mateianu » 27 Ian 2010 09:24

Sa sti ca nu este chiar foarte mare diferenta intre pretul de achizitie la kg si cel la tona al ingredientelor !
de exemplu, grisul costa 3.4 lei luat la kg, sau 2.5 lei luat vrac.
iar la produsele din import este mai mica diferenta. ma refer ca un produs costa 100 lei kg daca iei pana in 100 de kg sau costa 84 de lei dca iei peste 1000 de kg !
Bine, problema apare cand iei 1 kg varsat de la cei care il aduc in Romania..... :D stiu asta !

Avatar utilizator
lucian76
member
Mesaje: 244
Membru din: 24 Mar 2008 10:34
Localitate: suceava

Mesaj de lucian76 » 27 Ian 2010 09:32

Ex...la CC MORE 1KG Green Lipped Mussel Extract = 28 Lire aproximativ 138 lei fara sa comanzi de ordinul sutelor de kg ...in Romania 1 kg GLM costa 285 lei/kg ..dupa cum vezi e cam dublu ....si mai sunt si alte exemple :cry:
xxx doesn't think.... because xxx knows everything

Scrie răspuns