Boilies pentru lacuri salbatice

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Marius_bn
veteran
Mesaje: 548
Membru din: 02 Dec 2005 07:01
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesaj de Marius_bn » 28 Ian 2010 18:59

@ LaPeste

Merci de ajutor insa eu caut boilies-uri sau mixuri pretabile, cu preponderenta, apelor salbatice. Concursurile se organizeaza, de regula, pe asa zisele carpodroame sau pe lacuri unde se pescuieste frecvent la crap. O mica paranteza; am folosit anul trecut un boilies sweetcorn produs de SBS dar solubil era doar pe eticheta sau poate am gresit eu ca l-am scos din apa mai repede de doua sezoane.
Din comoditate ori din lipsa de experienta pana acum foloseam boilies-uri ready-made insa chiar imi doresc un mix usor de rulat, simplu si eficient. Un bun exemplu este mixul de la Dynamite Baits, The Source, care se ruleaza impecabil. Sa nu mai zic ca scoaterea unui crap salbatic de 6 - 7 kg este o experienta impresionanta.
Ultima oară modificat 28 Ian 2010 19:22 de către Marius_bn, modificat de 2 ori în total.

Avatar utilizator
alex_mures
veteran
Mesaje: 593
Membru din: 23 Ian 2008 20:35
Localitate: TG-MURES
Contact:

Mesaj de alex_mures » 28 Ian 2010 19:07

Marius
daca nu iti plac solubilele Senzor incearca-le pe cele facute de Vali Bonto din mix Imperial
eu am facut solubile din Imperial si sant bune
http://www.carpnews.ro/forum/viewtopic.php?f=7&t=1770
Crap Livada 10 kg
TGM Carp Team

Avatar utilizator
Paul_sv
junior member
Mesaje: 97
Membru din: 10 Oct 2007 11:06
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Paul_sv » 28 Ian 2010 19:40

Buna Marius,
eu am pescuit un timp indelungat pe ape salbatice. cel mai mult pe lacuri de acumulare si balastiere.
ce iti pot spune cu siguranta e, ca mult mai important decat nada e localizarea.
daca ai localizat pestii sau stucturile interesante pe un vad, incearca sa faci o minicampanie de prenadire cu multe pelete de diferite dimensiuni. (iesi mult mai ieftin decat doar cu bile ) incearca sa folosesti pelete care se dizolva foarte greu, de asteptare. intre aceste pelete pune si bile de mici dimensiuni, sau bile mari sparte si bile intregi si porumb.
din ce am observat incepand cu a treia nadire pestele intra pe bile, asta nadind destul de rar
totusi....localizarea cred ca e mult mai importanta decat bilele. poti sa folosesti orice bile in care ai incredere....
Ultima oară modificat 28 Ian 2010 21:09 de către Paul_sv, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Marius_bn
veteran
Mesaje: 548
Membru din: 02 Dec 2005 07:01
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesaj de Marius_bn » 28 Ian 2010 20:36

@ Paul

Da, perfect adevarat, localizarea este cel mai important aspect mai ales acolo unde adancimile variaza intre 1 si 20 m pe distante relativ mici cum e in cazul lacurilor de acumulare. Ce fel de nade ai folosit si care a fost frecventa nadirii?

Avatar utilizator
udvarhely
senior member
Mesaje: 488
Membru din: 11 Feb 2005 12:37
Localitate: odorhei

Mesaj de udvarhely » 28 Ian 2010 20:49

am si eu un sfat ,pescuiesc din ani 90 pe acumularea bezid ,vreo 300 ha ,localizare e primul lucru daca ai facut asta nadeste locul vreo 7 zile fara sa pescuiesti pe acel loc sa obisnuiasca pesti cu nada pe care dai,cind ma duc eu stau cam doua saptamini si in prima saptamina numai nadesc, dupa aceea poti incepe sa pescuiesti si in toti acesti ani 99,9 % am pescuit cu boiles si eram singur care prindea si nebunul care elibera crapii

Avatar utilizator
Paul_sv
junior member
Mesaje: 97
Membru din: 10 Oct 2007 11:06
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Paul_sv » 28 Ian 2010 20:54

am folosit un mix de pelete de diferse dimensiuni. de la 2 si 16 mm. bilele la fel intre 12 si 18 mm. am mers pe Source la bile si nu m-a dezamagit.
frecventa nadire ca si cantitatea depinde de multi factori.
cel mai important e timpul pe care il ai. pe lacurile mai indepartate mergeam din weekend in weekend si pescuiam in acelasi timp 48 de ore. incepand de la a treia partida am inceput sa prind, frecventa trasaturilor crescand de la o partida la alta
pe o acumulare din apropiere nadeam 4 kg de mix de pelete, 1,5 kg de bile si 1 kg de porumb odata la 3 zile. aveam destul de multa platica si caras care devora efectiv peletele mici... in schimb le pot manca pe cele mari. agitatia provocata de pestii mici va atrage si crapii.
poti nadi doar cu bile daca vrei, insa iti vei ridica mult costul nadirii si obtii acelasi efect. in plus peletele fac aceptarea bilelor mult mai usoara. sa nu uitam ca ele au fost concepute initial pentru a hrani pastravii in pastravarii.

cristian rudeanu
junior member
Mesaje: 69
Membru din: 08 Mar 2004 12:11

Mesaj de cristian rudeanu » 28 Ian 2010 20:59

@ Marius_bn

Mixul despre care ti-am spus se numeste Sweetmix si este un produs de tipul HNV care contine proteine lactice ( VPC ) si vegetale ( proteina de porumb si proteina de soia ). Este aditivat cu Robin Red, betaina, pudra CSL si indulcitor. In plus este foarte bogat in seminte.

Avatar utilizator
Paul_sv
junior member
Mesaje: 97
Membru din: 10 Oct 2007 11:06
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Paul_sv » 28 Ian 2010 21:05

udvarhely scrie:am si eu un sfat ,pescuiesc din ani 90 pe acumularea bezid ,vreo 300 ha ,localizare e primul lucru daca ai facut asta nadeste locul vreo 7 zile fara sa pescuiesti pe acel loc sa obisnuiasca pesti cu nada pe care dai,cind ma duc eu stau cam doua saptamini si in prima saptamina numai nadesc, dupa aceea poti incepe sa pescuiesti si in toti acesti ani 99,9 % am pescuit cu boiles si eram singur care prindea si nebunul care elibera crapii
foarte buna stategia, dar in timpul partidei poti sa nadesti de intretinere.
ce am observat e ca pe acumulari crapii nu stau intr-un loc, ci patruleaza pe o ruta, si fac acest lucru in grup.
daca nadesti regulat (in fiecare zi) pestii se obisnuiesc sa gaseasca mancare acolo in fiecare zi, altfel ii "conditionezi" sa viziteze locul si sa manance acolo.
in momentul in care nu mai nadesti, crapii vin, ai parte de 2-4 trasaturi intr-o ora, apoi pleaca mai departe... moment in care trasaturile inceteaza si astepti cateva ore sa revina. si tot asa.
din acest motiv cred ca trebuie sa nadesti in continuare, chiar daca mai putin, dar sa nadesti...
dar... fiecare apa e diferita...

Avatar utilizator
Marius_bn
veteran
Mesaje: 548
Membru din: 02 Dec 2005 07:01
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesaj de Marius_bn » 28 Ian 2010 22:17

@ cristian rudeanu

Multumesc pentru detalii. Am sa fac o comanda cand va fi disponibil pe totalfishing.

@ Paul_sv

Sunt placut surprins de faptul ca folosesti The Source. Chiar am o mica rezerva de solubile, ramase de anul trecut, bazate pe acest mix. Sincer, nu m-as fi gandit la aceasta aroma pentru naditul/pescuitul pe acumulari de ape. Dar nu ma intreba de ce. :mrgreen:

@ udvarhely

Am fost o singura data la Bezid, e o splendoare. Poti sa-mi spui la ce adancime medie pescuiesti ?

Driscu Radu
member
Mesaje: 152
Membru din: 18 Noi 2009 20:55
Localitate: Iasi

Mesaj de Driscu Radu » 29 Ian 2010 08:32

Marius eu zic ca la o balta lac unde nu sa folosit niciodata sau extrem de rar bila sub forma de nadire sau momeala de carlig ar trebui urmarit cum se comporta, cum raspunde crapul la o aroma,care sa corespunda hranei naturale a crapului din acel bazin(scoici, crab, in cele mai multe cazuri), apoi al doilea aspect important este localizarea structurilor (eventual nadirea pe structuri sau in apropierea lor, daca este cazul nadirea acolo unde pestele sta ascuns in momentul cand se trage cu navodu pentru productie, daca e cazul unui lac de crescatorie), sau nadirea masiva cateva saptamani in aceeiasi zii aproximativ la aceeiasi ora, cu aceeiasi nada si scaderea treptata a cantitati de nada.Eu personal nu prea am prins crap la bile pe balti salbatice,dar unde am nadit sub forma descrisa mai sus am prins aproape la orice nada, inclusiv la nazi mai putin ortodoxe trase pe firul de par( coropisnita, ananas din compot, stafide, curmale,salam uscat,etc.).
DR

Scrie răspuns