Boilies pentru lacuri salbatice

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
cipibm
senior member
Mesaje: 333
Membru din: 19 Mai 2007 20:13
Localitate: baia mare
Contact:

Mesaj de cipibm » 29 Ian 2010 17:32

[quote="Driscu Radu"], cum raspunde crapul la o aroma,care sa corespunda hranei naturale a crapului din acel bazin(scoici, crab, in cele mai multe cazuri)

O fi asa de fraier un crap incat sa confunde aroma naturala a hranei lui predilecte cu o aroma sintetica, oricare ar fi aia? Nu cred ca intr-o balta plina cu scoici aroma preferata va fi cea de scoica(ex.)

Avatar utilizator
vladut mateianu
veteran
Mesaje: 503
Membru din: 23 Ian 2008 13:50
Contact:

Mesaj de vladut mateianu » 29 Ian 2010 18:55

Pe balti salbatice ideal ar fi sa pescuim si nadim cu solubile. Din 2004 pana acum(in 2004 am descoperit solubilele, cu ajutorul lui tata Nitu) am pescuit pe multe balti salbatice, unele cu peste , altele doar cu "reclama". Inclusiv Dunare, Delta, si lunca Dunarii. Pot spune cu mana pe inima ca uneori am obtinut rezultate notabile, chiar si peste asteptari ! Au fost insa si partide cand nu am reusit sa prind niciun peste ! :cry: Important este ca solubilele iti aduc sanse mai mari de a prinde crapi.....Iar ca arome, nu prea am putut trage concluzii : carne sau fructe ? Depinde. ;-)

Avatar utilizator
Marius_bn
veteran
Mesaje: 548
Membru din: 02 Dec 2005 07:01
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesaj de Marius_bn » 29 Ian 2010 19:48

Tot inspre solubile inclin si eu. Insa timpul de dizolvare este mult accelerat de presiunea apei, pescuind la adancimi mai mari decat cele intalnite pe majoritatea lacurilor. Care ar fi elementele adicente mixului care sa determine un timp mai lung de dizolvare fara a afecta insa formarea acelui norisor in jurul boilies-ului?

cipibm
senior member
Mesaje: 333
Membru din: 19 Mai 2007 20:13
Localitate: baia mare
Contact:

Mesaj de cipibm » 29 Ian 2010 20:05

Vladut eu cred ca pe baltile salbatice,cu densitate destul de mica de crap(gen baraj Firiza,lac pe care Marius cred ca vrea sa-l abordeze),cu solubilele nu faci mai nimic.Pana sa ajunga crapul sa ia bila solubila ,ea va fi de mult mancata de vreo platica ,babusca sau caras.Sant multe balti pe care sant sigur ca solubila nu e cea mai buna alegere.

Avatar utilizator
vladut mateianu
veteran
Mesaje: 503
Membru din: 23 Ian 2008 13:50
Contact:

Mesaj de vladut mateianu » 29 Ian 2010 20:10

Corect Cipi, nici nu sustin asta. Dar eu, personal, am avut rezultate mult mai bune la solubile, si aici ma refer la faptul ca il dresez mai usor pe crap cu ele, in circa 48 de ore ! Apoi, la carlig poti sa pui si bile tari, facute din acelasi mix ca si solubilele.

@marius

Ca sa faci solubile cu termen mai lung de dizolvare, ai mai multe variante.
1.un mix foarte fin
2.adaugi si oua (sau inlocuitor de ou, ca sa nu mai fie asa perisabile !) in siropul de porumb
3.le fierbi dupa ce le usuci 4-5 zile.... ;-)

Avatar utilizator
Marius_bn
veteran
Mesaje: 548
Membru din: 02 Dec 2005 07:01
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesaj de Marius_bn » 29 Ian 2010 21:32

@ cipibm

Intr-adevar despre batranul Firiza este vorba. Vis-a-vis de o postare de mai sus, de ce crapul ar prefera o aroma noua in detrimentul uneia care o gaseste in mediul sau natural? Aici incluzand si porumbul, dupa parerea mea, o nada/momeala universala.

@ vladut

Ce mix produs/comercializat de Senzor mi-ai recomanda?

Mindru Viorel
member
Mesaje: 196
Membru din: 04 Mar 2005 19:10
Contact:

Mesaj de Mindru Viorel » 30 Ian 2010 00:08

@vladut mateianu, personal as incerca invers si anume daca l-am dresat pe crap sa manance bile abia atunci pun solubila in carlig dar numai in cazul daca ma lasa pestele marunt. Este valabila si nadirea cu solubile pe balti salbatice dar trebuie nadit mai mult si o localizare foarte precisa. Pot fi foarte rapide. Dar eu raman la bile tari mai ales pe balti salbatice sau rauri.

cipibm
senior member
Mesaje: 333
Membru din: 19 Mai 2007 20:13
Localitate: baia mare
Contact:

Mesaj de cipibm » 30 Ian 2010 12:48

[quote="Marius_bn"]@ cipibm

Vis-a-vis de o postare de mai sus, de ce crapul ar prefera o aroma noua in detrimentul uneia care o gaseste in mediul sau natural?

Ma refeream, la faptul ca oricat de priceput ar fi chimistul care creaza aromele,nu poate sa il faca pe crap sa o confunde cu o aroma naturala.Sant sigur ca aromele reprezinta un semnal de hranire,dar care nu este legat de sursa directa de hrana naturala.Cate caracatite si calmari inoata in apele Romaniei incat crapii au devenit innebuniti dupa aceasta aroma?Dar de capsune si banane,ce zici?

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mosharu » 30 Ian 2010 15:39

vladut mateianu scrie: @marius

Ca sa faci solubile cu termen mai lung de dizolvare, ai mai multe variante.
1.un mix foarte fin
2.adaugi si oua (sau inlocuitor de ou, ca sa nu mai fie asa perisabile !) in siropul de porumb
3.le fierbi dupa ce le usuci 4-5 zile.... ;-)
Mai bine baga praf de ou si mai mult lapte de porumb. Uscata bine, bila de 20 ( de ex.) se dizolva total in aprox. 6 ore. vara.
Pe apa rece se dizolva mult mai greu.

Avatar utilizator
Madalin Dirla
member
Mesaje: 296
Membru din: 03 Feb 2008 08:49
Localitate: bucuresti

Mesaj de Madalin Dirla » 31 Ian 2010 17:00

Marius,cele mai bune bile pe lacurile salbatice ramane tot porumbul ;-) .
Imi cer scz. fata de producatorii de bile,este o parere personala.

Scrie răspuns