Boilies pentru lacuri salbatice

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mosharu » 02 Feb 2010 19:27

tibor scrie:Va rog sa-mi spuneti cum folositi boilesuri solubile intr-o balta salbatica plina cu raci? :roll: Pana in prezent nu prea am intalnit o acumulare sau o balta salbatica care sa nu aiba raci. :evil:
cam nasol asta cu racii, mai ales la bilele cu fishmeal Tibore. Totusi incearca si ridica montura 7-10 cm cu snow-man sau pune un pop-up si NU nadi cu bile vadul! Pescuieste la interceptie si schimba bila cat ma des chiar daca nu sa topit de tot.

Avatar utilizator
Patapuf
new member
Mesaje: 28
Membru din: 02 Feb 2010 01:01
Localitate: Mai mult pe balta

Mesaj de Patapuf » 04 Feb 2010 21:34

Daca e sa facem afirmatii raportandu-ne strict la o balta salbatica...cea mai buna solubila e porumbul, urmata de momeala vie , etc...a sa nu uit :oops: daca cele enumerate mai sus "nu merg" in ultima instanta merge si bila solubila sau cel mai bine schimba locatia... ;-), iar aici ai doua variante: ori o balta salbatica la care prinzi la ce am enumerat eu mai sus , ori o balta "consacrata" unde poti experimenta ce solubila vrei tu...
Ultima oară modificat 04 Feb 2010 21:47 de către Patapuf, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Patapuf
new member
Mesaje: 28
Membru din: 02 Feb 2010 01:01
Localitate: Mai mult pe balta

Mesaj de Patapuf » 04 Feb 2010 21:35

Uite si un articol din care te poti edifica mai bine...http://www.xxx.ro/articole/arta-sem ... rison.html
Ps: Poate ne spui si noua locatia....sa vedem cit de "salbatica" e balta....
Ultima oară modificat 04 Feb 2010 22:35 de către Patapuf, modificat de 2 ori în total.

Avatar utilizator
Marius_bn
veteran
Mesaje: 548
Membru din: 02 Dec 2005 07:01
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesaj de Marius_bn » 04 Feb 2010 22:30

Patapuf scrie:Ps.: Poate ne spui si noua locatia....sa vedem cit de "salbatica" e balta....
Dupa cum am specificat si in cadrul altei postari, este vorba de lacul de acumulare Firiza, jud. Maramures.

Avatar utilizator
Marius_bn
veteran
Mesaje: 548
Membru din: 02 Dec 2005 07:01
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesaj de Marius_bn » 04 Feb 2010 22:38

Patapuf scrie:Daca e sa facem afirmatii raportandu-ne strict la o balta salbatica...cea mai buna solubila e porumbul, urmata de momeala vie , etc...a sa nu uit :oops: daca cele enumerate mai sus "nu merg" in ultima instanta merge si bila solubila sau cel mai bine schimba locatia... ;-), iar aici ai doua variante: ori o balta salbatica la care prinzi la ce am enumerat eu mai sus , ori o balta "consacrata" unde poti experimenta ce solubila vrei tu...
Tocmai asta discutam, sa adaptam un boilies astfel incat sa fie pe placul pestelui acolo unde nu este 'invatat' cu asa ceva.
Buna treaba asta cu schimbatul locatiei, oare de ce nu mi-a trecut prin cap? :mrgreen:

Avatar utilizator
Marius_bn
veteran
Mesaje: 548
Membru din: 02 Dec 2005 07:01
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesaj de Marius_bn » 04 Feb 2010 22:45

@ mosharu'

La Peris scoteam si snow-man-ul 'sculptat' de baietasi. Al dracului raci, cred ca se urcau unul peste celalalt :lol:

Avatar utilizator
Patapuf
new member
Mesaje: 28
Membru din: 02 Feb 2010 01:01
Localitate: Mai mult pe balta

Mesaj de Patapuf » 04 Feb 2010 23:03

[quote="Marius_bn
Dupa cum am specificat si in cadrul altei postari, este vorba de lacul de acumulare Firiza, jud. Maramures.

La Peris scoteam si snow-man-ul 'sculptat' de baietasi. Al dracului raci, cred ca se urcau unul peste celalalt :lol:[/quote]

Corect :D
Atunci pastreaza bilele pentru Peris, e pacat sa faci risipa ;-)

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mosharu » 05 Feb 2010 06:48

Marius_bn scrie:@ mosharu'

La Peris scoteam si snow-man-ul 'sculptat' de baietasi. Al dracului raci, cred ca se urcau unul peste celalalt :lol:

:shock: am avut multe partide aici dar nu am scos niciodata bila/pop-up'u halit de raci :shock:

tibor
junior member
Mesaje: 62
Membru din: 21 Ian 2008 20:12
Localitate: Tg Secuiesc

Mesaj de tibor » 05 Feb 2010 18:58

Am incercat multe metode si cel mai bun a fost sa inlocuiesc bila cu alune tigrate :lol: Problema cu naditul este, ca orice ai arunca - sa fie dulce,puturos - racii imediat apar si devoreaza tot. :evil: Parere personala,intr-o balta salbatica nu prea este indicat sa scoti lansetele si sa tot verifici montura
Hardwoods Green Tribal
Aps Tg. Secuiesc

Avatar utilizator
Marius_bn
veteran
Mesaje: 548
Membru din: 02 Dec 2005 07:01
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesaj de Marius_bn » 16 Feb 2010 17:18

@ mosharu'

Am avut cateva poze cu boilies-uri prospat scoate din apa, pescuind pe Peris dar nu le mai gasesc. Inteleg ca ciortanul sau alti pesti pot ciupi din boilies dar nu inteleg cum poate fi afectat si pop up-ul de aceeasi factori, fiind cu mult mai tare si avand o densitate mult mai mare.

Scrie răspuns