Boilies pentru lacuri salbatice

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ochirosii
senior member
Mesaje: 493
Membru din: 28 Oct 2008 22:57
Localitate: pe site.pe balta.....

Mesaj de ochirosii » 07 Iul 2010 09:30

moldovan simion marian scrie:Baieti,am si eu o intrebare:pe o balta salbatica plina de somn pitic ce putem face pt a putea pescui la bile?Pescuind normal in 20 de minute bila dispare rontaita de somnul asta pitic,cu toate ca in balta exista exemplare mari de crap.
Salut,sant mai multe posibilitati;

1.Faci bilele fffff tari ,atentie bilele trebuiesc cel putin 2 saptamani lasate la uscat .
2.Le poti inveli in ciorapi de dama
3.Ii mai poti pacali cu un snowman spre ex bila de langa carlig sa fie oarecum tare iar pop-up-ul cel de la nutrabaits PINKPEPPER ,nu le place piperul :!: ,incearca sa gasesti bile care au si ceva piper sau pune bilele in praf de piper usor intepate pt a patrunde mirosul in ele ,atentie bilele sa fie acoperite complect sub praful de piper :!:
Sa nu pescuiesti pe patul de nada cu somnii pitici in balta ,pana in maxim 5 m este de ajuns .

Spor la treaba :-)

Imagine
Imagine

spui ca in balta sant exemplare mari de crapi ,ce inseamna mare ? cate kg?

msimarian
junior member
Mesaje: 93
Membru din: 12 Iul 2006 10:33
Localitate: cluj napoca

Mesaj de msimarian » 07 Iul 2010 10:56

multumesc pt.sfaturi.Am sa incerc cu bila invelita in ciorap de dama.Cu piper am incercat dar nu tine.Referitor la dimensiunile crapilor existenti in balta,s-au prins exemplare de 20-30 kg,dar numai la porumb si foarte rar.
FIR INTINS!

Scrie răspuns