mix seminte ptr selectie

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 04 Mar 2010 19:55

Nu am pescuit pe mv2, dar am auzit multe depre ea, de la cativa pescari care au pescuit acolo la concursuri si nu numai. As merge pe o nadire direct cu boiliesuri si cativa bulgari de groundbait, apoi as vedea cum mere. Dc toate merg bine, adica dc am activitate pe loc, indiferent de greutate, dupa 24h, evident as cauta captura, as incepe cu bile mai mari sau cu 2 bile, sau cu snowman, sau pescuit langa patul de nada, etc.
As sta cel putin 72. Poate o sa ajung anul asta si la mv, sa vedem dc o sa am timp.

Lauru
member
Mesaje: 151
Membru din: 29 Apr 2009 12:16
Localitate: Buc-Ploiesti-Balta-Lac-Dunare

Mesaj de Lauru » 04 Mar 2010 20:35

ms...alte idei?
cea mai mare realizare a diavolului a fost sa-l convinga pe om ca nu exista

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mosharu » 04 Mar 2010 20:57

Lauru scrie:@mosharu
MV2- 19.800n k g

http://s794.photobucket.com/albums/yy22 ... 260605.jpg


putem vb despre selectie? ;-)
asa tati, asa mai merge :D
sti bine ca intr-o balta cu mult crap intre 3-8 kg si cativa de 20-25 de kg nu prea ai cum sa faci o selectie numai la crap mare. La bila de 30 se prind si ciortani de 1 kg. :-?
nu-ti ramane decat ( parere personala ! ) sa bagi pe rig ori o bila de 50 ori 2 de 24 si sa lasi distanta rig-curbura carligului de 4-5 cm ca sa eviti agatarea accidentala a ciortanilor care vin sa "linga" bila.
si bila sa o faci cu mult piper. este si asta o solutie. dar din pacate crapu' este acoperit cu apa si nu vorbeste Romaneste sa ne zica cum il prindem numai pe al' batran.... :D

Avatar utilizator
ochirosii
senior member
Mesaje: 493
Membru din: 28 Oct 2008 22:57
Localitate: pe site.pe balta.....

Mesaj de ochirosii » 04 Mar 2010 22:29

Lauru scrie:ms...alte idei?
Alte idei ar fi sa cauti ceva gropane si obstacole daca exista si sa insisiti pe acele locuri + rabdare de beton ! :-)

Scrie răspuns