proteina redis

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
syncross
member
Mesaje: 174
Membru din: 25 Iun 2008 09:36
Localitate: Timisoara

proteina redis

Mesaj de syncross » 16 Mar 2010 00:25

Am facut un mix din
150 g Clo
150 g Faina de soIA
100 g Nectarblend
50 g Liver Powder
350 g Proteina lactica Redis
50 g scoixa pisata
150 g gris

partea lichida

12 ml de aroma
30 ml CSL
30 ml Liver Amino
30 ml Minamino
200 ml apa
200 ml lapte de porumb

Am incercat sa pastrez raportul 50 % proteina redis, faina de soya, 40 % 50 % proteina redis, faina de soya, 40 % elemente de legatura CLO gris nectarblend 10 % aditivi, textura scoica pisata Liver Powder
Am dorit sa facem o bila pentru apa rece si solubile
problema este ca iese mixul prea pufos si la cantitatea asta de lichide nu se face masa rulabila nici cum. Poate sa fie proteina care dezleaga in halul asta. Am incercat totusi sa fac ceva cu mixul asta si am mai incercat sal incheg cu apa si lapte de porumb dar a mai inghitit 500 ml in total ca sa se lipeasca dar de rulat nu am reusit.
Unde am gresit ??? La proteina redis sau la partea lichida?

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 16 Mar 2010 08:09

Ai pus prea multa proteina redis si atunci e greu de rulat, cred ca un 10-15% este suficient, eu pun 100gr/kg si nu am probleme de rulaj
><)))°>-------- Dani

man.fishing
veteran
Mesaje: 603
Membru din: 01 Apr 2008 12:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de man.fishing » 18 Mar 2010 09:11

Exact cum a zis si Dani nu ai agenti de legatura in mix. De obicei proteina redis multi o pun ca sa inchege la sfarsit si probabil asta te-a pacalit cand ai vazut pe la tv insa la infopescar florention spre exemplu adauga destul de putina in mix si dupa daca nu se adauga mai aduaga putin dar niciodatat nu cred ca pus 50%. Ideal ar fi fost sa ai 60% fainuri de legatura sluis clo, nectarblend, faina de soia, gris etc si vreo 30% whey protein si 10% seminte de pasarele

balogtamas
junior member
Mesaje: 57
Membru din: 05 Sep 2009 08:44
Localitate: satu mare

Mesaj de balogtamas » 31 Mai 2010 22:54

da exact pune numai 100g si eu exact proteina respectiva o folosesc.

bala
member
Mesaje: 163
Membru din: 04 Iul 2006 18:59

Re: proteina redis

Mesaj de bala » 04 Iun 2010 21:50

syncross scrie:Am facut un mix din
150 g Clo
150 g Faina de soIA
100 g Nectarblend
50 g Liver Powder
350 g Proteina lactica Redis
50 g scoixa pisata
150 g gris

partea lichida

12 ml de aroma
30 ml CSL
30 ml Liver Amino
30 ml Minamino
200 ml apa
200 ml lapte de porumb

Am incercat sa pastrez raportul 50 % proteina redis, faina de soya, 40 % 50 % proteina redis, faina de soya, 40 % elemente de legatura CLO gris nectarblend 10 % aditivi, textura scoica pisata Liver Powder
Am dorit sa facem o bila pentru apa rece si solubile
problema este ca iese mixul prea pufos si la cantitatea asta de lichide nu se face masa rulabila nici cum. Poate sa fie proteina care dezleaga in halul asta. Am incercat totusi sa fac ceva cu mixul asta si am mai incercat sal incheg cu apa si lapte de porumb dar a mai inghitit 500 ml in total ca sa se lipeasca dar de rulat nu am reusit.
Unde am gresit ??? La proteina redis sau la partea lichida?
PROTEINA REDIS INSEMNAND CE?
WPC?
1.E bun wpc-ul dar nu in cantitati asa mari ptr ca iti ies "prajiturele"...eu zic sa incepi cu 15 % sa vezi cum ti se ruleaza...eu am folosit pana la 25 % si nu am avut probleme...
2.in afara de asta,daca tot vrei sa faci un mix ptr apa rece, nu e indicat sa folosesti CLO ,si in nici un caz 15 %...daca tot vrei sa-l ti in mix baga maxim 10 la suta pe apa rece...
3.faina de soia sa fie degresata sau cel mai bine o inlocuiesti cu izolat proteic de soia nu e diferenta mare de pret...
4.mai bun megablend pe apa rece decat nectarblend...are granulatie mai mare..
5.scoica pisata ptr ce? efect de crounch?mai bine folosesti acei 5% bagand faina de orez...iti ingreuneaza bila si ajuta si la rulare...sau daca te mai tine buzunarul ai putea baga un 5% sau chiar 10% RR
6.daca reduci cantitatile dupa cum am spus mai sus,poti creste cu 5 procente cantitatea de gris si poti adauga un 10% faina predigerata de peste si un 10% proteina solubila de peste.

pe partea lichida mi se pare mult 12 ml de aroma avand in vedere ca sant solubile...redu cantitatea la jumatate ,iar cu 12 ml /kg poti face o jumatate de kg doar ptr carlig...
tot la partea lichida ai putea adauga betaina...

spor la treaba
Ultima oară modificat 04 Iun 2010 22:10 de către bala, modificat 1 dată în total.

bala
member
Mesaje: 163
Membru din: 04 Iul 2006 18:59

Mesaj de bala » 04 Iun 2010 22:08

ps: am uitat sa mentionez ca ai putea aduga o linguritza de sare /kg,iar in cazul in care nu vizezi capturi capitale ai putea adauga si indulcitor...

Scrie răspuns