O nada buna are cineva?:P

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde The_walker » 19 Apr 2010 14:56

Imi poate da' cineva o reteta buna de nada pentru crap,dar asa mai des folosita daca se poate,ms!
The_walker
new member

Mesajde man.fishing » 19 Apr 2010 16:45

Salut
Probabil esti nou pe forum. Daca ai nevoie de o nada de "crap" orice vanzator fie el din piata fie el din magazin iti poate da o nada buna de crap. Porumb sau boiles sunt in general nadele de crap cele mai cunoscute.

Citeste putin inainte pe aici si dupa intreaba. Nu exista o reteta unieversal valabila la nade care sa prinda crap. Daca ar exista nu am mai fi aici nici unul

:D
man.fishing
veteran

Mesajde Marius_bn » 19 Apr 2010 19:38

Una dintre cele mai bune nade de crap este bancnota de 100 Euro, pe fir solubil. Incearca si nu vei regreta, oricum la noi totul se "prinde" cu bani !

Nu-l considera un raspuns rautacios insa, la fel cum spunea si man.fishing, e mult de studiat in acest domeniu. Poti incepe de la mamaliga, TTX, porumb fiert, mix de seminte, etc. Doar vrem sa o numim evolutie...
Marius_bn
veteran

Mesajde man.fishing » 20 Apr 2010 08:48

Si totusi daca esti interesat arunca un ochi aici

Despre seminte
http://www.xxx.ro/articole/arta-sem ... rison.html

http://www.xxx.ro/articole/arta-sem ... rison.html

Iar aici gasesti cateva despre boiles si nu numai
Aritcolul lui Andy Moule si cele ale lui Townley daca ai ceva notiuni, daca nu stii nimic incepe cu cele de la Senzor si dupa citeste celelalte

http://www.carpnews.ro/?action=articole
man.fishing
veteran

Mesajde carpxpert » 09 Mai 2010 20:41

uite daca vrei nada pt momitor am o reteta care eu zic ca e buna daca esti pescar traditionalist.. Faci o mamaliguta ca tot romanul cu proportie de 2/3 faina de malai si 1/3 faina de grau. o faci cat de tare poti... apoi amesteci cu o nada cumarata la magazin (eu prefer Professional, TTX sau Poff) practice totuna. La jum de kg de mamaliga mai mult de o mana nu ar trebui in mod normal. trebuie sa ajustezi sa aiba consistenta dorita. apoi preferential ii poti da diferite arome. sau poti alege nada gata aromatizata. In caz ca doresti sa pescuiesti modern, eu recomand un amestec de bolie sfaramat cu pellets si seminte...
carpxpert
member

Mesajde carpxpert » 09 Mai 2010 20:41

....
carpxpert
member

Înapoi la Nade si momeli