seminte congelate congelat

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
2door
senior member
Mesaje: 495
Membru din: 05 Feb 2009 11:14
Localitate: dragasani

seminte congelate congelat

Mesaj de 2door » 30 Apr 2010 07:49

ma gandeam eu asa....daca ma apuc de acu sa fierb cate o oala de seminte pe zi si dupa aia sa le bag la congelator ca sa le am pregatite pe viitor?
credeti ca-si pierd din proprietati daca le congelez?

Avatar utilizator
gioxx
member
Mesaje: 279
Membru din: 09 Sep 2008 19:06
Localitate: Pitesti-AG

Mesaj de gioxx » 30 Apr 2010 12:37

ieri m-a chemat un prieten pe la el. mi-a aratat o galeata cu boabe imbibate cu alcool pe care le are din toamna 2009, de cand a incheiat sezonul. pur si simplu a uitat de ele prin depozit. acolo fiind racoare, umbra si temperatura constanta boabele s-au pastrat perfect. nu-mi venea sa cred.

Avatar utilizator
Indian Larry
senior member
Mesaje: 314
Membru din: 30 Aug 2008 22:21
Localitate: din balta'n Dunare

Mesaj de Indian Larry » 30 Apr 2010 14:36

gioxx scrie:i mi-a aratat o galeata cu boabe imbibate cu alcool pe care le are din toamna 2009..........................................

boabele s-au pastrat perfect. nu-mi venea sa cred.
Alcoolul si sarea sunt cei mai buni conservanti. ;-)
Pescar hoinar prin Romania

man.fishing
veteran
Mesaje: 603
Membru din: 01 Apr 2008 12:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de man.fishing » 03 Mai 2010 08:21

Congelearea ar trebui facuta la alte nade decat boilesurile facute cu ou doar in cazuri mai "extreme" in care ai multa nada facuta si nu vrei sa o pierzi. De ce sa congelezi seminte cand poti sa le prepari cu 1 saptamana inainte exact cat ai nevoie?

2door
senior member
Mesaje: 495
Membru din: 05 Feb 2009 11:14
Localitate: dragasani

Mesaj de 2door » 03 Mai 2010 15:39

pai sa le4 congelez deoarece a inchis unu magazinul si a avut lichidare de stoc si am cumparat amestec de seminte prefierte de nu mai stiu unde sa le pun :mrgreen:
mi-e frica sa nu se acreasca si sa se duca naiba,ca-i pacat de ele...'ntelegi? :lol:

Scrie răspuns