bile solubile care se topesc greu

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde gby_c-ta » 24 Mai 2010 11:13

Folosesc niste bile facute acasa dupa niste retete de pe net doar cu chestii care sunt la indemana oricui, iar bilele rezultate se topesca cam in 10-12 ore. Ce e de facut in cazul in care o partida dureaza doar o zi (12 ore), pentru ca eu le fosesc doar pentru nadire..., pentru carlig cumpar de la magazine de specialitate...
gby_c-ta
junior member

Mesajde 2door » 24 Mai 2010 12:43

pai daca le folosesti la nadire de ce nu pui si cateva la carlig?
probabil ca pui in compozitie ceva care le "leaga" mult prea bine.
ce pui in mix,ca sa ne facem si noi o parere?
2door
veteran

Mesajde gby_c-ta » 24 Mai 2010 18:42

Faina de porumb, faina de grau, faina de soia, pesmet, gris, lapte praf, faina de orez, lapte de porumb, suc concentrat de capsuni, betaina,sare, boia, praf de scortisoara, bird food. Retetele sunt luate de pe net, de la unii "mai destepti ca mine" ( asa cred eu), sau cu mai multa experienta.
gby_c-ta
junior member

Mesajde Cucu Ionel » 24 Mai 2010 18:45

Degeaba ai dat aceasta compozitie daca nu ai dat si procentajele, adica cat la % pui din fiecare, asta daca vrei sa ne dam seama de ce solubilele tale se dizolva atat de greu. ;-)
Fir intins tuturor celor ce-si doresc acest lucru
Cucu Ionel
senior member

Mesajde gby_c-ta » 24 Mai 2010 18:55

toate fainurile ( porum, soia, grau, pesmet,gris) cate 200g, 40 ml suc de capsuni, cate o lingurita de sare, piper, boia, 5-6 g de betaina, 100-150 g de lapte de porumb, 200 g de lapte praf si apa plata fiarta, 70 g de seminte pentru pasari
gby_c-ta
junior member

Mesajde voicua » 24 Mai 2010 19:32

Prea mare concentratia de pezmet,gris si lapte praf.Micsoreaza dozele la 50 g. fiecare iar seminte de pasarele pune 100 g.Faina de grau scoate-o din compozitia mixului inlocuind-o cu faina de peste .
Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost,decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu...
voicua
veteran

Mesajde gioxx » 25 Mai 2010 13:01

au dat rezultate bilele astea? le-as incerca si eu ...
gioxx
member

Mesajde gby_c-ta » 25 Mai 2010 14:17

Pana acum nu, dar se pare ca exageram cu cantitatile dupa cum ai vazut, si ma duceam la balti private obisnuite unde pestele ci'ca nu era invatat cu bile ( de fapt ele nu apucau sa se topeasca, chiar daca nadeam in draci ( 5-6 kg de bile). Voi incerca dupa noul dozaj si te voi anunta.
gby_c-ta
junior member

Mesajde iulian » 25 Mai 2010 14:59

@gby c-ta

daca esti la inceput in a fabrica bile , este mai sigur sa incerci cu un mix de firma si lichidele necesare si apoi sa le incerci pe o balta care are si peste , la 23 AUGUST mai curind prinzi plasele braconierilor decit crap , poti sa incerci cu incredere la Corbu 3 .
si referitor la mix si lichide necesare poti incerca cu incredere CCMOORE dar mai exista si alte variante bune .

iulian
iulian
member

Mesajde 2door » 25 Mai 2010 17:04

mda,si eu sunt de parere sa scoti faina de grau din compozitie....si ai grija la laptele praf;daca pui prea mult iti ies prea tari bilele si risti sa se crape.am patit asta de multe ori si cred ca si de la laptele praf mi s-a tras.daca am micsorat cantitatea nu s-au mai crapat .
in tot cazul faina de grau nu are ce cauta intr-un mix,mai ales pt solubile.cred ca daca iti cumeri un mix si-l mai upgradezi iesi mai bine.uite eu mi-am luat acu un mix neutru de la van den eynde si mi-au iesit niste solubile ca la carte(zic eu :lol: ).
e destul de greu sa nimeresti proportiile in care sa amesteci fainurile pe care le ai prin casa si in plus nu sunt asa de bine primite de mustacios.

parerea mea.
2door
veteran

Următorul

Înapoi la Nade si momeli