Mix nadire ???

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde pycoboy » 09 Iun 2010 21:36

Am gasit la un prieten acasa o galetusa cu mancare pt purcelusi de guineea si iata ce scria pe ea:

Contine: orz, porumb, arahide, ovaz, fulgi de porumb si crochete de porumb; mai contine: seminte fructe
Compozitie: proteina bruta 13%
fibre brute 7%
grasime bruta 4%
calciu 0,4%
fosfor 0,2%
sodiu 0,1%
Continut aditional/kg: Vitamina A: 300 i.E.
vitamina D3: 400 i.E.
vitamina E: 3,8 mg

As vrea sa-i intreb pe cei mai experimentati dc aceasta "mancare" ar putea constitui un "mix de nadire" in pescuitul crapului ???
Va multumesc anticipat...

Raportează acest mesaj
pycoboy
new member

Mesajde cristian matei » 10 Iun 2010 10:41

normal ca da. toate aceste seminte sunt preferate de ciprinide, mai ales daca faceti un mix preparat: fiert, inmuiat.
pana nu incercati nu va dati seama! ;-)
Cristian Matei
cristian matei
member

Mesajde bala » 13 Iun 2010 09:59

sincer chiar nu inteleg aceasta tendinta de a cauta in permanenta metode si produse "alternative" ptr a fi folosite in pescuitul crapului...inteleg sa faci asta in cazul unui produs f scump ,pe care nu ti-l permiti...dar in cazul unui grundbait al carui pret in general nu sare de 20-30 ron /3kg,care e rostul folosirii a tuturor acestor produse "neconventionale"?? mai ales ca aceste produse nu sant testate in pescuit si in afara de ceea ce spune producatorul ,nu sti ce altceva mai contine....sau poate ai vreo sursa inepuizabila si ...free totodata de mancare de purcelusi de guineea :mrgreen: :D :D :D ...
bala
member

Mesajde 2door » 13 Iun 2010 19:09

pai daca are omul un raposat de porcusor de la care i-a ramas ceva mancare,de ce sa n -o valorifice.
personal cred ca-i buna amestecatura aia.
2door
veteran

Mesajde 2door » 16 Iun 2010 17:31

eu nu inteleg altceva....de ce sa ne dam mari ca folosim nu stiu ce nade sau mai stiu eu ce supermixuri daca e mult mai ieftin si la fel de eficace cu improvizatii.craparu nu-i numa ala care da cu bile si foloseste termeni de genul "groundbait".crapar e si ala care da cu mamaliga pe carlig sau cu "guguloi de paine"...nu?daca la asta a prins el cel mai bine de ce sa mai dea banii pe bile,numai asa de pamplezir...?
2door
veteran

Mesajde Indian Larry » 16 Iun 2010 18:25

bala scrie:sincer chiar nu inteleg aceasta tendinta de a cauta in permanenta metode si produse "alternative" ptr a fi folosite in pescuitul crapului...inteleg sa faci asta in cazul unui produs f scump ,pe care nu ti-l permiti...dar in cazul unui grundbait al carui pret in general nu sare de 20-30 ron /3kg,care e rostul folosirii a tuturor acestor produse "neconventionale"??

30ron/ 3kg. Cu 30ron , ai ocazia sa iti iasa si 6-7kg , cu produsele alea "neconventionale". Calitatea aceeasi sau chiar mai imbunatatita.
De curios te intreb si eu : stii cam ce contine un groundbait?
Pescar hoinar prin Romania
Indian Larry
senior member

Mesajde 2door » 16 Iun 2010 22:00

larry

are vecina,tanti lucica,niste huroi de porumb si grau de mai mare minunea(craparii cu "experienta" ii spun spartura de seminte.)
si daca ii dau un spritz imi da si o punga de tarate.gainatzul de pui mi-l adun sigur ca mi-e rusine sa o rog tot pe ea :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: .amino am la farmacie cat cuprinde ...si acu de un borcan de betaina am si eu 2-3 roni.niste biscuiti ii fur de la fiumeo...si ce sa mai punem...a,niste posmagi ca s-o incleiem,nu?
pai cu 30 ron platesc si om sa-mi faca bulgarii :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :mrgreen:
2door
veteran

Mesajde 2door » 16 Iun 2010 22:04

....sau mai bine cumpar o caldaruse de trei chile<de la o firma consacrata,care ma lasa in chiloti > de grau amestecat cu porumb si canepa... e mai bine ca raman si cu caldarusa si ma vede lumea ca am avut din asta :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
2door
veteran

Mesajde arapaima_45 » 27 Sep 2010 17:50

@uite un adevarat om si pescar care gandeste si nu isi arunca banii castigati in ziua de azi cam greu .fire intinse.............
arapaima_45
junior member

Înapoi la Nade si momeli