porumb nota 10, boillesuri nota 1

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde gby_c-ta » 12 Iul 2010 15:09

Pescuiesc pe o balta in care se nadeste cu porumb cu sacii. Eu sunt ambitios si o lanseta o pun pe boilles intodeauna. Deobicei nadim cu catapulta si cu racheta cate 3-4 kg de nada amestecata cu porumb. Pentru locul in care arunc eu betele, pun si bile sparte si bile tari si solubile. Niciodata nu am reusit sa iau vreun crap la bile pe balta aia. In general stau la pescuit de Sambata seara pana duminica seara, cam atat imi da voie timpul. Ce imi propuneti , sa ma las de sportul cu bile pe balta aia sau sa incerc in continuare. Nu am posibilitatea sa nadesc locul cu o saptamana inainte zi de zi sau o data la doua zile , pentru ca este cam departe de casa, cam (4 ore dus-intors)... Solutii...? Sfaturi...? balta este buna, are peste mult si frumos... insa nimeni nu da cu bile
gby_c-ta
junior member

Mesajde Mariusul » 12 Iul 2010 15:28

Daca prinzi bine la porumb atunci uita de bile
Nu are rost sa-ti arunci bani in balta degeaba
Si se jura ca nu fura,da l-am prins cu bila-n gura
Mariusul
member

Mesajde DOEAT-KR » 12 Iul 2010 15:28

timpul nu prea iti permite sa pui in valoare boilesurile pe balta si depinde ce fel de boiliesuri folosesti. Eu unul m-as incapatana sa pun pe toate betele boilesuri solubile si sa nadesti numai cu bile, eventual cu ceva grund facut din acelasi mix cu bilele ,vezi ce se intampla, incerca mai multe dimensiuni , dipuite , etc. Incerca sa mergi macar de sambata dimineata daca nu de vineri dupamasa pana duminica seara. Nici porumbul nu pica din cer sau creste direct in balta si daca spui ca peste este in balta atunci sigurat tre sa intre si pe boiliesuri.
Roland K.
Member of CS CRAP ARAD
DOEAT CARP FISHING
www.carplove.ro
DOEAT-KR
member

Mesajde Cucu Ionel » 12 Iul 2010 16:25

Gabi, ai pescuit cu solubile sau cu bile tari? Sanse mai mari ai sa incerci cu solubile, de preferat f. bune calitativ adica si un pret pe masura daca nu le faci tu, caz in care ti-ar fi mai ieftin. Eu nu am intalnit balta in care sa nu iau din prima zi la solubile chiar daca balta respectiva era pescuita intens doar la porumb! ;-) :lol:
Fir intins tuturor celor ce-si doresc acest lucru
Cucu Ionel
senior member

Mesajde gby_c-ta » 13 Iul 2010 08:30

Ma gandeam sa fac niste bile de culoare predominant galbena, care ar putea sa semene cu porumbul, macar la culoarea daca la forma nu. Stiu ca crapul este un peste destul de inteligent si face foarte repede diferenta dintre tipurile de hrana. O fi fabulatie ideea mea ...? De obicei bilele erau de o nuanta de rosu si mai deschis si mai inchis si maro... Le fac acasa din retete luate de la voi de pe acest forum cu indicatiile pe care le-am mai primit de la unii si altii. Ceea ce este curios , este faptul ca pe alta balta tot la aceleasi bile, am reusit sa prind, chiar daca eram singurul care dadea cu bile, si nu am nadit cine stie ce ... Am aruncat dimineata vreo 1.5 kg si pe la pranz cam 1 kg, intre timp mai pleoscaiam cu cate o bila cand mai amorteam. Ce parere aveti... ???
gby_c-ta
junior member

Mesajde marian_popescu » 13 Iul 2010 08:31

<<Nici porumbul nu pica din cer sau creste direct in balta>>
colegul DOEAT e gand la gand cu autorul (producator de boilies) unui articol recent aparut intr-o revista de profil (...de parca ar ploua din cer cu porumb sau cu mamaliga...)

pai exact asta nu inteleg sau nu vor sa inteleaga unii, ca pe unele balti e cod portocaliu daca vorbim de ploaie cu porumb si mamaligi
marian_popescu
veteran

Mesajde DOEAT-KR » 13 Iul 2010 10:19

@marian

nu ii cazul sa faci aluzii ca as recomanda o anume firma de boiliesuri care intamplator a folosit intr-o revista aceasi exprimare ca si mine. Eu mi-am spus parerea, nu recomand la nimeni nici o firma si nu sunt sustinut si nici fanul niciunui producator de nada, mai ales autohton. Pur si simplu sunt convins ca pestele daca descopera o hrana mult mai echilibrata si "gustoasa" si cu avantaje nutritive net superioare porumbului din toate punctele de vedere o sa o consume. In rest fiecare isi cumpara ce vrea, de unde vrea, cum vrea si cat vrea dupa bunul plac si dupa judecata proprie, nu stiu de unde pana unde a reiesit ca as vrea sa manipulez pe cineva sau ca as face reclama mascata la ceva anume ... fire intinse
Roland K.
Member of CS CRAP ARAD
DOEAT CARP FISHING
www.carplove.ro
DOEAT-KR
member

Mesajde octopussy78 » 13 Iul 2010 10:28

incearca la sweet corn solubile sau fierte;mai poti incerca Strawberry & Ice Cream,scopex,source.Dar de ce vrei atata cheltuiala ,cand ai zis ca prinzi foarte bine la porumb? :cry: :roll:
octopussy78
member

Mesajde mosharu » 13 Iul 2010 17:28

Cucu Ionel scrie:. Eu nu am intalnit balta in care sa nu iau din prima zi la solubile chiar daca balta respectiva era pescuita intens doar la porumb! ;-) :lol:

Asa este ;-)

Cand da crapu' de bilute sa terminat cu porumbul :idea:

gby-

1. daca vrei sa prinzi la bile trebuie sa insisti.
2. trebuie sa ai mare incredere in nada.
3. am uitat :D
4. te asteptam cu poze
5. fir intins ;-)
mosharu
maniac

Mesajde iulian » 14 Iul 2010 14:25

Gby C-ta

sunt tot din C-ta , am putea incerca impreuna sa pescuim la bile pe aceasta balta .

Iulian Staicu
CS OVIDIUS
iulian
member

Următorul

Înapoi la Nade si momeli