Cum scap de somnul pitic?

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde ochirosii » 03 Aug 2010 10:56

mosharu' scrie:credeti voi ca nu mai papa bila daca este bagata in ciorap?
cand da piticania de fishmeal haleste bila cu ciorap cu tot. :evil:

de aia i-am si precizat,30% fishmeal si atat +bila beton si te asigur ca va scapa ,dar depinde de pescar :-) ,si Ghiti a vazut anu trecut ce sa intamplat cand a bagat bile continand mult fishmeal,a2a zi a trecut pe alte bile si a rezolvat problema
ochirosii
veteran

Mesajde mosharu » 04 Aug 2010 05:11

Razvane, chiar daca bila este beton, in apa tot incepe sa se dizolve in cateva zeci de minute si piticania tot o haleste cand da de aroma de fishmeal....
o solutie ar fi sa scoti montura cat mai des sau sa dai cu bile cu aroma de bubble gum :mrgreen:
norocul meu ca pe Greaca unde pescuiesc 95% nu exista piticanie :D
mosharu
maniac

Mesajde cipibm » 04 Aug 2010 05:15

Cu ciorap flausat sau de lana de casa ai incercat Moshare? :roll: Sa vezi atunci trasaturi! :lol: :lol: :lol:
ciprian szabo
www.nordcrap.ro
cipibm
senior member

Mesajde ochirosii » 25 Aug 2010 21:29

mosharu' scrie:Razvane, chiar daca bila este beton, in apa tot incepe sa se dizolve in cateva zeci de minute si piticania tot o haleste cand da de aroma de fishmeal....
o solutie ar fi sa scoti montura cat mai des sau sa dai cu bile cu aroma de bubble gum :mrgreen:
norocul meu ca pe Greaca unde pescuiesc 95% nu exista piticanie :D

Te contrazic 100%,bubblegum sau nu (nu conteaza ce aroma) la mine nu sau mai atins somnii pitici de bile dar e adevarat ,trebuie sa stii sa le prepari cu muuuult inainte de partida, daca vrei martori ii gasesti ,Ghiti,Luci,si Mihai Halvitza ,stai de vb cu ei si vei primi raspunsuri !!! Voi bagati fishmeal in continuare in ele ca asa nu ve-ti scapa de ei nici odata .

ps
maine plec la balta cu somni pitici ,e o arta sa prinzi crapii printre toate piticaniile alea :mrgreen: ;-)
ochirosii
veteran

Mesajde ReMuS L » 26 Aug 2010 20:14

Cele mai bune bile pe baltile cu somn pitic sunt...alunele tigrate ;-) :D
ReMuS L
junior member

Mesajde ochirosii » 30 Aug 2010 11:32

ReMuS L scrie:Cele mai bune bile pe baltile cu somn pitic sunt...alunele tigrate ;-) :D

De acord cu tine :-) ,am revenit ieri de la balta,nu am prins nimic din pacate :roll: dar in schimb bilele au ramas intacte ,am facut test cu acelasi tip de bila moale + betonata ,bila moale somn pitic la fiecare 15-20 min la batz ,cea betonata nu sa uitat la ea si a stat si 24 de ore la apa !! Deci sfatul meu ,betonati bilele cat se poate de tare(maxim 2 sap la aer ) si cele de carlig si cele pt nadit si sa nu uit,de data asta am folosit bile care au avut la baza 75% fishmeal !
ochirosii
veteran

Anterior

Înapoi la Nade si momeli