informatii despre boiles

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde nebro » 03 Aug 2010 17:23

Am cautat pe internet ceva informatii legate de boiles(poate nu am folosit criteriile potrivite)si nu prea am gasit ce ma intereseaza.
1.Cat rezista in apa?
2.Trebuiesc "dip-uite" inainte sau pot fi folosite ca atare?
3.Cam la ce interval de timp trebuies schimbate daca pestele nu trage(ma refer la schimbarea lor cu altele diferite nu la timpul de dizolvare)

si inca o chestie am auzit de pescari care folosesc in nada mancare de pisici.
se poate folosi asa cv ????
cu respect
nebro
new member

Mesajde Albert » 03 Aug 2010 18:12

sectiunea asta (Nade si momeli) are 21 de pagini. Daca le parcurgi, chiar si pe sarite, vei vedea ca s-a discutat despre fiecare..nelamurire a ta..de cel putin 5-10 ori/ nelamurire :-)
Albert
senior member

Mesajde nebro » 03 Aug 2010 18:23

Multumesc de raspun
cu respect
nebro
new member

Mesajde man.fishing » 04 Aug 2010 09:33

nebro scrie:Am cautat pe internet ceva informatii legate de boiles(poate nu am folosit criteriile potrivite)si nu prea am gasit ce ma intereseaza.
1.Cat rezista in apa?

depinde de compozitia lor si procesul de fabricatie:
solubilele au timpi de dizolvare intre 1-2 ore si 12-24 ore depinde daca sunt facute doar cu sirop de porumb si ce concentratie este folosita sau se aduaga si oua etc iar restul depinde de fainurile bagate in ele si de conditii gen temperatura apei, ph apa etc.....solubilele dureaza putin si asta poti sa verifici tu acasa intr-un pahar cu apa aproximativ cat dureaza iar celalalte "tari" dureaza mai mult decat vei sta tu pe balta la o partida

2.Trebuiesc "dip-uite" inainte sau pot fi folosite ca atare?
Dipurile sunt ok si bilele se pot dipui pt a aduce un plus de atractie. bilele (nu cele solubile) se pot tine in dip de la cateva zile pana la cateva luni

3.Cam la ce interval de timp trebuies schimbate daca pestele nu trage(ma refer la schimbarea lor cu altele diferite nu la timpul de dizolvare)

pai tine de ce am spus mai sus. Solubilele des cele tari mai rar insa ar trebui sa citesti mult mai mult pe forum si nu numai ca sa intelegi cate ceva........sunt multi factori care sunt mult mai importanti decat in cat timp se dizolva bila....ex localizarea pestilor in apa, prenadire, nadire.......

si inca o chestie am auzit de pescari care folosesc in nada mancare de pisici.
se poate folosi asa cv ????

daca citesti aici la nade vei fi uimit ce se poate folosi in nadele de peste sau ca nada..........se poate folosi si mancarea de pisici dar cred ca ar trebui sa te intrebi de ce folosesti mancare de pisici cuprinsa intre 7ron si 25 ron per kg cand cu 15 ron iti iei un kg de pelete facute special pt pescuit.........
cu respte ect
man.fishing
veteran

Mesajde octopussy78 » 04 Aug 2010 21:28

eu am prins la o bila care a stat 14 ore sub apa fara sa umblu deloc la ea
octopussy78
member

Înapoi la Nade si momeli