abordare lac de acumulare

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde Tilea Gabriel » 20 Apr 2011 08:03

Si ne mai miram ca nu avem peste in baraje !

Iar acum la subiect , despre ce lac de acumulare este vorba ?
Cu un fishmeal bun , dar atentie ..bun , poti prinde crap chiar si pe o apa care nu a fost pescuita la boilies , mai ales in conditiile spuse de tine adica timp berechet si plantat cu barca , deasemenea nu trebuie sa iti lipseasca pelete de diferite dimensiuni , tot pe baza de fishmeal . Te va ajuta foarte mult un sonar , fa rost de unul........ si de multa rabdare .

Fir intins .
Powered by two rods
Tilea Gabriel
Moderator

Mesajde dorin_s » 20 Apr 2011 08:45

peste in baraje si pe rauri nu mai este in mod deosebit din cauza celor cu plase
astea sunt ”accidente” (ca l-a prins nu ca l-a luat acasa) :-(
dorin_s
new member

Mesajde gioxx » 20 Apr 2011 12:47

este vorba despre barajul de la Budeasa, exemplarul a fost prins la porumb uscat. ideea e ca atunci cand arunca porumb din barca, crapii au iesit la suprafata si roiau ca albinele. poate un pic exagerata povestea, un pic "pescareasca" insa asta e varianta care mi-a fost povestita si v-o spun si voua. e un adevarat trofeu si vreau si eu un drill cu un asa exemplar. nu stiu daca intra tenul la fishmeal.
gioxx
member

Mesajde Jonny Leordean » 20 Apr 2011 18:47

Daca vrei sa dai numai dupa ten, lasa bilele deoparte....ai avanjajul ca poti nadi si planta cu barca deci, incearca o nadire grea din prima zi numai cu porumb si eventual mamaliga amestecata cu shrot de floarea soarelui, nu strica nici niste lapte praf in compozitia mamaligii.La carlig foloseste 3, 4 boabe de porumb uscate plus spuma flotanta plus la saculet solubil un eventual mix facut din spartura de porumb si lapte praf, amurul va fi atras de ,,norul" ce o sa se faca in jurul carligului. Incearca sa nadesti mai multe locuri , in jur de 3, si nu pune toate betele pe un singur pat de nada, amurul umbla foarte mult in cautarea hranei astfel vei avea mai multe sanse, mai ales daca spui ca este si amur mult.In rest ce sa-ti spun sai ai fire intinse la maxim si te asteptam cu vesti ;)
Emotion, passion, la peche c'est tous ça
Imagine
Joo Carp Team - 0637872536
Jonny Leordean
member

Mesajde gioxx » 20 Apr 2011 19:23

@Jonny Leordean
in principal tenul este cel vizat, nu am vazut crap comun prins acolo, probabil exista si el pe undeva. totusi nu e cam rece pentru ten? eu asa cred, insa nu ar strica sa incep sa nadesc cateva locuri la interval de cateva zile, poate isi face aparitia si "comunul"
gioxx
member

Mesajde Jonny Leordean » 20 Apr 2011 20:22

gioxx scrie:@Jonny Leordean
in principal tenul este cel vizat, nu am vazut crap comun prins acolo, probabil exista si el pe undeva. totusi nu e cam rece pentru ten? eu asa cred, insa nu ar strica sa incep sa nadesc cateva locuri la interval de cateva zile, poate isi face aparitia si "comunul"
In general eu am prins cel mai bine incepand cu luna mai, se stie ca tenul nu e ca si crapul , e mai sensibil iar in legatura cu hranitul apa trebuie sa ajunga la o temperatura de minim 12 grade...dar asta nu e batut in cuie.Nu stiu cum e vremea in tara insa aici zilele astea au fost si 26 de grade ... chiar saptamana trecuta am luat un ten din intamplare la un pop up roz cu un boiles , aroma banana insa normal dadeam dupa crap si o intrat saracu , spre bucuria lui cred ca nu am reusit sa-l pun pe saltea ca s-o descatat in fata minciogului , era undeva la 4, 5 kg.Deci in concluzie, daca a intrat tenul pe snowman dand dupa crap, ai mari sanse sa iei si tu dand implicit dupa ten.Tot ce cred ca va face diferenta intre o partida buna sau una mai putin buna , este temperatura apei .
Imagine
Jonny Leordean
member

Mesajde ionut_beiuseanu » 10 Mai 2011 15:28

e prima oara cand folosesc un forum pt a lamuri o treaba. am tot cautat ce ma interesa dar nam cautat. sunt incepator. frecventez foarte des in perioada de prohibitie balta de la Miersig e la vreo 20 km de oradea inspre Tinca. acolo am o problema intotdeauna. somotelul sau somnul pitic. Cum scap de el? ce momeala ar trebui sa folosesc.
ionut_beiuseanu
new member

Mesajde ionut_beiuseanu » 10 Mai 2011 15:28

sunt incepator. frecventez foarte des in perioada de prohibitie balta de la Miersig e la vreo 20 km de oradea inspre Tinca. acolo am o problema intotdeauna. somotelul sau somnul pitic. Cum scap de el? ce momeala ar trebui sa folosesc.
ionut_beiuseanu
new member

Mesajde Cucu Ionel » 10 Mai 2011 17:23

Balta cea mai renumita ptr. populatia de somn pitic si pe care se tin si concursuri de crap este Haromfo. Acolo se pescuieste cu ... alune tigrate! ;-)
Fir intins tuturor celor ce-si doresc acest lucru
Cucu Ionel
senior member

Mesajde Jonny Leordean » 10 Mai 2011 20:18

ionut_beiuseanu scrie:sunt incepator. frecventez foarte des in perioada de prohibitie balta de la Miersig e la vreo 20 km de oradea inspre Tinca. acolo am o problema intotdeauna. somotelul sau somnul pitic. Cum scap de el? ce momeala ar trebui sa folosesc.
Baga la greu piper si concentrat de ardei iute in bile, in cazul in care nu le faci tu, e sufiecient sa cumperi un dip HotDemon de exemplu de la Starbaits ( sau ce alte tipuri mai is prin tara ca eu nu le stiu pe cele de acolo ) si le ti la borcan in dip cateva zile saptamani cu cat mai vechi cu atat mai bune si iti garantez ca o sa scapi de ei, si nu numai, crapul mic nu va intra pe bile condimentate, lucru testat si garantat cel putin de mine.Am pescuit pe o astfel de balta cu somni pitici,si asa am reusit sa scap de ei, ba dimpotriva am reusit sa iau si crap mare fara sa intre niciun ciortan, desi apa era plina de derbedei mustaciosi, deci merita sa incerci.Spor la treba si te asteptam cu vesti de pe balta sa ne zici ce ai reusit!
Imagine
Jonny Leordean
member

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nade si momeli