porumb fermentat

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde mircead » 26 Sep 2010 21:10

Vara daca nu vrei sa pui ulei esential de piper care-i cam scump pune si 2 plicuri mari de piper macinat alaturi de boiaua iute - are cam acelasi efect dar mai putin dureros asupra propriului buzunar.
Chestiile astea le stiu de la Nea Duma care are 84 de ani, a pescuit aproape in fiecare zi a vietii lui majore si nu da banii pe arome scumpe si smenuri ca nu mai are de votca.Alta chichita a lui cand pescuieste la patratica nu pune gram de zahar in mamaliga ci numai sare ,face mamaliga pe lemne si o AFUMA.Am dat langa el o zi si am nadit cu boilies, renumite pe la noi (am nadit cu vreo 3 zile inainte si am cheltuit bani pe boiliesuri cat pentru 4 navete de votca ),si am prins numai 3 bucati intr 2 si 5 kg toata ziua.
Nea Duma a facut patrartoaie de 4 cm din mamaliga afumata si a prins vreo 7 bucati la vreo 3 kg,a scapat vreo 3 mari ca eu de ofticos ce sunt m-am facut ca ploua si nu l-am ajutat, si sa nu uitam ca atunci avea deja 80 de anisori.De atunci si eu incerc cu mamaliga afumata la Dunare si merge de cele mai multe ori.
mircead
senior member

Mesajde florinmacri » 02 Oct 2010 17:32

S-a deviat de la subiect, cum se intampla deseori, dar acum sunt tare curios de reteta asta de MAMALIGA AFUMATA! Toata lumea zice ca nu cumva in desfasurarea procesului tehnologic al mamaligii sa nu scapi coaja de pe peretii ceaunului ca ai stricat totul iar acum auzim de afumatura. Cum o fi aia :roll:
@mircead te asteptam cu detalii! :lol:
florinmacri
junior member

Mesajde mircead » 28 Noi 2010 19:38

Mamaliga afumata este facuta in ceaun pe foc de lemne si isi trage mirosul de la fumul de lemne nicidecum ca s-ar lipi si arde coaja de vas ,aceea are intradevar efectul contrar si anume acela de a indeparta pestele.
mircead
senior member

Mesajde juniorFish » 22 Feb 2011 18:11

Cu mamaliga afumata nu merge treaba.Am incercat de vreo 2 ori anul trecut si nu am avut rezultate multumitoare.
juniorFish
new member

Mesajde rika peskar » 23 Feb 2011 21:43

.sallsunt de acord cu mircead ;-)
ia carligul meu si... dute!
rika peskar
new member

Anterior

Înapoi la Nade si momeli