pt nada sau boiles

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde nebro » 27 Ian 2011 18:55

Salut.Credeti ca urmatoarele elemente minerale , vitamine , etc pot fi folosite in nada sau boiles??

Şrot soia, şrot floarea soarelui, făină de peşte, fosfat monocalcic, carbonat de calciu, lizină, metionină, ulei, sare şi premix vitamino-mineral [vitamine (A, D3, E, K, B1, B2, B6, B7, B12), acizi (pantotenic, nicotinic şi folic), aminoacizi (metionină, lizină), microelemente (cobalt, cupru, fier, iod, mangan, seleniu, zinc) şi antioxidanţi].

COMPOZIŢIE la 1.000 g :

Proteină brută ………………………………………………..380,0 g

Grăsime brută …………………………………………………41,0 g

Metionină ………………………………………………………5,8 g

Metiocistină …………………………………………………..17,1 g

Lizină …………………………………………………………24,5 g

Colină ………………………………………………………….1,5 g

Calciu ………………………………………………………...28,4 g

Fosfor ………………………………………………………...17,9 g

Sare ……………………………………………………………5,0 g
oricine poate fi pescar,dar nu oricine poate prinde peste
nebro
new member

Mesajde ROSKY » 28 Ian 2011 15:54

bv, te-a dus capul,.. ce e asta mancare de purcei sau de pui?
ACVATIC
ROSKY
new member

Mesajde mosharu » 28 Ian 2011 16:56

ROSKY scrie:bv, te-a dus capul,.. ce e asta mancare de purcei sau de pui?

Frate Rosky, vezi ce semnatura are omu' la profil si...da-ti seama de ce a postat :mrgreen:
mosharu
maniac

Mesajde Darius.A » 28 Ian 2011 19:52

na inca asa ceva....asta e ,,concentrate pt pui,,
Ca sa fie nada foarte semnificativa lipsesc hormoni sau steroizi...ha,ha,ha.......... :lol:
Imagine
Darius.A
new member

Mesajde nebro » 29 Ian 2011 14:18

Multumesc tuturor pt impertinenta de care ati dat dovada.Cu asa oameni "de calitate" sigur se vor apuca oamenii de pescuit la crap, si vor invata de la niste maestri ca voi.Pacat ca pe acest forum activeaza si oameni de buna calitate care sunt trasi in jos de "vedete".

Ps:Dl Mosharu, mai dezamagit maxim , chiar urmaream pe net emisiunile in care apareati , emisiune pe care le consideram educative , dar acum cu siguranta stiu ca ma uit la ele degeaba, daca omu nu e de calitate
nebro
new member

Mesajde mosharu » 29 Ian 2011 19:16

[quote="nebro"
Ps:Dl Mosharu, mai dezamagit maxim , chiar urmaream pe net emisiunile in care apareati , emisiune pe care le consideram educative , dar acum cu siguranta stiu ca ma uit la ele degeaba, daca omu nu e de calitate[/quote]

nu trebuie sa iei foc nebro. vino cu o postare mai constructiva despre nade si sigur ca vei afla ce te "doare"
crezi ca, daca iti zic ca trebuie sa pui musai 1,5 gr de lisina, de exemplu, la 1 kg de mix te ajuta cu ceva.....?
dar mai mult ca sigur ca 41 grame de grasime bruta nu se pune in mix....insa poti sa pui ( reteta de vara de boilies ) 3-5 ml ulei de somon/kg mix. asta da !

.....hai sa traiesti ;-)
mosharu
maniac

Mesajde nebro » 29 Ian 2011 21:15

Era elegant si frumos sa imi spuneti ca ce am postat eu nu e bine si era suficient, nu cred ca era nevoie sa fiu luat la misto, .E un forum de pescuit la crap , si am intrat aici ca sa invat nu sa fiu luat de sus , ca nu e nimeni cu 3 oooo , toti am invatat ce si cum se face.Cum uni sau uitat au ras si atat , alti de ce nu o pot face?
Eu vroiam sa stiu daca se poate folosi la cv amestecul respectiv atat.
nebro
new member

Mesajde Albert » 29 Ian 2011 21:41

Era suficient sa iei bucata asta cu "Nade si momeli" la puricat si ti-ai fi dat seama singur ca ceea ce-ai scris tu nu prea functioneaza.
E iarna, ai timp berechet so...spor la citit; sunt zeci de pagini cu suficiente informatii utile :-)
Albert
senior member

Înapoi la Nade si momeli