Reteta primavara ,,Porumbul dipuit,,

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde ghitighiusan » 07 Feb 2011 11:24

@ s4rp3

Pai cine a vorbit aici de gustul bilei ? :roll:
Raman la parerea ca prezentarea monturii(adica ce si cum pui pe firul de par) are aceeasi importanta ca si ce pui pe momitor. ;-)
ghitighiusan
veteran

Mesajde mosharu » 12 Feb 2011 14:03

mosh' Ghiti, si atunci cum plm iti explici ca se prinde f. bine la plastice...?
o fi mai bun la gust ca porumbu'? :mrgreen: :roll:

pt. cine nu stie....uite aici "combinatia" perfecta pt. plastice ( si nu numai ...)
http://crapmania.ro/Home/NewsDetails.aspx?newsId=160
mosharu
maniac

Mesajde chiorean alin » 12 Feb 2011 14:37

Nu ai inteles ce a zis Ghiti,
poti sa pescuiesti doar cu plastice si prinzi 200 kg sau poti sa ai putin grija si ce pui pe carlig cand pescuiesti cu aceasta metoda si atunci prinzi 400 kg .
Pe deasupra si media greutatilor va avea aceeasi proportie.
Cel putin eu asta am inteles .

Parerea mea e ca pescuitul cu plastice are acelasi principiu ca si pescuitul cu arici, bomba cu un singur carlig, doar si in cazul bombei doar nu o avea gust bun carligul.
Orcum ai lua-o e o metoda urata si de loc sportiva, zic eu.
O varianta mai cosmetizata a bombei.
chiorean alin
senior member

Mesajde chiorean alin » 12 Feb 2011 15:08

Apropo...daca ai sa te uiti peste rezultatele lui Ghiti din concursuri, Doripesco de exemplu pe care l-ai dat exemplu, cred ca e si argumentat ceea ce afirma ;)
chiorean alin
senior member

Mesajde Albert » 12 Feb 2011 16:02

chiorean alin scrie:Orcum ai lua-o e o metoda urata si de loc sportiva, zic eu.

..daca pui in loc de plastic un pop-up iti mentii afirmatia? :-)
Nu ma intelege gresit, nici mie nu-mi place ideea de artificial dar nu pot s-o consider nesportiva iar comparatia cu bomba mi se pare deplasata.
Albert
senior member

Mesajde chiorean alin » 12 Feb 2011 17:20

Albert scrie:
chiorean alin scrie:Orcum ai lua-o e o metoda urata si de loc sportiva, zic eu.

..daca pui in loc de plastic un pop-up iti mentii afirmatia? :-)
Nu ma intelege gresit, nici mie nu-mi place ideea de artificial dar nu pot s-o consider nesportiva iar comparatia cu bomba mi se pare deplasata.

Eu zic ca principiul de functionare a acestei monturi e acelasi.
Afara de numarul de carlige care e diferenta intre cei ce pun pe carligele de la bomba bucati de polistiren si cei care folosesc plastice,sper ca nu aroma celor din urma :-?

Diferenta dintre un pop-up si plastice e imensa,vizualizeaza putin,excludem saculeti si pescuim comparativ cu plastice si pop-up, in monturi simple,nici macar nu are sens discutia.
chiorean alin
senior member

Mesajde Albert » 12 Feb 2011 18:24

Tu spui ca pescuitul cu naditor/saculeti = braconaj cu bomba. Probabil acelasi lucru il crezi si despre pescuitul la feeder.
Si care-s diferentele alea mari intre pop-up si plastic?
Probabil tu nu realizezi cat de deplasat e ceea ce spui. Inteleg ca iarna-i lunga da' nici chiar asa :lol:
Albert
senior member

Mesajde chiorean alin » 12 Feb 2011 20:33

Spun doar ca principiul e acelasi , crapul vine sa manance din ce punem noi pe momitor,la saculet, iar din greseala sau mai bine zis modul lui de hranire aspira plasticul, respectiv carligul in cazul bombei.
In cazul popup-ului respectiv feeder crapul este atras de ceea ce este prezentat pe carlig cu intentia de a se hrani din respectiva momeala.
Mie imi par doua chestii distincte si probabil zic eu ca sunt, dovada si media mica a greutatii pestilor prinsi la plastice versus metode clasice, or fii aia batrani mai smecheri.
Nu tin sa imi impartasesti punctul de vedere.
Mi-am exprimat doar o parere.
chiorean alin
senior member

Mesajde Albert » 12 Feb 2011 21:20

chiorean alin scrie:Spun doar ca principiul e acelasi , crapul vine sa manance din ce punem noi pe momitor,la saculet, iar din greseala sau mai bine zis modul lui de hranire aspira plasticul, respectiv carligul in cazul bombei.
In cazul popup-ului respectiv feeder crapul este atras de ceea ce este prezentat pe carlig cu intentia de a se hrani din respectiva momeala.

Hai ca incepem sa ne intelegem :-) Tocmai, si la plastic si la bila, indiferent de care e, crapul e atras de nada, ca d-aia dam cu naditoare, feedere, saculeti, pungulite. Pe ce alege el sa puna gura e alta discutie dar pescuitul tau cu un carlig pe care ai un fir de par cu momeala nu este si n-o sa fie niciodata acelasi lucru cu pescuitul cu 6 , 10 sau 30 de carlige pe care il practica bombistii.
Ce discutam noi acum e asemanator cu discutia dintre cei ce prind pastrav la fly sau la buldo.Combat in legatura cu metoda dar niciodata nu o sa se asemene cu cei care prind pastravul la rama :-)
Albert
senior member

Mesajde chiorean alin » 12 Feb 2011 22:03

Te felicit,comparatia din fly : snur versus buldo este definitorie.
Ce vreau insa sa afirm cert e ca nu e totuna elementul flotant de langa momitor,sac; probabil in cazul unui card de ciortani ce se hraneste frenetic nu prea conteaza ,insa in cazul pestilor mai mari este important.
Si ...sa nu parasim tema: la fel e si in fly, prinzi clenutzi la buldo si cleni la snur. :lol:
chiorean alin
senior member

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nade si momeli