Miros secundar la pop-up

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde Levi » 27 Feb 2011 17:58

Salut tuturor.

Am observat un miros secundar de plastilina la mai multe bile pop-up, de ex. senzor 1016, la solar club, si chiar si la pasta flotanta kryston doppelganger. In unele cazuri chiar domina aroma bilei, care, in timp ce ar trebui sa aiba un miros de squid de ex, miroase a plastilina. Apoi sunt si alte pop-upuri, de ex. dynamate the source, la care nu exista nici urma de acest miros.
Sincer nu prea ma incanta acest miros, si cred ca si crapii sunt de aceasi parere.

Intrebarea ar fi aceea ca de unde provine acest miros si daca intr-advevar poate sa fie deranjant pentru peste.
Levi
veteran

Mesajde Jonny Leordean » 27 Feb 2011 21:04

Levi scrie:Salut tuturor.

Am observat un miros secundar de plastilina la mai multe bile pop-up, de ex. senzor 1016, la solar club, si chiar si la pasta flotanta kryston doppelganger. In unele cazuri chiar domina aroma bilei, care, in timp ce ar trebui sa aiba un miros de squid de ex, miroase a plastilina. Apoi sunt si alte pop-upuri, de ex. dynamate the source, la care nu exista nici urma de acest miros.
Sincer nu prea ma incanta acest miros, si cred ca si crapii sunt de aceasi parere.

Intrebarea ar fi aceea ca de unde provine acest miros si daca intr-advevar poate sa fie deranjant pentru peste.
E adevarat ceea ce zici tu pe o parte insa in apa situatia sta cu totul altfel, afara tu nu simti decat mirosul de plastilina si e adevarat pt k ele datorita procesurilor prin care trec formeaza la exterior o subtire coaja care in contact cu apa se dizolva si emana aroma abia dupa catva timp petrecut in apa, dak nu crezi incearca sa pui un pop up in apa lasa-l 10 min si miroase-l dupa si zi-mi dak miroase la fel ;)
Jonny Leordean
member

Mesajde mosharu » 06 Mar 2011 21:41

Levi, cine te tine sa nu dipuiesti putin pop-up'u sa dispara mirosul de plastelina?
mosharu
maniac

Mesajde marius.tim » 06 Mar 2011 22:35

Levi scrie:Salut tuturor.

De ce nu-ti faci singur pop-up-uri asa cum le vrei tu?ai la indemana toate ingredientele.Asa o sa fii sigur ca nu ai nici un miros,care nu-ti convine si stii sigur ce ai pus in ele.
Team Select Bait Romania
marius.tim
veteran

Înapoi la Nade si momeli