Abordare inceput sezon

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde caramileacristian » 29 Mar 2011 11:37

Intrebarea care, probabil, da batai de cap multor pescari la inceput de sezon (exceptand faptul ca fiecare balta are specificul ei, vorbesc la modul general):
La inceput de sezon, mergem pe boilesuri bazate pe carne/xxx (bogate in proteine) sau mergem pe dulce?
Forumurile englezilor sunt impartite:sunt sustinatori ai primei versiuni deoarece crapul are nevoie de proteine pentru a reveni rapid la greutate dupa o iarna lunga, altii sunt de parere ca nada dulce, bazata pe fructe face legea fiind mai usor digerabila.

De asemenea, sunt pescari care indiferent de sezon, opteaza pentru mixurile consacrate, in care au incredere.
unde nu-i c(r)ap, vai de picioare!
caramileacristian
new member

Mesajde marius.badea » 29 Mar 2011 13:29

dulce merge oricand parerea mea este sa folosesti boiliesurile dulci in egala masura cu cele bazate pe carne si sa fie de dimensiuni intre 14-18 eu asa am prin acum o saptamana pe o balta de la mine din zona
2 pe porumb in alcool si 2 pe boilies solubil de 16 facut de mine cum multi atractanti
Pescuit Adevarat
marius.badea
junior member

Mesajde rapy » 30 Mar 2011 09:50

Eu personal incep sezonul cu bird food-uri usor digerabile, metabolismul crapului lucrand lent in astfel de perioade. Si folosirea pop-up-urilor mi se pare la fel de importanta primavara.
Cosmin Nistea
Xtreme Carp Team
rapy
veteran

Mesajde rapy » 30 Mar 2011 09:53

De asemenea bile mici si solubile cu putinta. Pana in 18 mm.
Cosmin Nistea
Xtreme Carp Team
rapy
veteran

Mesajde balogtamas » 03 Apr 2011 12:55

salut,eu de exemplu folosesc la inceput de sezon si la sfarsit de sezon boilesuri pe baza de birdfood,foarte bune rezultate am avut la boilesul moster tigernut de la dynamite baits,pun unul pe carlig si 6 bile langa legate cu banda solubila intregi si jumatati si sa fie de 16 mm.
balogtamas
junior member

Înapoi la Nade si momeli