Fir crap

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde arnold_glodean » 18 Apr 2011 19:50

Recomandati-mi un fir monofilament bun pentru pescuit la crap.Firul sa fie moale pentru a putea arunca la distanta cat de cat si sa fie si rezistent la abraziune
Eu ma gandeam la Fox soft steel versiunea camou sau Ultima power plus

Poate ma mai ajutati voi cu ceva sfaturi

Mersi mult
arnold_glodean
junior member

Mesajde dariusiacob » 18 Apr 2011 20:09

[quote="arnold_glodean"]Recomandati-mi un fir monofilament bun pentru pescuit la crap.Firul sa fie moale pentru a putea arunca la distanta cat de cat si sa fie si rezistent la abraziune
Eu ma gandeam la Fox soft steel versiunea camou sau Ultima power plus

Poate ma mai ajutati voi cu ceva sfaturi

Mersi mult[/quote
Vezi mai jos la Echipamente si accesorii :lol:
dariusiacob
member

Mesajde arnold_glodean » 18 Apr 2011 21:14

Se pare ca din greseala am postat aici,rog un moderator sa mute topicul si sa stearga acest post.

Multumesc
arnold_glodean
junior member

Mesajde stress » 20 Apr 2011 08:25

eu am ultima power plus de 0,22 si vreau sa-ti spun ca sunt chiar multumit de el.
stefan avram
stress
member

Mesajde dorin_s » 20 Apr 2011 08:39

achiesez si eu la opinia de specialitate a lui stress...ultima power plus
dorin_s
new member

Mesajde calin_pescaru » 29 Ian 2012 18:15

shimano tehnium 0,28 sau trabucco 0,30 sunt foarte multumit de fire
calin_pescaru
new member

Mesajde Jonny Leordean » 29 Ian 2012 21:39

shimano tehnium 0,28 8)
Emotion, passion, la peche c'est tous ça
Imagine
Joo Carp Team - 0637872536
Jonny Leordean
member

Mesajde Sigi » 30 Ian 2012 10:21

Fox Aquos 0,309
De ce oare ne-a dat Dumnezeu suficienta minte ca sa ne putem da seama ca suntem singurii in plus pe acest Pamant?
Sigi
member

Mesajde carpkiller » 31 Ian 2012 02:09

Pt aruncari la distanta mare si rezistenta la abraziune iti trebuie in primul rand un inaintas textil. Un fir mono FOARTE bun care si-a demonstrat calitatile de-alungul timpului este Shimano Tehnium. Eu dau cu el de aprox 10ani, este exceptional, de fapt multa lume poate sa confirme. Ca dimetre am 0.3 si 0.24 pe tamburii de rezerva pt aruncari la mare dist. Am mai intalnit confuzia intre plantatul la distanta si aruncarile la distanta. Pt aruncarile la dist se folosesc diam mai reduse, dar obligatoriu cu inaintas (de fapt inaintasul e vital in sit asta), la plantat este alta "mancare de peste"
De exemplu pt spod (racheta) ca sa se duca la distanta se foloseste un diam f redus. Eu am mono de 22 si inaintas de 50lb. Inaintasul pt spod cat mai scurt, cat sa ai 3-4 spire pe tambur ca sa-ti permita lansarea. Evident, fara inaintas se rupe cum lansezi, pt ca ai racheta f grea > min300g.
Legat de Shimano Tehnium ti-as mai spune ca unii pescari zic ca este de fapt cu 0,01 mm mai mare in daim decat scrie pe el adica 0,3=0,31mm, dar nu stiu cat de imp. este, dc conteaza. O sa ai o surpriza placuta la rezist in timp, eu am avut, inainte sa folosesc firul asta schimbam mai mereu firul de pe tamburi pt ca se tocea (se simte dc verifici la mana). L-am inlocuit odata dupa 2 sezoane si l-am inlocuit pt ca am considerat ca este vechi.

INTREBARE
Care este cel mai mic diam pt firul de pe spod pe care la-ti folosit si a functionat (evident cu inaintas)??? Ca racheta foloseam korda sky linear, acum folosesc spomb-ul, este net superioara. In comp cu alta racheta (cu exceptia celor cu recuperare inversa) spomb-ul implica o frecare mult mai mica la recuperar. Deci, teoretic, se poate micsora diametrul ? N-am apucat sa testez...
carpkiller
veteran

Mesajde man.fishing » 02 Feb 2012 16:47

Technium la distanta?
Din cate stiam Technium era sarmos si cam greu sa cred ca e este bun la lansari lungi!
man.fishing
veteran

Următorul

Înapoi la Nade si momeli