Fir crap

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde Jonny Leordean » 02 Feb 2012 17:38

man.fishing scrie:Technium la distanta?
Din cate stiam Technium era sarmos si cam greu sa cred ca e este bun la lansari lungi!
De cel putin 2 ani incoace folosesc acest fir in special pe rau ( Sena ) si sunt foarte multumit de acesta, avand o mare rezistenta la abraziune.La capitolul distanta ce pot sa-ti spun sigur, e faptul ca cu un diametru de 0, 40 pe balta am reusit sa ating undeva la 70 m.(fara sa modific montura , saculetul si sa indeplinesc toate criteriile pentru o lansare la distanta) deci fara prea mari probleme.Cu un fir de diametru 0 28 vei putea atinge distante ,,mari" depinde fiecare la ce se refera cand spune despre o distanta ca e mare.Cu un shimano technium de 0 28 cu inaintas bun arunc undeva la 120 m,( mai mult nu am incercat sa dau, nu aveam unde) Si sa nu uitam un lucru pentru a atinge o distanta relativ mare avem nevoie de bat bun, mulineta buna ( long cast ) cat si monturi si plumbi cat mai aerodinamice.Toate se leaga intre ele.Apropo chiar e sarmos , cel putin cel de 0, 40 , insa si treaba asta are avantajele si dezavantajele ei.
Emotion, passion, la peche c'est tous ça
Imagine
Joo Carp Team - 0637872536
Jonny Leordean
member

Mesajde carpkiller » 03 Feb 2012 00:33

.am dat peste 130 "pe masurate" cu 28 (tehnium), plumb de 150, de proba si singura data de altfel cand chiar am masurat (SP+bbrlc). Aveam un contor din ala de fir ce se monteaza pe lansete, dar s-a stricat. Realitatea este ca dc pescuiesti la 120m iti este extrem de greu sa nadesti mai ales in cazul partidelor lungi. Nu m-as aseza pe un loc unde sa trebuiasca sa arunc peste 100 de placere, dupa cum spune johnny, 120m probabil ca era dist in linie dreapta, eu am masurat lungimea firului desfasurat de pe tambur (ipotenuza). 70m CU 0,4 ce poti sa vrei mai mult SI CU SACULET, poti si lansa si nadi f precis. Ca sa nadesti la 130 m, la partide lungi si cant mari nu-i usor deloc. Ba chiar sa mai pui si un marker acolo si sa-ti iasa si aruncarea lansarea. ce-i drept toate se leaga.
Am pescuit odata cu tehnium 0,3 sau 0.31 pe acolo oricum, FARA INAINTAS, la dist mica 40-45m. Era agatatura. Mi-a placut f mult elasticitatea pe care o simteam in lansare (culmea cu SP-uri),plumb de 148 fox elvator. Fii atent la dist mari la inaint. iti poti taia degetul urat, nu strica un degetar.
carpkiller
veteran

Mesajde man.fishing » 03 Feb 2012 11:45

Ok man. Stiu doar ca e sarmos si la aruncari lungi ai diametre mai mici si mai ales fire care aluneca bine.
:D
man.fishing
veteran

Mesajde Cristy2011 » 05 Feb 2012 08:58

Buna. Voi de unde cump firul tehnicum de 0.28?

Chiar ieri mi-am comandat tehnicum tribal de 0.26 si 0.33 si intrebarea ii ca este vreo dif intre tehnicum si tehnicum tribal (pe ebay doar tribal am gasit)

multumes
Cristy2011
new member

Mesajde Jonny Leordean » 05 Feb 2012 12:14

Cristy2011 scrie:Buna. Voi de unde cump firul tehnicum de 0.28?

Chiar ieri mi-am comandat tehnicum tribal de 0.26 si 0.33 si intrebarea ii ca este vreo dif intre tehnicum si tehnicum tribal (pe ebay doar tribal am gasit)

multumes

De cumparat, eu il cumpar de la magazinul de pescuit din zona ,,Delphy Peché" insa il iau pe comanda, la fel de usor poti sa-l iei si de pe magazinele online de profil, mai ales cele englezesti care parerea mea is mai de incredere!
In legatura cu firele le-am folosit pe amandoua, ambele in versiunea de 0, 28 si pot sa-ti spun ca tribalul te va ajuta la o foarte buna precizie in lansare,conceput la fel ca si restul din clasa sa , pe o ,,impletitura" din 3 fire, cu o foarte buna rezistena la abraziune cat si camuflaj, la fel ca si restul din serie e putin cam sarmos insa e un fil foarte bun.
Techniumul dupa parerea mea e in topul celor de la Shimano in cea ce priveste firele de crap, are o elasticitate f buna undeva pana la 12% , o rezistenta aparte, o combinatie mai degraba intre textil si mono.Il folosesc de ceva vreme si pot sa spun ca sunt foarte multumit , ti-l recomand cu mare placere!
Emotion, passion, la peche c'est tous ça
Imagine
Joo Carp Team - 0637872536
Jonny Leordean
member

Mesajde Cristy2011 » 05 Feb 2012 15:00

aha. multumes mult.
Cristy2011
new member

Anterior

Înapoi la Nade si momeli