porumb fiert

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde silviu_ms » 18 Aug 2011 21:30

cred ca pt. ciortan e mai usor si mai eficient un porumb la conserva gen bonduelle eventual niste CLS sau SPD(optional, peronal cred ca merge f. bine sifara) montura cu momitor culisant (veziD. Mitranescu) cu tija si forfac scurt cu porumb enterprise tackle..rapid si eficient
;-)
silviu_ms
senior member

Mesajde Sigi » 19 Aug 2011 09:27

Nu stiu daca e bine, dar iti spun ce as face eu: l-as spala bine-bine cu apa rece, apoi il strecor si il bag fara apa intr-o galeata de tiffel care se inchide ermetic. Torn cam jumatate de kg miere de albine peste el si pun apa la ifiert. Cand apa fierbe, torn peste porumbul din galeata cam 2-3 cm peste boabe. Amestec bine ca sa se dizolve mierea si inchid ermetic. Asta as face eu.
De ce oare ne-a dat Dumnezeu suficienta minte ca sa ne putem da seama ca suntem singurii in plus pe acest Pamant?
Sigi
member

Mesajde Mirciulica82 » 10 Sep 2011 23:25

Este mult prea mult sa fierbi porumbul o ora deoarce isi pierde orice calitati nutritive care sunt si asa infim de scazute.

Iti recomand sa te uiti pe Ghid de preparare a semintelor pentru pescuitul crapului

Fire Intinse!
Mirciulica82
new member

Mesajde carpkiller » 12 Sep 2011 06:17

oricum dc l-ai lasat fara apa este pa. puteai sa-l tii in apa in care a fiert 2 sapt fara problebeme dc apa acoperea cu 2-3 cm nivelul porumbului. cu tuica n-am incercat, la munte, apa mai rece, alcool, n-ar trebui sa fie rau poate chiar bine. iar juma de kg de miere.... prefer s-o mananc eu. timpul de firbere o oara este mult... lasat in apa o zi fiert 20min fermentat 3, zahar sare cand fierbe si ala este. Numai bun de nadit, la rig iau tot din el cu ceva timp inainte si-l pun intr-un dip cu csl si aroma dorita. cam asa cu porumbul fara prea multe complicatii, oricum pe rig....mai rar, sau....la ciortaniada
odata am folost porumbul dupa aproape 2 luni, putea ca dracu, am preferat sa-i zic fermentat nu stricat, a fost o intamplare de acum ceva ani din cate imi aduc aminte a fost o partida medie ca rezultat. oricum n-a pus pe fuga pestele chiar dc o fi fost stricat
carpkiller
veteran

Mesajde carpkiller » 12 Sep 2011 06:30

Mierea.... parca suna bine la pescuit, n-am incercat. ca si zaharul este un bun conservant natural este dulce n-ar avea de ce sa nu-i placa, nu stiu ce sa zic.
pe de alta parte pe langa faptul ca este 100% produs natural si ca este dulce nu vad de ce ar atrage crapul, ca-i natural nu conteaza pestele nu cred ca are problema asta cu natural sau artificial, imp este sa fie mancare sa-l atraga, sa-l tina pe zona si sa digere usor. mierea la om chiar incetineste digestia din cate am auzit, nu sunt medic, dar am auzit de la un medic.
Asa ca sa-mi spuna si mie cineva de ce mierea este buna la crap pe langa rolul conservant ce poate fi util uneori, cum a avut colegul problema cu porumbul si faptul ca este dulce. dulcele fiind intratevar recunoscut cu rol de atractie. Faza asta cu naturalul cred ca-l lasa rece pe crap, ne bucura pe noi ca tot este la moda faza cu produsele eco-vrajeala,e-uri, etc.
MIEREA ESTE F BUNA CU BACLAVA, sau stiu eu poate intr-o fantezie erotica as putea sa am succes garantat dc pune botul, merge si me paine prajita cu unt sau la clatite. A prins cineva bine si considera ca mierea a ajutat concludent, dc da in ce fel, unde, cat, cum ?
carpkiller
veteran

Mesajde carpkiller » 12 Sep 2011 06:51

Daa .... stiu la ce se gandea colegul cand zicea de miere, la mine o sa fie cu succes imediat si nu am nevoie de 1/2kg, cateva lingurite, sigur functioneaza sapt viitoare, dar dupa ce vin de la peste, sau chiar cand o sa fiu la peste o sa aiba efectul dorit la nevata-mea. dar mai bine cand ma intorc ca sa fiu eu sigur....dupa 4 zile o sa vin acasa evident cu poze si cu un borcan de miere cu rol calmanto-relaxant, sigur o sa puna botul, mai ales la clatite sau baclava si poate o sa am succesul dorit si la intoarcere.
sau sa-mi iau si la mine un borcan poate mai prind ceva extra, nadesc bine ... apoi poate bune botul, ce poate sigur, dc incerc intra vreo ciortanica hamesita, dar in cort, in apa prefer ceva mai mare decat o ciortanica :D :D :D :D :D
Aha asa colegu bine ca mi-ai zis cu mierea......bun asa, da-i miericica ca sigur agati ceva si dc iti intra pe loc pune botul :), dar dupa cum spuneai intai dai alcoolul la o parte. mai precis ii dai un pahar de tuica, apoi un desert cu miericica, apoi dai si tu.....vezi tu te descurci....sper, nu-i asa.
dar cu 1/2kg este cam mult iti ajunge de multe ori, o sa fii nevoit sa schimbi partida urmatoare, poate intra la dulceata de visine, dar obligat cu alcool inainte.
succces la agatat si multa bafta
la pescuit spor la treaba, fir intins si sa ma c.. pe firul tau

scuze este offtopic, eram pus pe glume.
carpkiller
veteran

Mesajde calin_pescaru » 18 Dec 2011 19:56

se pune porumbul la muiat 48 ore dupa care se fierbe,de preferinta in ceaun de aluminiu,cand e aproape fiert se scoate ,se lasa putin la racit pana nu mai iese ,abur se pune csl si dupa care se adauga scopexul se poate pune si betaina in functie de preferite ,si la ce cantitate de porumb
calin_pescaru
new member

Mesajde grigoras petru » 19 Apr 2012 11:28

Hristos a inviat!
A folosit cineva porumbul haldorado la borcan?astept pareri.va multumesc[/u]
grigoras petru
junior member

Mesajde grigoras petru » 19 Apr 2012 11:28

Hristos a inviat!
A folosit cineva porumbul haldorado la borcan?astept pareri.va multumesc[/u]
grigoras petru
junior member