Mancare de caini sau pisici

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde octopussy78 » 14 Iun 2011 19:34

As vrea sa fac niste bile care sa contina 50-60% mancare de pisici sau caini(peste cu ficat) macinata.
O fi bine?
A mai folosit cineva?
Multumesc.
octopussy78
member

Mesajde Jonny Leordean » 15 Iun 2011 00:23

octopussy78 scrie:As vrea sa fac niste bile care sa contina 50-60% mancare de pisici sau caini(peste cu ficat) macinata.
O fi bine?
A mai folosit cineva?
Multumesc.
Normal ca e bine, insa cantitatea e cam mare,pe langa ca te sfatuiesc sa faci niste bile din mancare de caini pt ca sigur o sa ai reuzultate daca pescuiesti corespunzator, ar fi bine sa incerci asa ceva si la carlig...mai ales daca pescuiesti pe ape salbatice.Eu folosesc des, acum de o vreme, mancarea se numeste Frolic, cred ca se gaseste si in romania la magazinele mari, carrfour cora etc.Eu am avut rezultate foarte bune cu ele atat in nada si bile cat si la carlig, pe ape unde crapul chiar nu intra la altceva. ex (Sena) Fir intins!
Emotion, passion, la peche c'est tous ça
Imagine
Joo Carp Team - 0637872536
Jonny Leordean
member

Mesajde octopussy78 » 15 Iun 2011 17:26

Bine,bine,dar ce aroma sa pun?
Si mai este o problema,s-o lega?Caci mancarea mai sus mentionata este cam uleioasa.
octopussy78
member

Mesajde Jonny Leordean » 16 Iun 2011 17:20

octopussy78 scrie:Bine,bine,dar ce aroma sa pun?
Si mai este o problema,s-o lega?Caci mancarea mai sus mentionata este cam uleioasa.
nu trebuie nicio aroma , mancarea de caine are aroma in ea.Eu cand am facut bile din Frolic, am pus mancarea pe un prosop afara la uscat, le lasi pana se fac tari de tot, apoi le sfarmi si le faci faina, apoi acea faina o folosesti ca pe un mix si faci bile tari, solubile cum vrei tu.Eventual peste poti adauga niste dip, eu puneam un dip foarte bun de la star baits Sk30 bazat pe ulei de peste marin.Se leaga f bine impreuna.Spor la treaba si fire intinse!
Imagine
Jonny Leordean
member

Mesajde octopussy78 » 16 Iun 2011 22:53

Multumesc.
octopussy78
member

Mesajde man.fishing » 22 Iun 2011 09:42

a dat rezultate? de curiozitate? si se justifica avand in vedere ca kg de mancare premium ajunge la 20 ron kg iar in piata gasesti nada gata facuta pt toate buzunarele?
man.fishing
veteran

Mesajde Jonny Leordean » 22 Iun 2011 13:05

man.fishing scrie:a dat rezultate? de curiozitate? si se justifica avand in vedere ca kg de mancare premium ajunge la 20 ron kg iar in piata gasesti nada gata facuta pt toate buzunarele?
In cazul meu a dat rezultate, nu se compara oricum nada din piata cu nada care o faci tu acasa, in aia din piata se face tot pentru bani, nu se tine cont de cantitati de calitate, insa ce faci tu acasa e sigur, pui tot ce trebuie si stai linistit.Nu stiu ce preturi is in tara , insa aici o punga de 4 kg de Frolic e 7 euro iar o punga de bile de calitate la 2,5 kg e de la 26,5 e in sus,in unele situatii nu merita aruncati banii pe bile cand frolicul da randament.De exemplu pe ape salbatice rauri etc am avut rezultate exclusiv pe Frolic sau bile pe baza de frolic, Am dat si cu alte bile de calitate , porumb , peleturi insa frolicul a facut regula.Deci merita incercat macar o data, eu zic ca nu ii nimic de pierdut. Numa bine si fir intins!
Imagine
Jonny Leordean
member

Mesajde Jonny Leordean » 22 Iun 2011 13:06

man.fishing scrie:a dat rezultate? de curiozitate? si se justifica avand in vedere ca kg de mancare premium ajunge la 20 ron kg iar in piata gasesti nada gata facuta pt toate buzunarele?
In cazul meu a dat rezultate, nu se compara oricum nada din piata cu nada care o faci tu acasa, in aia din piata se face tot pentru bani, nu se tine cont de cantitati de calitate, insa ce faci tu acasa e sigur, pui tot ce trebuie si stai linistit.Nu stiu ce preturi is in tara , insa aici o punga de 4 kg de Frolic e 7 euro iar o punga de bile de calitate la 2,5 kg e de la 26,5 e in sus,in unele situatii nu merita aruncati banii pe bile cand frolicul da randament.De exemplu pe ape salbatice rauri etc am avut rezultate exclusiv pe Frolic sau bile pe baza de frolic, Am dat si cu alte bile de calitate , porumb , peleturi insa frolicul a facut regula.Deci merita incercat macar o data, eu zic ca nu ii nimic de pierdut. Numa bine si fir intins!
Imagine
Jonny Leordean
member

Mesajde Jonny Leordean » 22 Iun 2011 13:08

scz , am avut ceva probleme cu netul si vad ca s-a postat de doua ori.
Ultima oară modificat de Jonny Leordean pe 22 Iun 2011 22:28, modificat 1 dată în total.
Imagine
Jonny Leordean
member

Mesajde Cucu Ionel » 22 Iun 2011 19:18

Aici nu prea gasesti Frolic, mai rar ...
Nu netul este de vina ptr. aceasta eroare, se mai intampla pe acest site sa te anunte de o eroare cand postezi un mesaj dar acesta va fi postat
Fir intins tuturor celor ce-si doresc acest lucru
Cucu Ionel
senior member

Următorul

Înapoi la Nade si momeli