Mancare de caini sau pisici

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde mosharu » 12 Sep 2011 17:20

cipibm scrie:Incercati in Ungaria,eu de acolo imi aduc.

grasane, te credeam om serios.... :mrgreen: frolic, ha? bila tare de 24 pt dulapi nu-ti mai place? :lol:

baieti: daca tot vreti sa incercati "altceva" in afara de clasica bila; pelete din faina de cambula de 24mm ;-)

ps- cipibm....'ututzi frolicu' tau :lol: :lol: :lol:
mosharu
maniac

Mesajde Jonny Leordean » 12 Sep 2011 21:11

carpkiller Nu am stat sa citesc chiar tot ce ai scris pana joc ca am citit raspunsurile de la topicurile celelalte unde ai raspuns ; insa cat am apucat sa citesc am observat niste chesti unele bune altele nu.In primul rand FROLICUL ( mancarea de caine de care se vorbeste) nu este uleios, sau cel putin nu are un grad mare de grasime incat sa-ti puna probleme la rulat sau la orice altceva vrei tu.Sa nu facem o confuzie : una este froliucul , care e de dimensiunea aprozimativ a unei bile de 20- 24 mm ,, fiind uscat , foarte putin uleios, si alta e mancarea de caini si pisici ce o cumperi la conserva fiind f umeda si plina de grasimi.La partea cu comparatia care o faci tu intre un boiles si un frolic sunt de acord , daca o iau dupa partea chimica.E adevarat ca o bila buna are multe in plus fata de un amarat frolic, Dar asta nu inseamna ca e si mai prinzatoare....Daca iti voi spune ca cupa nationala de crap a Frantei din 2009 , a fost castigata de un club care pescuiau dupa 2a zile de concurs exclusiv la frolic , crapul refuzand orice alta bila pusa la ac, vei zice ca am chef de glumetzii :)) Pescuiesc pe multe lacuri si pot sa spun ca pescuind in paralel frolic, boiles cele mai multe si bune rezultate le-am avut categoric la boiles, INSA sunt lacuri unde dai cu bila degeaba la carlig ca nu iei nimic.Totul depinde de locul unde pescuim si pestele cu care avem de a face, un peste salbatic va intra mult mai rpd la frolic decat la o bila, fapt testat cel putin de mine pe Sena si Marna unde pana intra crapul la o bila prinzi 10 la Frolic.O ultima chichitza , vei putea rula la fel de usor praful de frolic ca si orice alt mix consacrat nu vei avea niciun fel de problema , totul tine de modul in care prepari frolicul.Conteaza f mult sa il lasi la uscat inainte sa-l macini, cateva zile bune, nu vei avea nicio problema la rulat.In alta ordine de idei, in pescuitul crapului toate is relative, un lucru care da randament intr-o partida poate fii inutil data urmatoare....... Numai bine si fire intinse la maxim !!!
Emotion, passion, la peche c'est tous ça
Imagine
Joo Carp Team - 0637872536
Jonny Leordean
member

Mesajde carpkiller » 12 Sep 2011 22:22

Jonny, nu pot sa te contazic decat daca sunt putin carcotas, am mai auzit multe despre frolic, nu l-am folosit si nu m-am referit la el in mod special.
Nu stiu mare lucru despre frolic, dar l-am inclus la categoria pt caini nu pt crapi, in mod particular cum a fost poate la un moment dat si cu RR s-a desprins, a fost prinzator, a fost alternativa, a fost bun poate la captura, oricum in urma probelor s-a detasat de restul, aici sunt de acord.
Daca si cand o sa-l folosesc o sa revin...poate. Am scris ieri in draci iti spun sincer de oftica ca nu eram pe balta. Am avut o perioada lunga, ani, in care am studiat mult despre anatomia crapului, digestie, nada si tot ce tine de capitolul asa fara sa incerc sa inventez roata ci sa imbunatatesc anumite lucruri, sa fac un mix bun de care sa fiu eu multumit pt ca imi aduce satisfactie sa prind cu nada conceputa de mine. Acum mult timp aveam timp liber si nu relizam ca-l am, pe masura ce a trecut timpul, incet incet timpul alocat pescuitului a scazut, asa se mai intampla uneori in viata si la ficare sfarsit de an imi propuneam sa fac cu o partida in plus anul urmator si mereu am facut una in minus, dar la anul......Pana in 2006 stateam toata vara pe balta intai perisi, apoi darvari, anul trecut la tancabesti si m-am trezit anul asta ca m-am pregatit peste iarna, m-am mutat cu casa la 3 min de tancabesti si anul asta nu am iesit la crap, este frustrant.Din tot ce am scris aseara aici, cand de fapt trebuia sa fiu pe balta (s-a intamplat o tampenie si n-am ajuns), poate colegii ce au pus intrebarile gasesc ceva util, desi sunt intrebari ce se repeta la inf, si se bucura pe balta de ce li se poate intampla si stau poate cu o zi in plus pe an la peste in loc de scaunul din fata biroului vor ajunge poate sa se bucure de un crap in plus si de o poza de pe balta in plus atunci cand ajung in momente din astea de nu mai stii de capul tau de treaba, ti-ai dori sa pescuiesti si nu poti. Am scris poate 10% din cat as fi vrut sa le transmit ca nivel de inf. asta este pe forum, nu-mi pare rau nici o sec de zilele la rand petrecute pe balta, uneori punand orice pe locul 2 abia astept sa ies pe 20 4 zile pe balta ;-)

NU STIU DC AI VAZUT am scris ca pe balta realitatea sfideaza uneori cu tupeu chiar teoria. Dc cineva gaseste utile experientele mele pt ca am descris strict ce am experimentat nu pot decat sa fiu bucuros. La concluzia asta ajungi dupa MULTE partide crede-ma ca pescuiesc c&r de mult, sunt la pelicanul de la infiintare, am fost si pe la concursuri nu sunt chiar asa pe langa subiect. DIn pacate anul asta nu am mai fost conectat la fenomen, pana acum....ultimele stiri, barfe, noutati, accesorii.etc Nu cred ca-ti poti imagina sa nu iesi pana pe 20 sept la peste, nici eu n-as fi putut.groaznic
carpkiller
veteran

Mesajde Jonny Leordean » 12 Sep 2011 22:48

sa nu iesi pana acum, anul asta ;la peste?? :)) Nu trebuie sa-mi spui stiu care e sentimentul, e greu sa nu ies din casa pe balta 2a sapt, apoi un sezon intreg?...Lasa cand o vei face-o poate pe la sf de octombrie, noiembrie daca nu mai rpd, o sa te razbuni da numa po ai" mai batrani !Eu sincer desi am un program f ocupat zilnic muncesc pana la 18 seara imi fac timp sa ies la fiecare sf de sptamana aproape, pe balta. si asa de abia trece saptamana cu greu :)) app ce scriam mai sus nu am vrut sa sune a contrazicere sau stiu eu...is doare niste puncte pe care eu le vad in modul acela , pt ca le stiu din experienta, am testat acel FROLIC , atata tot, in rest toti avem de invatat, mereu carpfishingul va fi un sport din care vom avea de invatat la nesfarsit, si tot nu vom ajunge la apogeu ...Oricum apreciez sfaturile tale, sunt sigur ca le vor prinde bine multor useri mai ales care-s la inceput de drum...bine macar ca merge subiectul ma departe si nu stagneaza, trebuie sa vina la un momentdat cineva sa dea frau discutiilor... Inca o data prietene iti doresc fire intinse si sper cat mai curand ;)numa bine!
Emotion, passion, la peche c'est tous ça
Imagine
Joo Carp Team - 0637872536
Jonny Leordean
member

Anterior

Înapoi la Nade si momeli