Pastrare nada si momeli

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde andita66 » 06 Iul 2011 21:33

Salutare,sunt relativ nou in acest sport, si am niste nelamuriri in legatura cu pastarea nadei si a momelii dar nu pe balta ci acasa.De curand am achizitionat mai multe kg de boilesuri si pungi de nada pe care le am folosit la o partida de pescuit si acuma nu stiu cum sa le pastrez pana le folosesc urmatoarea data pe balta sau pemtru o perioada mai lunga.Am tot citit ca trebuie congelate sau mutate in ladite speciale,este bine nu se strica?sau le pot tine linistit in pungile lor de fabrica care sunt sigilate de mine la subsol la racoare fara sa le congelez?Niste sfaturi va rog ..cum se pot pastra cel mai bine pana la urmatoarele partide .Va multumesc .fire intinse tuturor
andita66
junior member

Mesajde Jonny Leordean » 07 Iul 2011 22:41

andita66 scrie:Salutare,sunt relativ nou in acest sport, si am niste nelamuriri in legatura cu pastarea nadei si a momelii dar nu pe balta ci acasa.De curand am achizitionat mai multe kg de boilesuri si pungi de nada pe care le am folosit la o partida de pescuit si acuma nu stiu cum sa le pastrez pana le folosesc urmatoarea data pe balta sau pemtru o perioada mai lunga.Am tot citit ca trebuie congelate sau mutate in ladite speciale,este bine nu se strica?sau le pot tine linistit in pungile lor de fabrica care sunt sigilate de mine la subsol la racoare fara sa le congelez?Niste sfaturi va rog ..cum se pot pastra cel mai bine pana la urmatoarele partide .Va multumesc .fire intinse tuturor
Pentru bilele ready made, adica cumparate de la magazin gata facute in ambalaj, e suficient sa le pui in camara undeva la loc racoros ferit de soare; cele proaspete care au in compozitie ou, le pui la frigider pentru a le pastra mai bine.In legatura cu mixuri sau prafuri tu stii ce folosesti, e suficient sa le pastrezi in geanta de pescuit in garaj etc, nu se strica.Hai numa bine si fir intins !
Emotion, passion, la peche c'est tous ça
Imagine
Joo Carp Team - 0637872536
Jonny Leordean
member

Înapoi la Nade si momeli