Dip Neon

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde Madalin Dirla » 11 Dec 2011 19:55

Tu mosharule care esti pescar harait de pe vremea lu ciuruitu, nu ca astia parati care acum un an nu stiau ce insemana o mulineta si acum se dau mari pescari pe la concursuri (persoanele de fata se exclud :P), ar trebui sa stii lucru asta si mai bine. ;-)

Nea Laure,nu mai cataloga tu pescarii,atunci inseamna ca tu esti mai parlit ca toti la un loc, vb. ta, persoanele de fata se exclud :lol: asa ca nu te aprinde prea tare :mrgreen:
Madalin Dirla
senior member

Mesajde Laur » 11 Dec 2011 22:04

....
Laur
senior member

Mesajde chiorean alin » 11 Dec 2011 22:16

Albert scrie:"Senzorii" nu cred ca mai dau pe formul asta dar am vazut ca avem field-testeri de la Dudi. Si el are in oferta "verzala"..poate ne explica ei cand, cum si unde e indicat sa folosesti minunatia asta de dip.

Albert,eu sincer nu i-am vazut utilitatea, e drept ca nu l-am testat foarte constincios.
Nu prea pot sa ma pronunt.
chiorean alin
senior member

Mesajde Albert » 12 Dec 2011 17:23

chiorean alin scrie:Albert,eu sincer nu i-am vazut utilitatea, e drept ca nu l-am testat foarte constincios.
Nu prea pot sa ma pronunt.

Din ce tin minte parca e un articol scris de Dudi despre un concurs in Ungaria unde l-a folosit..poate il intrebi cand si cum e indicat sa fie folosit si ne spui si noua.:-)
Albert
senior member

Mesajde chiorean alin » 12 Dec 2011 17:53

Din discutiile cu el am inteles ca ar mari frecventa prezentarilor pe apa mica si la ciortan, in cazul in care acesta se hraneste agresiv.
Teoretic asta am inteles.
chiorean alin
senior member

Mesajde dudi » 15 Dec 2011 19:05

Pot sa dau cateva detalii si lamuriri in legatura cu produsul pe care-l folosesc eu, nu ma pot pronunta in legatura cu alte produse asemanatoare.

1)In nici un caz nu este inutil, dar...nici nu este un atractat minune, care prinde sigur (si singur) peste.
2)La contactul cu apa, creaza o reactie chimica, care are ca si rezultat (vizual) acel nor verde.Acest efect e si singurul pe care-l percepem noi, in schimb, crapul percepe si alte efecte
3)Creaza un nor atractant, atat in zona momelii, cat si pe verticala (in masa apei).
4)Norul este cu atat mai puternic, cu cat e mai tulbure apa
5)Atrage tot soiul de pesti pasnici (asta poate fi considerat unul dintre dezavantaje).S-au obtinut rezultate notabile la pescuitul la scobar cu viermi dipuiti in "verzala"
6)Persistenta norului depinde de foarte multi factori(curentul apei, vascozitatea "verzelii"...), eu am incercat sa fac ca produsul sa persiste in jurul momelii pana la o ora
7)Nu stiu sigur dc e mai bun la ciortan sau nu, (de prins am prins si pesti mari folosind produsul) in schimb am vazut un raspuns mai rapid al pestelui care este adunat pe patul de nada

Dupa cum am scris chiar de la primul punct, trebuie sa-ti faci pescuitul cum poti mai bine (localizare, nadire, preocupare...toate cele), "verzala" este numai un lucru suplimentar care iti aduce cativa pesti in plus la cei pe care oricum ii prindeai si fara
dudi
member

Mesajde Albert » 15 Dec 2011 20:00

Noah ashe da :-)
O singura intrebare mai am: cat de importanta e adancimea la care sta montura cu momeala dipuita?
Adeca ai observat diferente de eficaictate cand ai pescuit la 1 metri adancime fata de, sa zicem, 4 metri?
Multam de raspuns si interventie.
Albert
senior member

Mesajde dudi » 16 Dec 2011 10:15

[quote="Albert"]
O singura intrebare mai am: cat de importanta e adancimea la care sta montura cu momeala dipuita?
Adeca ai observat diferente de eficaictate cand ai pescuit la 1 metri adancime fata de, sa zicem, 4 metri?
[/quote]

Nu cred ca conteaza adancimea.Probabil daca "verzala" este diluata si nu mai are "aderenta" buna pe momeala, poate fi spalata pana ajunge pe substrat (cand adancimea apei este mare), dar din probele facute, pana la o adancime de 5.5 m (la care am pescuit eu) totul este in ordine si ramane suficienta substanta pe bila dupuita (sau saculetul solubil), pentru a face atractie si pe substrat.
dudi
member

Mesajde Albert » 20 Dec 2011 12:02

Aha..ok.
Mersic de raspunsurile la obiect.
Albert
senior member

Anterior

Înapoi la Nade si momeli