Pareri boilies Squid&Octopus cu sepie+crevete la blender

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde real_mc » 19 Sep 2011 11:46

Salutare.

Am facut urmatoarea reteta de boilies si am cateva nelamuriri. Criticile sunt cele mai binevenite.

mix:
semolina 250gr
white maize meal 250gr
robin red 150gr
ground trout flour 150gr
soy flour 200gr
seminte de in sparte 100gr
faina orez 100gr

Lichide:
aroma: S&O Solar koi rearer 3ml
Nutramino 10ml
3 oua
2 lingurite miere

Tot in partea lichida, dar date prin blender
tentacule sepie 150gr
doi creveti
o lingurita paprika rosu praf (semi-fin)
o lingurita piper negru
cojile a 2 oua
3 albus oua
==== Amestecul asta este foarte lichid si miroase rau ca si aroma s&o. L-am facut pentru ca am posibilitatea sa cumpar sepie si creveti proaspeti si ieftini.

Am adaugat pe urma la pasta obtinuta 1 lingurita de sare (deci nu amestecata in partea lichida) pentru ca uitasem de ea.

Boilies-urile le-am fiert cca 60-70 secunde si carnatul + boilies-urile le-am rulat in palme.

Oare de ce mirosul fainos este asa puternic. Am mirosit toate fainurile in parte si nimic nu miroase asa. E un miros parca de o samanta sparta, dar inul nu miroase. Soia este bio si nu are gustul amar daca o amestec cu apa (am inteles ca sunt doua tipuri de fainuri de soia).

Are vreo influenta faptul ca am rulat carnatul si bilele in palma asupra mirosului ?

Multumesc.
real_mc
new member

Mesajde chiorean alin » 19 Sep 2011 12:05

Intentia ta de a folosi chestii naturale in bile e de laudat dar nu e prolific de loc .
KenTownley avea un articol pe undeva de ce prefera aromele produse artificial care pe mine m-a convins definitiv .

In ce priveste mixul...nu inteleg de ce va straduiti sa produceti un mix cand exista atatea pe piata pentru toate buzunarele, mai ieftin nu iesi din punct de vedere financiar , iar apoi banii cheltuiti pe balta pentru testarea lui si munca sunt titanice .
chiorean alin
senior member

Mesajde real_mc » 19 Sep 2011 12:42

chiorean alin scrie:Intentia ta de a folosi chestii naturale in bile e de laudat dar nu e prolific de loc .
KenTownley avea un articol pe undeva de ce prefera aromele produse artificial care pe mine m-a convins definitiv .

In ce priveste mixul...nu inteleg de ce va straduiti sa produceti un mix cand exista atatea pe piata pentru toate buzunarele, mai ieftin nu iesi din punct de vedere financiar , iar apoi banii cheltuiti pe balta pentru testarea lui si munca sunt titanice .

Am folosit sepie si crevete pentru a aduce un plus de minerale si proteine bilei (cel putin asa sper).

Cat despre mix... sunt abia in stadiul in care il amestec eu... de la anul nu ma mai complic si cumpar clubmix si/sau s&o de la solar. Am citit numai de bine despre ele.

Multumesc pentru raspuns.
real_mc
new member

Înapoi la Nade si momeli