Porumb uscat in carlig

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde craplex » 25 Sep 2011 08:41

Am fost ieri la pescuit la o partida scurta de o zi pe un canal din Delta Dunarii, pe apa unde este curent. Am pescuit cu momitor, montura helicopter si porumb din magazin pus pe firul de par. Am pescuit si cu montura simpla la caras cu rama neagra. La porumb nu am prins nimic decat atunci cand l-am pus direct in carlig si am prins caras nu ciortan. La rama neagra am prins tot caras. Langa noi, pe mal, un domn, a prins cativa ciortani peste kilogram si un crap mai marisor, cam la 5 kilograme. Mai sus de el, la alt domn s-a prins cam in aceeasi maniera. Ne-am dus pana la el sa ii aflam secretul. A scos un stiulete de porumb uscat, cules cam in vara, si ne-a zis ca el asa pescuieste, un bob de porumb uscat infipt in carlig, fapt de care ne-am convins vazandu-i si monturile. Va intreb eu acum, care mai e toata logica monturilor complicate de crap, fir de par, nebunii, cand o montura atat de simpla prinde mai bine? Sau regulile urmate pe baltile private - unde se nadeste mult cu boilies, crapul e mai domesticit, hranit altfel - nu se aplica si pe apele salbatice?
Si de monturi de genul celei de sus si care prind peste, va mai pot da exemplu.
Pasiune pentru pescuit
craplex
junior member

Mesajde Albert » 26 Sep 2011 12:04

Pestele nu-l prinzi cu montura. Adeca sunt chestii mai importante decat montura, mai ales pe rauri sau in Delta.Prima e localizarea..apoi nadirea. Poti sa dai cu mama monturilor daca n-ai peste in zona, nici macar in trecere.
Teoria boliesurilor pe ape salbatice a fost discutata si rasdiscutata. Fiecare nadeste si pescuieste cu nada in care are in credere si,de ce nu, pe care si-o permite.
Fir intins :-)
Albert
senior member

Mesajde craplex » 26 Sep 2011 22:35

Treaba e ca noi am dat lanseta langa lanseta si el a prins, noi nu. Adica nu e vorba de localizare, e vorba strict de momeala pe care am folosit-o in carlig si de montura. Corect, daca dai cu "n" monturi sau momeli intr-un loc in care nu e peste, nu ai sa prinzi, dar cand dai in acelasi loc si o montura buna cu momeala buna nu prinde si una de genul acesta prinde, ce concluzie poti sa tragi?
Pasiune pentru pescuit
craplex
junior member

Mesajde chiorean alin » 27 Sep 2011 10:46

Nu stiu daca prezentarea bobului sub carlig iti va aduce mai multi pesti dar in mod sigur vor fi mai bine intepati, acesta zic eu ca e principalul avantaj.

Postul tau imi aduce aminte de ucenicia mea mea in Delta cu pescuitul pe fir de par, am inceput timid cu o lanseta din 4 si m-a convins repede de superioritatea acestei prezentari.
Cum spune si Albert mai sus in mod cert cauza esecului trebuie sa o cauti in alte parti si nu in metoda de prezentare a momelii, pe carlig sau sub el.
Ai rabdare, pescuieste comparativ si ai sa te lamuresti ca am dreptate.
chiorean alin
senior member

Mesajde craplex » 27 Sep 2011 10:50

Ca momeala, totusi, primeaza in Delta momelile naturale gen porumb, rama neagra, mamaliga, scoica sau se poate obtine acelasi succes folosind boilies-ul? Inca nu am vazut pe nimeni folosindu-l in Delta, si daca tot am sa insist pe monturi consacrate pentru crap, cu fir de par, as vrea sa incerc si la boilies. Din experienta dumneavoastra la ce momeala ati avut succes in Delta sau pe Dunare?
Pasiune pentru pescuit
craplex
junior member

Mesajde Albert » 27 Sep 2011 11:47

craplex scrie:Din experienta dumneavoastra la ce momeala ati avut succes in Delta sau pe Dunare?

Raspunsul il gasesti mai sus:
chiorean alin scrie:Ai rabdare, pescuieste comparativ ....

Intr-un an am prins in Delta la tiger-nuts dintr-un borcan uitat prin geanta de ani de zile..n-a mers nici la mamliga, nici la scoica nici la bile. In alti ani am prins la oricare din cele enumerate mai sus.
Albert
senior member

Înapoi la Nade si momeli