Amestec de baza

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 13 Iun 2005 17:26

:D george, ai vazut ca in reteta mea nu exista faina de soia?
@iliuta: Diferenta intre fainuri de soia poate sa fie enorm (tu ma dezamagesti aici da nu stiai acest :lol: ) de pilda daca iai faina (sau isolat) de la carp trend si il bagi langa cea de la nutrabait si un copii de trei ani poate saa se da seama ca nu sunt egale de loc. Dupa, care ar fi mai buna nu stiu dar diferenta este evidenta (adica gustul ,coluore, umeseala, grasimi etc..)
@rasvanv: te inteleg, ai gresit sa traduci din itliano in romeno(si mie imi se intampla). Big xxx nu sfatuieste dosajul de 40% (cu tot ca faina aceasta este o faina tecnica care permite dosaje pana in 20%) dar acolo scrie ca procent de proteine ajunge la 40%. Find un aliment nedigerabil pentru ciprinide in general (stiu ca sunt munte firme in particolare in est europa care face folosinta la greu de rebuturi de produs acest pentru a mari "volum" de nada si pentru ca costa nimic..) firma xxx "cumpara" din olanda o faina care contine "grasimi nesaturati""vitamine liposolubili" si "lecitina" multa, special pentru a ajuta ciprinide la process metabolic, la digestie. Cum ziceam este o faina "tecnica", lecitina stia oricine ca este un emulsionant, si iata ca in faina aceasta au introdus 2,5%.
Nu o sa fiu eu care o sa judeca faina de la xxx pe forum pentru ca nu pot, eu lam testata dar nu ma place sa fac reclama.Imi pare rao.
Am precisat o data ca daca cineva vrea oricare informatie despre o anumit produs de firma respectiva poate sa ma contacteze personal. Peste putin oricum o sa iese siteul xxx romania si un forum dedicat numai nazilor, ingredientelor si boilis, asa ca avem de vorbit. Numai bine

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 13 Iun 2005 17:29

sa inteleg ca ai luat faina mea si ai comparat-o cu nutra, sunt incantat!
poate arunci un ochi pe eticheta si vezi unde este fabricata.
Nu face ce nu-ti place!

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 13 Iun 2005 17:35

Iliuta Goean scrie:stai linistit adriano, nu te sterg dar ar trebui sa-ti revizuiesti putin limbajul.
!
Frate nu stii de gluma? Esti cam irasibil, nu ai vazut ca mam cerut scuse oficial pe forum daca limbajul meu (scrisul mai bine zis) vi sa aparut cam "agresiv"? :shock: :arrow: :roll:

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 13 Iun 2005 17:36

ei na, acum tot eu sunt irascibil!
Nu face ce nu-ti place!

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 13 Iun 2005 17:52

Nu eu personal nu lam cumparata (find tester pentru alta firma nu pot sa cumper de la concorenta :lol: ...) dar intamplator la cumparata un prieten apropriat si ma cerut sa ma uit la ia... Cum am deja zis nu judec nicio alta firma, pot sa do numai esplicati despre produsele xxx, si numai pe pm.
Si despre provenienta de faina respectiva.....nu cred ca este problema meu.
Vezi ai luat mesajul meu, care era o simpla comparare intre 2 fainuri care se numeste la fel dar cu elemente diferite in interioru, ca un offens sau un afront.eu nu am espres un judiciu personal (cu tot ca as fi putut sal fac..)despre fainuri aceste. Nu este frumos din partea ta sa ataci un membru al forumului fara ca acest sa faca nimic de gresit. :wink:
ORICUM NUMAI BINE

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 13 Iun 2005 17:54

PS. SA ARUNC UN OCHIU PE ETICHETA? ILI, ACUMA ESTI TU CA MAI SUBSTIMAT, MI AJUNGE SA ARUNC UN OCHIU PE PRODUS, PE ETICHETA ESTE "MARKETING". CIAO

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 13 Iun 2005 17:59

:evil: PIUA :evil:
><)))°>-------- Dani

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 13 Iun 2005 18:47

GEORGE GRIGORE scrie: "Amestec de baza Adriano Musaro:
30% gris
20% seminte pt. pasarele,bine macinate
15% gluten de grau
15% lapte praf
10% faina de orez
5% faina de canepa
5% seminte pentru pasarele intregi"

G.G.
Adriano, sti ca si gluten de griu este foarte greu de digerat. Acesta se foloseste pe la noi, numai in cazul in care pescuiesti in ape curgatoare si asta ca este foarte greu si duce Boilisul repede la fund. Indicat este max 7%(asta in spre binele pestelui)
Adriano, asta nu a fost un atac ci doar o precizare :wink:

HackBv
member
Mesaje: 278
Membru din: 07 Sep 2004 12:31

....

Mesaj de HackBv » 13 Iun 2005 23:26

eu am o intrebare daca intro reteta inlocuiesc faina de soia cu biscuiti pentru pisici cu aroma de peste ar fi un rezultat mai bun sau mai prost?

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 14 Iun 2005 11:28

@:HackBv: depinde in care reteta si procentele de asamble.
@carprom: stai linistit, nu ma numesc iliuta, acept o discutia "civilizata" si o schimbare de informati. Stiu ca nu este aliment cel mai usor dar reteta, pentru ca de asta vorbim, trebuie analizata in ansamblu, in particolar, cand de fainuri "grele" nu ai niciuna cu procent mai mare de 20%. Combinatia intre anumite procente de fainure diferite la nivel mecanic si digetiv intre ele de pilda cum ar fi mancare de paserele macinte cu gluten de grau poate sa aduca la un resultat final surprinsator. Altceva, si aici te sprijin (tot parere personal care nu contrazice parere altora) daca folosim o faina "grea" in dosaje de 40%. asa facand de pilda nu o sa ajunga un 60% de alta faina pentru a gasi un echilibriu intre proteinicitate (parte cea mai putina importanta in caz acest) mecanica boilesuri si digeribilitate (tema fondamental in discutia noastra). Numai bine.

Scrie răspuns