Porumb urias (dinte de cal)

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde papadia777 » 25 Oct 2011 11:22

[quote="Albert"]Cu cin' te certi? :lol:
Si daca tot te-ai scapat ia pune niste poze cu aia de 20+ si bijuteriile care ii aduc la mal...asa, just for fun :lol:[/quote]
Ultima "bijuterie" pusa in valoare a fost un prowess hypnotic cumparata in primavara de la un user din timisoara de pe acest forum care in momentul tranzactiei mi-a destainuit " cel mai mare peste scos cu ele a fost o oglinda de 10 kg, a lucrat fantastic"
Imagineaza-ti cum a lucrat pe data de 30 august a.c. cu un sulitar de dunare, mascul, cu o lungime de aprox. 110 cm, prins la 3 boabe din sac, simple, tari, fara nici o aroma, doar ingaurite cu burghiul, intr-o perioada in care nimeni nu prindea nimic la nici o momeala de f mult timp.
..... Am omis sa spun ca firul era un 0,35, evident mono, poarta marca unui celebru pescar englez, are o rezistenta ceva mai mica decat alte monofilamente de pe piata, dar numai in acest fir si inca intr-un model camu am prezentari de crap romanesc, oriunde as pozitiona lanseta in raport cu celelalte( evident nu dau cu toate monofilamentele de pe piata, dar vreo 10-15 marci si modele am foosit in ultimul timp)
papadia777
junior member

Mesajde Serboiu Alexandru » 25 Oct 2011 13:11

nu oi fi eu marele crapar dar daca mi'ai spus ca dai cu lansete de crap pe dunare imi cam fac o parere si de "trofeele" tale
Serboiu Alexandru
junior member

Mesajde Dan Cristian » 25 Oct 2011 17:59

papadia777 scrie:..... PT CARLIG FOLOSESC seminte de porumb varianta "huge" produse de o firma specializata,in secial la cten si vara, unul din motive fiind si faptul ca un fir de par de 15cm se umple mai rapid cu boabe mari (firul de par devine o coronita).....

Din ce ai spus, sper sa nu fi inteles eu gresit - folosesti fir de par de 15 cm ? Nu este prea lung si coronita asta, nu devine prea 'uriasa' ?
Dan Cristian
veteran

Mesajde Madalin Dirla » 25 Oct 2011 21:40

mosharu' scrie:
Madalin007 scrie:La Dan Mitranescu la magazin 5 lei borcanul ;-) .
Fir intins!

deh madaline, fiecare face reclama cui poate :mrgreen:

Moshare,n-am de castigat nimik,poti sa-l intrebi si pe Dan,dar eu nu am gasit mai ieftin porumbul asta ca la el ;-) .
Madalin Dirla
senior member

Mesajde chiorean alin » 26 Oct 2011 08:51

Dan Cristian scrie:
papadia777 scrie:..... PT CARLIG FOLOSESC seminte de porumb varianta "huge" produse de o firma specializata,in secial la cten si vara, unul din motive fiind si faptul ca un fir de par de 15cm se umple mai rapid cu boabe mari (firul de par devine o coronita).....

Din ce ai spus, sper sa nu fi inteles eu gresit - folosesti fir de par de 15 cm ? Nu este prea lung si coronita asta, nu devine prea 'uriasa' ?

Pai daca criteriul prezentarilor dupa parerea lui e tipul de monofilament folosit nu ma mai mir de nimik.
chiorean alin
senior member

Mesajde papadia777 » 26 Oct 2011 13:34

Diferenta intre monofilamentele de acelasi diametru am observat-o cu f. mult timp in urma pescuind la somn( pe Jiu, si ulterior pe Dunare).
Sa nu mai spun de diametrul monofilamentului. Poate confirma un moderator de pe un alt forum de pescuit, cu care am mers impreuna de 2 ori la Dunare, importanta diametrului firului pe ape curgatoare.
Din punctul meu de vedere un peste se scoate pe mal prin inteligenta pescarului si nicidecum prin forta. Cunosc cazuri in care nici barca cu motor, insotita de cel mai rezistent txtil de pe piata, cel mai mare diametru, rasucit........ma rog impletit in in 2 fire pe mulineta( se pun in acelasi timp 2 fire textile pe mulineta) nu au reusit sa scoata pe mal NIMIC din ce a plecat in amonte.
papadia777
junior member

Mesajde papadia777 » 26 Oct 2011 13:57

Dar in pescuit, dupa ce petreci f. mult timp pe balta, ajungi la concluzia ca lucrurile se complica si mai tare si notiuni de genul "depresie ciclonica", "mediu alcalin" , "nada acida" , "nada bazica" nu-ti sunt de prea mare folos...
Si in momentul in care mergi la pescuit de salau cu lanseta de 2.1 act 15-40g cu pestisor viu, lansezi, montura nici nu ajunge pe fund si dupa un dril de povestit nepotilor scoti crapoaica de 22 kg, lucrurile se complica si mai tare........
papadia777
junior member

Mesajde Serboiu Alexandru » 26 Oct 2011 14:20

papadia777 scrie:Si in momentul in care mergi la pescuit de salau cu lanseta de 2.1 act 15-40g cu pestisor viu, lansezi, montura nici nu ajunge pe fund si dupa un dril de povestit nepotilor scoti crapoaica de 22 kg, lucrurile se complica si mai tare........

Si cat era ceasu cand te'ai trezit?
Serboiu Alexandru
junior member

Mesajde papadia777 » 26 Oct 2011 14:37

[quote="Dan Cristian"][quote="papadia777"]..... PT CARLIG FOLOSESC seminte de porumb varianta "huge" produse de o firma specializata,in secial la cten si vara, unul din motive fiind si faptul ca un fir de par de 15cm se umple mai rapid cu boabe mari (firul de par devine o coronita).....[/quote]

Din ce ai spus, sper sa nu fi inteles eu gresit - folosesti fir de par de 15 cm ? Nu este prea lung si coronita asta, nu devine prea 'uriasa' ?[/quote]

Leg carligul(nu tot timpul) cu textil cu camasa in modul in care a exemplificat d-nul Rosioru Cornel la o emisiune TV cu multi ani in urma ( exemplifica pe un carlig Owner). Firul de par ramas in spatele carliglui il las uneori(vara) chiar si mai lung de 15 cm, la capatul lui fac o bucla si dupa ce incarc cu boabe, cu crosete "uriase" intorc bucla pe tija carligului, aranjez in asa fel incat carligul sa aiba rotirea pt. a intepa in buza de jos. (Pt selectie, cand mananca, cand mai "deranjeaza" carasul, platica, mreana). Am prins caras la fir de par normal care avea 6,7 cm deci....
papadia777
junior member

Mesajde papadia777 » 26 Oct 2011 14:54

[quote="AL3cs"]nu oi fi eu marele crapar dar daca mi'ai spus ca dai cu lansete de crap pe dunare imi cam fac o parere si de "trofeele" tale[/quote]

Prima lanseta folosita a fost o germina, cu o mulineta ruseasca cred, care caraia in ultimul hal( cred ca din aluminiu era), iar firul se fierbea in foi de ceapa........ Au urmat DAM-urile cu pinioane de bronz(ce mulinete...), apoi quiq finessa, etc. etc Intram pe Dunare sa momesc cu camera de tractor spate pe care improvizam niste blani.

PS In psihanaliza freudiana si nu numai, obiceiul de a contrazice pe cineva frecvent este asociat cu teama de...
papadia777
junior member

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nade si momeli